ABD yeni bombardıman uçağı B-21'in görüntüsünü yayınladı

ABD Hava Kuvvetleri (USAF), yeni nesil hayalet bombardıman uçağı B-21'in tasarımıyla ilgili bir görüntü paylaştı.

ABD yeni bombardıman uçağı B-21'in görüntüsünü yayınladı
ABD yeni bombardıman uçağı B-21'in görüntüsünü yayınladı
GİRİŞ 08.07.2021 14:46 GÜNCELLEME 09.07.2021 08:09
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

ABD Hava Kuvvetleri (USAF), B-21 programı kapsamında, mühendislik ve geliştirme çalışmalarına devam ediyor. Ayrıca gelişmiş hayalet bombardıman uçaklarını üretime hazırlanmak için, imalat altyapısını ve endüstriyel tedarik tabanındaki kapasiteyi ölçeklendirmeye odaklanıyor.

Özellikle gizli uçakların tasarımı, radar imzalarının ifşa edilmesini önlemek için, mümkün olduğunca uzun süre gizli tutulur ve B-21 bombardıman uçağı muhtemelen en gizli uçaklardan biri olacak.

USAF, Nortthrop Grumman şirketinin tasarımını B-2 bombardıman uçağına benzer şekilde dizayn ettiği yeni nesil bombardıman uçağı B-21 Raider'ın bir tasarım görüntüsünü paylaştı.

Uçağın tasarımı son derece önemlidir. Bu yüzden B-2 ilk ortaya çıktığında, gözlemcileri son derece etkilemişti. Önceki F-117 Nighthawk hayalet uçaklarının tamamı açısal tasarıma sahip uçaklar iken, B-2 teknoloji sayesinde daha organik görünüyordu, keskin hatlar veya düz yüzeylerden kaçınılmıştı.

Yeni versiyonun en şaşırtıcı özelliği, önceki hiçbir uçağınkine benzemeyen ve pilota pek fazla görüş sağlamayacak gibi görünen çok parçalı kokpit penceresi.

Daha önce, F-35'teki EOTS kamerası gibi pilota etrafını yüksek çözünürlüklü 360 derecelik bir görüş sağlayan sistemler tarafından gereksiz hale getirileceğinden, gelecekteki hayalet uçakların pencerelere ihtiyaç duymayacağına dair spekülasyonlar vardı.

Hava Kuvvetleri'nin her biri yaklaşık 656 milyon dolara mal olan yaklaşık 100 Northrop Grumman yapımı uçağı satın alması bekleniyor.

Ayrıca B-21'in, Pentagon'un 2017'de 900 milyon dolarlık iki sözleşme kapsamında hem Raytheon hem de Lockheed Martin tarafından geliştirilmekte olan, nükleer başlıklı havadan fırlatılan uzun menzilli seyir füzesi (LRSO) taşıyabileceği belirtiliyor.

ABD Hava Kuvvetleri komutan yardımcısı Stephen Wilson Temmuz 2019'da, B-21'in Aralık 2021'de uçuş testi için göklere çıkacağını açıklamıştı. Ancak, tüm dünyayı olumsuz etkileyen koronavirüs pandemisinin, birçok proje gibi B-21'i de yavaşlatıp yavaşlatmadı kesin değil.

KAYNAK: STAR
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • Acaba ne 2 ay önce Şikayet Et
  Bizde bunlari düşurmek için fuze yaptik
  Cevapla
 • İbrahim 2 ay önce Şikayet Et
  Türkiye nin yarısı Bizans artığı mı bu kafayla zaten ülkene en büyük hakareti etmiş oluyorsun siyaset yaparken ölçülü ol
  Cevapla
 • 2023 Seçimleri 2 ay önce Şikayet Et
  Arkadaşlar 2023 seçimleri çok önemli. Tehlike çok büyük. Seçim zamanı gelmeden içeride kaos çıkarmak isteyenler var çünkü Doğu Akdeniz'de, Suriye'de, Kuzey Irak'ta, Libya'da, Somali'de, Katar'da, Balkanlar'da ve Kafkasya'da hakimiyet kuran bir Türkiye var, Türkiye özellikle 2016 yılından beri Siyonist-Vatikan ittifakının planlarına büyük darbeler vurdu, vurmaya devam ediyor, işte Türk devletine yapılan iç ve dış operasyonların özeti bu. Herkes Sabır Meşhurun "10 Aralık Hareketi" adlı videosunu izleyip etrafına yaysın, o videoda her şeyin özeti var. Kuru slogan atmakla olmuyor arkadaşlar icraat lazım, tek yapmamız gereken 2-3 tıklama, ortamı Bizans artıklarına bırakmayalım.
  Cevapla
 • Mehmet 2 ay önce Şikayet Et
  Bundan önceki seçimler kritik değil miydi memnun olan oy verir olmayan başkasına verir herkes olan biteni izliyor merak etme
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Son dakika: 16 Eylül koronavirüs tablosu açıklandı!
18 ayda yüzde 950 artış! (16 Eylül 2021 Günün Önemli Gelişmeleri)