İsveçli süper market zinciri ABD’deki siber saldırı sonucu yüzlerce marketi kapattı

ABD’de Kaseya adlı bilişim firması 2 Temmuz’da yaptığı açıklamayla uğradığı fidye yazılım saldırısı sonucu sunucularını kullanan müşterilerini uyararak siber saldırı altında olduğunu duyurdu.

İsveçli süper market zinciri ABD’deki siber saldırı sonucu yüzlerce marketi kapattı
İsveçli süper market zinciri ABD’deki siber saldırı sonucu yüzlerce marketi kapattı
GİRİŞ 04.07.2021 13:58 GÜNCELLEME 04.07.2021 13:58
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

İsveçli büyük süper market zinciri dün yaptığı açıklamada Kaseya’nın uğradığı fidye yazılım saldırısının dolaylı olarak kendilerini etkilediğini belirterek yüzlerce marketin kapatıldığını belirtti.

MARKET KAPALI KALACAK

ABD’de faaliyet gösteren Kaseya bilişim firması, 2 Temmuz’da yaptıkları açıklamayla sofistike bir fidye yazılım saldırısı altında olduklarını ve FBI ile çalıştıklarını ifade ederek binlerce müşterisinden firmaya ait VSA ve SaaS sunucularını kapatmalarını istedi. Yüzlerce süpermarketi bulunan İsveç merkezli Coop firması ise dün yaptıkları açıklamada, Kaseya’ya yapılan siber saldırıdan dolaylı olarak ödeme sistemlerinin etkilendiğini ve süpermarketlerin kapalı kalacağını duyurdu.

ULUSLARARASI ŞİRKETLER ETKİLENDİ

İsveçli Coop firması açıklamasında “Coop, mağazalardaki yazar kasalarımızı etkileyen büyük BT kesintilerinden etkilendi. Bu, Amerikan yazılım şirketi Kaseya'yı hedefleyen daha büyük bir küresel olayın parçası. Diğer birçok İsveçli ve uluslararası şirket aynı olaydan etkilendi” ifadelerine yer verdi.

ABD’li Kaseya ise resmi açıklamasında FBI ve CISA ile birlikte çalıştıklarını belirterek, “Müşterilerimizin yalnızca çok küçük bir yüzdesi etkilendi ve şu anda 40'tan az olduğu tahmin ediliyor” dedi.
 

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 1
  • Ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
    Bu tur haberler çoğalacak! Gıda tedarik zincirini koparmaya çalışmaları başladı...
    Cevapla
DİĞER HABERLER
İmran Han hakkında tutuklama emri!
Putin'i kızdıracak hamle! Aliyev devreye girdi  (1 Ekim 2022 Günün Önemli Gelişmeleri)