CHP'lilerin Kanal İstanbul algısı çöktü! CHP'li firmalar o ihaleleri nasıl aldı?

Kanal İstanbul'un temeli atılıyor. CHP başta olmak üzere muhalefet "yandaş müteahhitleri zengin etme projesi" algısını sürdürürken, geçmişte yapılan dev projelerde CHP'li isimlerin firmalarının yer alması kritik bir soruyu gündeme getirdi:

CHP'lilerin Kanal İstanbul algısı çöktü! CHP'li firmalar o ihaleleri nasıl aldı?
CHP'lilerin Kanal İstanbul algısı çöktü! CHP'li firmalar o ihaleleri nasıl aldı?
GİRİŞ 26.06.2021 11:29 GÜNCELLEME 28.06.2021 06:00
Bu Habere 50 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Hayalim' diye nitelendirdiği ve yıllarca büyük bir heyecanla beklenen Kanal İstanbul projesi için artık ilk temel atılıyor. CHP'li kesimler geçmişte gerçekleştirilen tarihi projelere engel olmak istedikleri gibi yine kara bir propaganda yürütmeye devam ediyor. En çok sarf ettikleri yalanlardan bir tanesi olan "projenin müteahhitleri zengin etmek için yapılıyor" safsatasını yine geçmişte yapılan Çanakkale Köprüsü, Avrasya Tüneli gibi dev projelerde uygulanan ihale yöntemleri yalanlıyor.

Bir dizi örnek sıralayarak "CHP mahallesindeki yaygaracılar bu örnekler hakkında ne düşünüyor acaba?" diye soran Kanal 7 Ankara Temsilcisi ve Yenişafak Yazarı Mehmet Acet, Kanal İstanbul üzerinden yapılan tezviratlara dikkat çekici bir köşe yazısıyla yorum getirdi.

Mehmet Acet'in önemli bir gerçeğe dikkatleri çektiği o köşe yazısı:

Bugün, İstanbul için büyük gün.

10 yıl önce bu vakitler, yani 2011 seçimlerine gidilirken, ‘çılgın proje’ olarak gündeme geldiğinde insanların çoğuna, ‘vay canına’ dedirten Kanal İstanbul projesi için ilk temel atılıyor.

Proje aleyhinde yürütülen karşıt propaganda nedeniyle kafası karışanları saymazsak, bugün itibarıyla da 10 yıl önceki heyecanı yaşamamak için bir neden bulunmuyor.

Şu örneği tekrar vereceğim:

Bugün Kanal İstanbul karşıtlığını zirveye taşıyanlar, hemen yanı başındaki İstanbul Havalimanı için de böyle tezviratlar yapmamışlar mıydı?

Hâlbuki geriden kalan iki yıl, o projenin başarılı bir iş olduğunu ortaya koymuş durumda.

Ama bugün Kanal İstanbul’u yerden yere vuranlar, İstanbul Havalimanı için söylediklerini hatırlamak istemiyorlar, öyle değil mi?

Projenin ‘başlangıç vuruşu’ olarak kabul edilen Sazlıdere Köprüsü’nün açılışına günler kala İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Ekrem İmamoğlu, iki gün arka arkaya bölgeye giderek bilinen görüşlerinin tekrarı niteliğinde açıklamalar yaptı.

Dünkü açıklamasında, “Türkiye’nin önde gelen bilim insanlarının yüksek sesli ikazlarını dinledik. Ama hiçbir zaman hiçbir bilim insanının ‘Bu proje faydalıdır’ dediğini, hiçbirimiz duymadık. Sadece bu bile projenin bir felaket olduğunun kanıtıdır” şeklinde ifadeler kullandı.

Oysa 200’den fazla bilim adamının 10 yıl boyunca Kanal İstanbul’la ilgili gerekli görülen her türlü çalışmayı yaptığını, olumlu yönde görüş bildirildiğini herkes biliyor.

İmamoğlu’nun, Kanal İstanbul karşıtlığını kendisine Cumhurbaşkanı adaylığı yolunun açılması için araçsallaştırdığı çok belli oluyor.

