Skandala imza atmıştı! İngiliz Bakan istifa etti! Yerine Müslüman Bakan atandı

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, eşini aldattığına dair fotoğraflarının ortaya çıkmasının ardından sosyal mesafe kurallarına uymadığını kabullenerek istifa etti. Yerine Sajid Javid, yeni Sağlık Bakanı olarak atandı.

Skandala imza atmıştı! İngiliz Bakan istifa etti! Yerine Müslüman Bakan atandı
Skandala imza atmıştı! İngiliz Bakan istifa etti! Yerine Müslüman Bakan atandı
GİRİŞ 26.06.2021 23:32 GÜNCELLEME 26.06.2021 23:33
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

İngiltere’de Sağlık Bakanı Matt Hancock'un kendisi gibi evli olan danışmanı Gina Coladangelo ile samimi görüntülerinin basına sızması ve Covid-19 kısıtlamaları kapsamında uygulanan sosyal mesafe kuralını ihlal ettiğinin ortaya çıkmasının ardından patlak veren skandal istifa ile sonuçlandı.İngiliz halkının günlerdir istifa çağrısı yaptığı Bakan Hancock, bugün akşam saatlerinde istifa ettiğini açıkladı. Hancock, istifasını duyurduğu mektupta, özel hayatının korona virüsün önlenmesinde önemli bir kurala yönelik dikkatleri dağıtmasını istemediğini belirterek, "Kuralları ihlal ettiğim için özürlerimi bir kez daha tekrarlıyorum, ailemden ve sevdiklerimden onları bu duruma soktuğum için özür dilerim. Benim de bu süreçte ailemle olmam gerekiyor" dedi.

Danışmanıyla samimi görüntüleri basına sızan Hancock, sosyal mesafe kurallarını ihlal ettiğini kabul ederek özür dilemişti. Hancock ve danışmanının sosyal mesafe kurallarını ihlal ettiği görüntülerin 6 Mayıs'ta Bakanlık binasında çekildiği belirtilmişti.

Hükümet, Hancock'u korudu

Basında yer alan haberlerin ardından özür dileyen Hancock, Başbakan Boris Johnson ve Sağlık Bakanlığı tarafından korunmuştu. İngiltere Başbakanı Johnson'ın ofisinden bir sözcü, Johnson'ın Sağlık Bakanı Hancock'un özrünü kabul ettiğini ve Başbakan’ın "konunun kapandığını düşündüğünü" söylemişti. Sağlık ve Sosyal Bakım Bakanlığı'ndan bir sözcü ise, "Bu olayda olağan ve doğru prosedür izlendi" diyerek, herhangi bir uygunsuzluk olduğu yönündeki iddiaları reddetmişti.

Muhalefetten tepki: “Durumun savunulacak yanı yok”

İşçi Partisi ise Hancock'u sosyal mesafe konusunda "ikiyüzlülük" ile suçlayarak, hükümete Hancock'un istifasına yönelik çağrıda bulunmuştu. İşçi Partisi, durumun savunulacak yanı olmadığını ve Başbakan Johnson'ın aksine "konunun kesinlikle kapanmadığını" ifade etmişti.

Öte yandan evli ve 3 çocuk babası 42 yaşındaki Hancock, 2018 yılında dönemin Başbakanı Theresa May tarafından Sağlık Bakanı olarak atanmıştı.

YENİ BAKAN ATANDI

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock’ın istifasının ardından ülkenin ilk Müslüman İçişleri Bakanı ve eski Maliye Bakanı Sajid Javid, yeni Sağlık Bakanı olarak atandı.Maliye Bakanlığı görevinden istifa etmişti

Yeni İngiltere Sağlık Bakanı Javid, İngiliz siyaseti ve kabinenin yakından tanıdığı bir isim.

Ülkenin ilk Müslüman İçişleri Bakanı olan Javid, bir dönem de Maliye Bakanı olarak görev yapmıştı. Şubat 2020’de İngiltere Başbakanı Boris Johnson, kabinede yaptığı değişiklikler kapsamında 4 bakanı görevden almış, İngiltere bütçesini 4 hafta içinde hazırlaması beklenen Javid’e tüm danışmanlarını kovmasını ve Başbakanlık Ofisi’nin danışmanları ile ortak bir ekip kurmasını teklif etmişti. Teklifin ardından Bakan Javid, kendisine saygısı olan hiçbir bakanın bu şartları kabul etmeyeceğini belirtmiş, görevinden istifa etmişti.

YORUMLAR 23
 • İstanbul-18 11 ay önce Şikayet Et
  Adam bizde ki gayrimeşru ilişkileri ortalığa savrulupta hiçbir şey yokmuş gibi üç maymunu oynayan muhalefet partililerininden daha onurlu demek ki.
  Cevapla
 • Ertan 11 ay önce Şikayet Et
  Bu kişilere yorum yapmak bile günah ,bunlar s.a peygamberimizin dönemindeki put sevenler ler gibi alçak yabancı ülkeler yarafin dan satın alınmış insanlar ,bunlar bizden değil emin olun bunları denize dokeceksin aldıkları nefes haram .
  Cevapla
 • Bülent 11 ay önce Şikayet Et
  Corona olmasa adam bakanlığa devam edecekti demek
  Cevapla
 • Asım 11 ay önce Şikayet Et
  chp ile özdeş parti , desene...
  Cevapla
 • Aslan aslan 11 ay önce Şikayet Et
  Dünya kimlere kalmış zina yapan bakan ve yardımcısı evli bir edbsiz bir kadın maalesef
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Emniyet duyurdu: 35 bin personelin ataması ve yer değişikliği yapıldı
Bakanı Kirişçi herkes bilsin deyip duyurdu: Gıda krizi olmayacak