The Guardian'dan Kanal İstanbul ile ilgili kirli operasyon

İngiliz The Guardian gazetesi, Kanal İstanbul'un temelinin atılacağı gün "'Kabus görüyorum': Türkler Erdoğan'ın 65 milyar dolarlık İstanbul kanalının etkisinden korkuyor" başlıklı haberiyle algı operasyonu çekti.

The Guardian'dan Kanal İstanbul ile ilgili kirli operasyon
The Guardian'dan Kanal İstanbul ile ilgili kirli operasyon
GİRİŞ 26.06.2021 12:21 GÜNCELLEME 26.06.2021 16:01
Bu Habere 143 Yorum Yapılmış

Türkiye, dev yatırımları arasına yeni bir eseri daha eklemeye hazırlanıyor.

İstanbul üzerindeki gemi trafiği ile akaryakıt ve tehlikeli maddeleri taşıyan gemi geçişlerine ilişkin yükün azaltılması amacıyla bugün Kanal İstanbul için ilk köprünün temeli atılacak.

Başta CHP olmak üzere diğer muhalefet partilerinin her defasında engel olmaya çalıştığı projeye ilişkin The Guardian'da yer alan haberde, "Muhalif sesler yükseliyor" denildi.

Kanal İstanbul'un inşası sürecinde "Marmara su havzasının tamamen yok olacağı, İstanbul'un depremlere, kuraklık ve sel gibi aşırı hava olaylarına karşı daha savunmasız hale geleceği" iddia edildi.

Projenin çevresel etkisinin değerlendirmelerde göz ardı edildiği öne sürüldü. İki farklı denizi birbirine bağlayan böylesine büyük bir projenin "asla güvenli kabul edilemez olduğu" savunuldu.

CHP'lilerin Kanal İstanbul algısı çöktü! CHP'li firmalar o ihaleleri nasıl aldı?CHP'lilerin Kanal İstanbul algısı çöktü! CHP'li firmalar o ihaleleri nasıl aldı?

Gazetenin Türkiye muhabiri Bethan McKernan, "Türkiye gibi aşırı kutuplaşmış bir toplumda bile insanların çoğunun hemfikir olabildiği nadir konulardan biri şu: Karadeniz'le Marmara'yı birbirine bağlayan bir kanal inşa etmek delice bir fikir" yazdı.

Haberde, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun "Bu kabusu ben hissediyorum. Çünkü onlarca brifing aldım. Marmara'yı yok eder demeyen gerçek bir bilim insanına rastlamadım" sözlerine de yer verildi.

İlber Ortaylı'nın 'Çılgın Proje' sözleri yeniden gündemdeİlber Ortaylı'nın 'Çılgın Proje' sözleri yeniden gündemde

Ancak hükümet, İstanbul'u dünya ticaretinin odak şehri haline getirecek projeye ilişkin iddiaların asılsız olduğunu belirtiyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada, "200'ün üzerinde bilim adamı çalıştı. Bütün simülasyonlar, testler, kontroller yapıldı. Bu uzmanların verdiği karar sonucunda dezenformasyonların hiçbirinin doğru olmadığını herkes biliyor" şeklinde konuşmuştu.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 143
 • Vatandaş 3 yıl önce Şikayet Et
  Alçak kafirler
  Cevapla
 • El serhendi efendi 3 yıl önce Şikayet Et
  27 Mart 2022 bu tarih burda Dursun lazım olacak
  Cevapla
 • mete 3 yıl önce Şikayet Et
  imamoğlunun bilim adamları deniz yolu ile nakliyat bitmiştir . dronlarla nakliyat devri başlamıştır . yani gemiler çöp olmuştur. o yüzden köprüye kanal a gerek yok . diyen dandik dünyadan haberi olmayan tırışkadan güya bilim adamları .
  Cevapla
 • dede 3 yıl önce Şikayet Et
  Bence karşı çıkanlara cevap vermeye bile değmez.
  Cevapla
 • MehmethaN 3 yıl önce Şikayet Et
  Chp Hdp iyi parti ve bunların tasmalarını tutan ağa babaları ingilizler amerikalılar ve diğerleri havluyosa doğru bi karar ve doğru bir yoldur net
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Vatandaşa soruldu! 'Darbe olsa yine sokağa çıkar mısınız' dikkat çeken oran...
En düşük emekli maaşına zamda tarih belli oldu