İsrail'den üçüncü doz aşılama kampanyası

İsrail, bağışıklıkları zayıf olan yetişkinler için BioNTech ile üçüncü doz aşılama yapılmasına yönelik karar aldı. Diğer vatandaşların aşılanması noktasında henüz bir açıklama yapılmadı.

İsrail'den üçüncü doz aşılama kampanyası
İsrail'den üçüncü doz aşılama kampanyası
GİRİŞ 11.07.2021 18:31 GÜNCELLEME 11.07.2021 18:33
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Delta varyantının çok çabuk bir biçimde yayılması ile İsrail’de yeni vakaların geçen ay içinde tek haneli sayılardan 450’ye kadar yükselmesi ülkede aşılama oranlarının yeniden yükselmesine yol açtı.

Sağlık Bakanı Nitzan Horowitz, BioNTech aşısı olmuş zayıf bağışık sistemli yetişkinlerin, koronavirüse karşı bağışıklıklarını güçlendirmek adına üçüncü doz aşı olabileceklerini duyurdu. Ancak, bağışıklık sistemiyle ilişkili sorunu olmayan diğer vatandaşlar için üçüncü doz aşılama konusunda bir karar henüz alınmadı.

Pfizer ve BioNTech, 3. dozu gerektiren riske dair verileri kamuoyuyla henüz paylaşmadı

Pfizer ile BioNTech şirketlerinin yetkilileri perşembe günü yaptıkları açıklamalarında, güçlendirici olarak yapılacak üçüncü doz aşılamanın iznini almak için gelecek haftalarda ABD ile AB’nin sağlık otoritelerine başvuracaklarını söylemişti. Şirket yetkilileri, aşılamadan altı ay sonra koronavirüs ile enfekte olma riskinin artmasını, buna gerekçe olarak göstermişlerdi.

Ancak bu riski somut olarak ortaya koyan verileri paylaşmamaları, şirketlerin, bazı bilim insanları ve hükümet yetkilileri tarafından eleştirilmesine sebep olmuştu. Pfizer ile BioNTech, sözünü ettikleri riske ilişkin verileri yakında kamuyu ile paylaşacaklarını söylüyor.

TOPLU AŞILAMA İÇİN ACELE EDİLMEYECEK

İsrail Sağlık Bakanı Horowitz de sözü edilen bu riske dair verilerin paylaşılmamış olduğuna ilişkin soru karşısında, “Elimizde henüz nihai bir cevap yok. Fakat her hâlükârda, bağışıklık yetersizliğinden mustarip olan insanlarımıza şu andan itibaren üçüncü doz aşı uygulayacağız” dedi.

Bakanlık’ın Kamu Sağlığı Departmanı’nın başındaki Sharon Alroy-Preis ise, veri eksikliğinden dolayı, bağışıklık sistemiyle ilgili sorunu olmayan insanlar içinse üçüncü doz aşılama kararını almakta acele etmeyeceklerini kaydetti.

PFIZER İLE ANLAŞTILAR

Bunun yanında, İsrail Başbakanı Naftali Bennett bir televizyon yayını sırasında, hükümetinin yeni parti aşıların ağustos başında kendilerine teslim edilmesine ilişkin Pfizer ile anlaştıklarını söyledi. Daha önce bu teslimatın İsrail’e eylülde yapılması bekleniyordu.

Ülkenin sağlık otoritelerine göre İsrail’de şu an ağır semptomlar ile hastanede tedavi görmekte olan 46 kişiden neredeyse yarısı aşı olmuş kişilerden oluşuyor. Söz konusu vatandaşların çoğunun risk grubunda yer aldığı belirtiliyor. 9.3 milyon nüfusu olan İsrail’de yaklaşık 5.7 milyon kişinin aşılandığı biliniyor.

 

KAYNAK: AA
YORUMLAR 3
 • Z raporu 1 yıl önce Şikayet Et
  En etkili olani ayda bir vurdurmak böylece her varyant a karsi koruma saglar. :)
  Cevapla
 • Hacivat 1 yıl önce Şikayet Et
  Kackere daha asi olunacak ne zaman bitecek
  Cevapla
 • İsmail 1 yıl önce Şikayet Et
  İki doz aşı olan İsrail dünyaya örnek gösteriliyordu noldu?
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Özgür Özel'in Hakan Fidan sözleri kimlere mesaj? Uzmanlar Haber7'ye açıkladı
Akşener'in gizli planı masayı dağıtabilir! Bu kulis bilgisi gündemi kavuracak