Babür Farahmand: Türk bayrağını ve Türk askerini ülkemizde görmek istiyoruz

Afganistan Milli Uzlaşı Yüksek Konseyi Başkan Yardımcısı Farahmand: "Dünya Taliban'a 'dur' demezse 5 yıl sonra tüm ülkelere terör tehdidi oluşturacak. Afgan halkı ve devleti, Türk bayrağını ve Türk askerini Afganistan'da görmek istiyor."

Babür Farahmand: Türk bayrağını ve Türk askerini ülkemizde görmek istiyoruz
Babür Farahmand: Türk bayrağını ve Türk askerini ülkemizde görmek istiyoruz
GİRİŞ 08.07.2021 16:38 GÜNCELLEME 09.07.2021 15:51
Bu Habere 92 Yorum Yapılmış

ABD'nin Afganistan'dan geri çekilme kararının ardından, ülkede bulunan diğer Alman ve İtalyan askerleri de ülkelerine döndü.

Türkiye, Kabil Havalimanı'nın işletme ve güvenliğinin Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından sürdürülmesine yönelik teknik görüşmeler ise halen sürüyor.

Türkiye'nin gökyüzündeki yeni askeri Kargu-2 ABD basınındaTürkiye'nin gökyüzündeki yeni askeri ABD'yi korkuttu

"TÜRK ASKERİNİ VE BAYRAĞINI ÜLKEMİZDE GÖRMEK İSTİYORUZ"

Afganistan Milli Uzlaşı Yüksek Konseyi Başkan Birinci Yardımcısı Dr. Enayatullah Babür Farahmand, şunları söyledi:

"ABD ile Taliban arasındaki anlaşmaya göre burada ortak devlet kurulması lazım. Yani mevcut etnik ve siyasi grup temsilcileri ile Taliban'ın bir araya gelerek ortak devlet kurması gerekiyor. Afganistan'daki tüm etnik ve siyasi gruplar böyle bir durumda Taliban'ın yüzde 50'nin altında bir oranla temsiliyetini istiyorduk. Ancak Taliban saldırıları başlattıktan sonra durum farklılaştı."

Türk ordusunun Kabil Havalimanı’nın güvenliğini sağlaması ile ilgili de şunları kaydetti:

"Türkiye, Afganistan'da İslami ülkelerin lideri olarak tanındığı için çok seviliyor. Ayrıca Afganistan ile Türkiye'nin 100 yıllık bir dostluğu var. Türk askeri hep saygı ve sevgi görmüştür. Öyle ki Afganistan'da görev yapan diğer yabancı askerler kendi arabalarında Türk bayrağı takarak gezerlerdi. Çünkü Türklere kimsenin saldırmayacağını bilirlerdi. O yüzden Türk bayrağını ve askerini burada herkes istiyor." (Hürriyet Gazetesi)

AFGANİSTAN'DAKİ TÜRK ASKERİ VARLIĞI VE BUGÜNE KADAR ÜSLENDİĞİ GÖREVLER

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) TBMM'nin, 10 Ekim 2001 tarihinde aldığı 722 sayılı kararla hükümete verdiği yetki ve bu kapsamdaki Bakanlar Kurulu Kararı temelinde, Afganistan'da güvenlik ve istikrarın sağlanması amacıyla Uluslararası Afganistan Güvenlik Destek Kuvveti'ne dahil oldu. Afganistan'a müdahale eden NATO ordularına Türkiye, 260 kişilik bir birlikle katkıda bulundu.

NATO, Uluslararası Afganistan Güvenlik Destek Kuvveti'ni uzun süre bu ülkede bulundurdu. 2015 yılında ise Uluslararası Afganistan Güvenlik Destek Kuvveti'nin yerini alması için "Kararlı Destek Misyonu" hayata geçirildi. Misyon çerçevesinde NATO, Afgan güvenlik güçlerine ve kurumlarına destek, eğitim ve danışma imkânı sundu.

Birçok Afgan asker, TSK tarafından eğitilirken Türk askeri varlığı halen Afganistan'ın çeşitli bölgelerinde sürüyor.

Türkiye, Kabil civarında güvenliği sağlamaya katkıda bulunma ve Vardak vilayetindeki yapılanma projelerini yürütme gibi önemli görevler üslendi.

Öte yandan Türkiye, Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'nda da 6 yıldır askeri varlığını sürdürüyor.

Türkiye'nin şu anda Afganistan'da uluslararası güç kapsamında yaklaşık 500 askeri bulunuyor. (HABER7)

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 92
 • vatandas 3 yıl önce Şikayet Et
  Bizim cocuklarimizin oralarda sehit olmasini istemiyoruz, kendi isinizi kendiniz görün.
  Cevapla
 • delinin biri 3 yıl önce Şikayet Et
  vatandaş bu gün besmele çekmeden kalktın galiba şu anda senin bulunduğun afganistanda olmak için çin rusya hindistan can atıyor
  Cevapla
 • Yusuf 3 yıl önce Şikayet Et
  Ortalığı vahabi şia örgütler sardı bunlar sünniler için büyük tehlike
  Cevapla
 • Misafir 3 yıl önce Şikayet Et
  Bütün Afkan gençleri Türkiye'de bari onları da asker olarak eğitelim oraya salalım belki yeni yönetim olur adam gelin diyor zaten oradayız Afganistan da geldi hayır demeyin ittifak genişliyor bari ortak bir de ordu kuralım polonya macaristan ukrayna afkanistan arnavutluk bosna hersek sırplar libya türk cumhuriyetleri fas tunus cezayir şaka maka geniş bir ittifak var yeni bir blok var bu büyük bir güç
  Cevapla
 • GH77 3 yıl önce Şikayet Et
  bırakın 10 senede taliban yönetsin.. dene gör..çoğunluk neyse o olsun..
  Cevapla
 • Ali aksoy 3 yıl önce Şikayet Et
  Hakikaten bomba gibi ,harbi harbi bir konuşma...çünkü bu toprakta yetişen, insanlara dünya KEM GÖZLE BAKIYOR,geriye ne kaliyor?S.C. RTE söyledigi,kendi göbegimizi kendimiz keseriz ve bir biriz!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kabus gibi senaryo! ABD'ye nükleer füze atılsa ne olur? Dakika dakika açıklandı...
En düşük emekli maaşına zamda tarih belli oldu