O yüzden doğrusuna yanlışına aldırış etmeden bu kampanyayı sürdürüyor.

Geçen hafta sonu bu konular üzerinde sohbet ettiğimiz Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, algı operasyonlarından yakınmış, bu türden projelerin yapımı sırasında devletin kasasından tek kuruş çıkmadığı halde, devlet hem bu işin yapımı için, hem de iş bitince işletme giderleri için para harcıyor şeklinde bir sunum yapıldığını söylemişti.

Bir de bu projelerin yandaş müteahhitleri zengin etmek için yürütüldüğü yönünde bir kara propaganda var malum.

Hâlbuki Bakan Karaismailoğlu’nun verdiği bilgiye göre, yap-işlet-devret projelerini toplam 26 firma üstlenmiş durumda.

İhaleler açık şekilde yapılıyor ve rekabete açık bir ortamda herkese bu ihalelere katılabiliyor.

Ama ben daha fazlasını da söyleyeyim.

Bu projeleri yürüten firmalar arasında doğrudan CHP angajmanı olan firmalar da bulunuyor.

-Örneğin Çanakkale Köprüsü projesinin yapım işine, eski bir CHP milletvekilinin firması da dâhil olmuş.

-Haydarpaşa Gar’ının restorasyon işlerini halen CHP milletvekili olan bir ismin firması yürütüyor.

-Öğrendiğime göre, Avrasya Tüneli’nin inşaatı sırasında da CHP’de görevler üstlenmiş kişilere ait bir firma pay aldı.

Ulaştırma Bakanı, yaptıkları işten memnun olduğumuz sürece herkesle çalışırız diyor.

Peki, CHP mahallesindeki yaygaracılar bu örnekler hakkında ne düşünüyor acaba?

YORUMLAR 50
 • halim 2 yıl önce Şikayet Et
  kemalin derdi başka bize yolumuzu bulacak birşey bırakmadınız diye çıldırıyor . çünkü chp nin siyasetten amacı ,iktidar olup yoşunu bulmak .
  Cevapla
 • Can 2 yıl önce Şikayet Et
  Chp li firma diye bir sey olmaz. Chp de siyaset yapan firma sahibi olur. Yorumlari okuyorum, aklim almiyor gercekten. Gun gelecek siz de kandirildik diyeceksiniz ama sizin ve neslinizin hayatindan çalınan yillar bu bagnazliginiz yuzunden gitmis olacak. Yapmayin, etmeyin. Allah aşkına objektif olun ve baska acilardan inceleyin.
  Cevapla
 • sedat pir 2 yıl önce Şikayet Et
  Kose yazari haber degil yorum yazar. Iddia olmayi gectik, kendi ifadesi ile Ornekler.. Yorumcu icin DILIN KEMIGI olmadigi icin Kaynagi Delili Ispati Belgesi yok... Dilin kemigi olsa zarin kemigi diye sallar
  Cevapla
 • Güniz gelişli 2 yıl önce Şikayet Et
  Bakanlık CHP li müteahhitlerin kimler olduğunu ne işler aldığını açıklasa zamanında yaygara koparanlar suspus olur kabahat söyleyende.
  Cevapla
 • RIZA TURAN DAŞKIN 2 yıl önce Şikayet Et
  AY-YILDIZLI ALBAYRAĞIMIZ GÖKLERDE DALGALANACAK BAYRAĞIMIZ AY-YILDIZ SANCAĞIMIZ AKPARTİ TEŞKİLATIDIR. c
  Cevapla
 • Murat28 2 yıl önce Şikayet Et
  Kanal istanbul da yine onlar olacak hatta kanal güzergahında chp ve hep lilerin arazisi çok en çok onlar istiyor. Kanıt mı istiyorsunuz orda oturan insanları arastirin kimin tarafındalar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Arda Güler’in Kuran-ı Kerim'li fotoğrafının sırrı ortaya çıktı
Özel ile Özdil arasında "bidon kafalı" atışması: Bu iftiranı sana yedireceğim