Financial Times: Türkiye Afganistan'daki rolünü güçlendirmek istiyor

İngiliz Financial Times gazetesinde, Türkiye'nin Afganistan'daki Kabil Havalimanı'na yönelik ABD ile yürütülen görüşmelere değinildi. "Türkiye'nin hedefi, Afganistan'daki rolünü güçlendirmek" ifadelerine yer verildi.

Financial Times: Türkiye Afganistan'daki rolünü güçlendirmek istiyor
Financial Times: Türkiye Afganistan'daki rolünü güçlendirmek istiyor
GİRİŞ 08.07.2021 10:01 GÜNCELLEME 08.07.2021 10:16
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Uluslararası gündemin en önemli maddelerinden biri, Afganistan'daki Hamid Karzai Havalimanı'nın güvenliğinin Türkiye'ye verilme durumu oldu. ABD'nin bölgeden çekilmesiyle, "bölge güvenliği nasıl sağlanacak" sorusu gündeme gelirken, İngiliz Financial Times'da konuya ilişkin önemli bir değerlendirme kaleme alındı.

"İLİŞKİLERİ GELİŞTİRMEK İÇİN FIRSAT"

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, "Temaslar sürecek. Görüşmelerden çıkacak sonucu Cumhurbaşkanımızın başkanlığında ele alacağız, onayını müteakip planımızı gerçekleştireceğiz." ifadesini kullanmıştı. Financial Times, Kabil Havalimanı'nı işletme girişiminin Türkiye-ABD ilişkilerini geliştirme fırsatı sunduğunu yazdı.

ABD'nin bu hafta başkent Kabil'in Bagram ilçesindeki ana askeri üssünden ayrıldığı anımsatılarak, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen ayki NATO Zirvesi'nde Joe Biden'a, ABD başkanının misyon için gereken 'diplomatik, lojistik ve mali desteği' sağlaması halinde Türkiye'nin havalimanında güvenliği sağlayabileceğini söyledi." denildi.

"GÖRÜŞMELER YAPICI"

Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile ABD'li mevkidaşı Lloyd Austin'in çarşamba günü Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'nın güvenli işletilmesi hakkında yapıcı ve olumlu bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği kaydedildi.

"HAVALİMANINI GÜVENLİ GEÇİT OLARAK AÇIK TUTMAK ÖNEMLİ"

NATO'nun en büyük ikinci ordusu olan Türkiye'nin, halihazırda havalimanında askeri operasyonlar yürüttüğü, büyükelçilikler ve insani yardım kuruluşları Afganistan'da kalacaksa, Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'nı güvenli bir geçit olarak açık tutmanın önemli olduğu vurgulandı.

KAYNAK: FİNANCİAL TİMES
YORUMLAR 3
 • E.k 2 yıl önce Şikayet Et
  Neden ısrarla havalımanında kalmak istiyoruz acaba ?
  Cevapla
 • erkan 2 yıl önce Şikayet Et
  türkiyeyi talibanla karşıkarşıya bırakmak ve gücünü azaltmak ama unutmayalım ALLAH cc hesabı büyüktür
  Cevapla
 • sde 2 yıl önce Şikayet Et
  bu işte bir iş var
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Selçuk Bayraktar'dan İran'daki helikopter kazasıyla ilgili son dakika açıklaması!
Selçuk Bayraktar müthiş gelişmeyi açıkladı: 2 ay içinde prototiplerini üreteceğiz