Taliban'dan Türkiye'yi de ilgilendiren açıklama: Eğer anlaşırsak saldırıları durduracağız

Rusya'nın başkenti Moskova'da temaslarda bulunan Taliban heyeti, yaptığı açıklamada, Kabil'deki hükümetle ateşkesi görüştüklerini belirterek, "ABD'ye, Afganistan'daki eyaletlerin başkentlerine saldırmayacağımıza dair söz vermedik" dedi.

Taliban'dan Türkiye'yi de ilgilendiren açıklama: Eğer anlaşırsak saldırıları durduracağız
Taliban'dan Türkiye'yi de ilgilendiren açıklama: Eğer anlaşırsak saldırıları durduracağız
GİRİŞ 09.07.2021 16:16 GÜNCELLEME 10.07.2021 09:26
Bu Habere 89 Yorum Yapılmış

ABD'nin Afganistan'dan çekilmesiyle dünyanın gözü bir anda bu ülkeye çevrildi.

Katar ve Pakistan'da da temaslarını sürdüren ve dün İran'la görüşen Taliban, bugün de Rusya'nın başkenti Moskova'da temaslarda bulundu.

Bomba sözler: Türk bayrağını ve Türk askerini ülkemizde görmek istiyoruzBomba sözler: Türk bayrağını ve Türk askerini ülkemizde görmek istiyoruz

Taliban heyeti Moskova'da şu açıklamayı yaptı:

"Kabil'deki hükümet ile ateşkesi görüşüyoruz, Doha'daki görüşmeler başarılı olursa saldırılarımızı durduracağız. Afganistan'daki iktidarı tümüyle gasp etmeyi hedeflemiyoruz. Washington'a, Afganistan'daki eyaletlerin başkentlerine saldırmayacağımıza dair söz vermedik.

Amacımız tamamen gücü kendimizde toplamak değil. Şu anda Afganistan topraklarının yüzde 85'i kontrolümüz altında. Tarafımızca kontrol altında olan topraklarda ve sınırlarda gümrükler açık olacak, ticaret normal bir şekilde yapılabilecek."

Yaklaşık 500 civarında askerle Afganistan'da NATO görevi yürüten Türkiye, ABD'nin çekilmesinden sonra Kabil Havalimanının korunması ve işletilmesi görevine talip olmuştu. ABD ve NATO'dan bu konuda lojistik, askeri ve ekonomik olarak güvence isteyen Ankara, Washington'la anlaşırsa görevin icrasına başlayacak.

Moskova'da açıklama yapan Taliban heyeti

RUSYA VE HİNDİSTAN'DAN AÇIKLAMA

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, başkent Moskova'da Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuştu.

Afganistan'da çatışmaların sürdüğünü belirten Lavrov, "Afganistan'da olup bitenler, bizi yalnızca, müttefiklerimizin topraklarına sorunların yayılması açısından endişelendiriyor" değerlendirmesinde bulundu.

Lavrov, Taliban'ın İran ve Tacikistan sınırlarında kontrol noktalarını ele geçirdiğini kaydederek, "Rusya, gelişmeler sadece Afganistan topraklarında yaşandığı müddetçe hiçbir şey yapmayacak. Tüm Afganların sözle destek verdiği siyasi sürecin bir an önce başlaması için ısrarlı çağrılarımızı tekrarlamaktan başka adım atmayacağız" diye konuştu.

Jaishankar ise Afganistan'daki gelişmelerle doğrudan ilgilendiklerini dile getirdi.

Oradaki şiddeti azaltmanın zaruri olduğunu vurgulayan Jaishankar, "Çünkü bu şiddet hem Afganistan'ı hem de komşu ülkeleri etkilemektedir. Hindistan ve Rusya için oradaki sürecin ekonomik, sosyal ve demokratik açıdan geliştirilmesi önemlidir" ifadelerini kullandı.

Afganistan'daki durumun endişe verici olduğuna dikkati çeken Jaishankar, "Şiddet bir çözüm değil, bu nedenle Afganistan'da şiddetin azalmasını istiyoruz. Sonuç olarak Afganistan'da durumu düzelteceklerin meşru olması gerekir, bu göz ardı edilemez" şeklindeki değerlendirmesini paylaştı.

"PUTİN'İN HABERİ VAR"

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise, Rus yetkililerin, Taliban heyeti ile Moskova'da görüştüklerini belirten Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in bu görüşmelerden haberdar olduğunu ifade etti.

Peskov, "Afganistan'da ve Afganistan-Tacikistan sınırında gelişen durum ışığında Taliban ile temaslar gereklidir" dedi.

KAYNAK: HABER7, AA, İHA
YORUMLAR 89
 • Özkan 2 yıl önce Şikayet Et
  Burda bazıları çorafyayı ve ortaki durumu bilmeden konuşuyor taliban oranın reslitesi aynı hızbı islami gibi ve orayaı sadece bu iki kuruluştan biri gerçek manada yönetebilir şuan hatta sadece taliban bu kaniliyette görünüyor ve taliban düşman degil din kardeşimiz terör örgütü de degil medrese alimleri ve talebelerinin yönettig bir kuruluş halkın 75% destegini arkasına almış bir kuruluş ki saykı duyup köstek olmamak lazım hanefi mezhebini en iyi yaşayan toplum inşallah türkiye ile anlaşır ve islam alamini beraber inşa ederler.
  Cevapla
 • Muslim Brothers 2 yıl önce Şikayet Et
  Gerçek müslüman talibandır
  Cevapla
 • Salih 2 yıl önce Şikayet Et
  Rusya giremediği için Türkiye ile pakistani da sokmamaya çalışıyor. Şayet taliban rusyayla iş tutarsa Türkiye'ye ve Pakistan a dusmanane bir tavır alırsa bir daha belini dogrultamaz
  Cevapla
 • Düşünce 2 yıl önce Şikayet Et
  Taliban ne mal olduğunu gösterdin yıllarca rusla savaş sonra git kapısında açıklama yap
  Cevapla
 • Remzioğlu 2 yıl önce Şikayet Et
  Koyunun bulunmadığı yerde keçiye Abdurrahman Çelebi derler. Ey gidi Osmanlım, bak ortalık kimlere kaldı
  Cevapla
 • dostt birr 2 yıl önce Şikayet Et
  Afganistan halkı abd ile neredeyse bir bütün oldu. abd Afganistan dan niye çekiliyor. burası ipek yolu zaten Afganistan bu yüzden işgal edildi. bakmayın talibandi kabil yönetimi filan hepsi şu an dış güçlerin elinde bir piyon. hiç kimsenin davası yok. .gelelim Türkiye' Afganistan da olmalı mi .evet olmalı büyük devlet iseniz olacaksınız. ama burada tek başına değil. Afganistana komşu ülkelerle işbirliği şart Türkiye yi istemeyen bir devlet çıkar oda Çin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Saldırı sonrası Bakan Fidan, İranlı mevkidaşıyla görüştü! Dışişleri'nden açıklama
Cihat Yaycı’dan İsrail-İran geriliminde Türkiye’ye uyarı