BioNTech CEO'su Şahin'den son dakika 'varyant' açıklaması: Gerekirse 100 gün içinde...

Son dakika haberi: BioNTech'in CEO'su Uğur Şahin, koronavirüs varyantlarına ilişkin dikkat çeken bir açıklamada bulundu. Şahin, gerektiği takdirde 100 günde yeni varyantlar için yeni aşı geliştirebileceklerini söyledi.

BioNTech CEO'su Şahin'den son dakika 'varyant' açıklaması: Gerekirse 100 gün içinde...
BioNTech CEO'su Şahin'den son dakika 'varyant' açıklaması: Gerekirse 100 gün içinde...
GİRİŞ 12.07.2021 12:05 GÜNCELLEME 12.07.2021 14:59
Bu Habere 100 Yorum Yapılmış

BioNTech'in kurucuları Özlem Türeci ve Uğur Şahin, 'Les Echos' ile gerçekleştirdikleri özel röportajda varyantlar ve aşı çalışmalarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

BioNTech'in CEO'su Uğur Şahin, gerektiği takdirde 100 günde yeni varyantlar için yeni aşı geliştireceklerini söyledi.

Röportajda Türeci ve Şahin'e yeni Delta varyantının yayılma hızı, dördüncü dalga korkularının yeniden alevlenmesi ve mRNA aşılarının varyantlara karşı etkisi soruldu.

EMA'dan mRNA açıklaması: Çok ender de olsa kalp kası iltihabına neden oluyor'Çok ender de olsa kalp kası iltihabına neden oluyor'

Özlem Türeci ve Uğur Şahin

DİKKAT ÇEKEN AÇIKLAMA: OLDUKÇA BASİT

Türeci ve Şahin'e göre, aşıların yeni suşlara karşı etkili olması için mRNA aşısını uyarlamak oldukça basit. Özlem Türeci bunu "Fikir, orijinal virüsün Spike proteininin genetik kodunu aşımızdaki yeni varyantınkiyle değiştirmekten ibaret" diye açıklıyor.

BioNTech aşısının varyantlara karşı yeni bir versiyonunun da Ağustos ayında klinik denemelere başlayacağını belirten Şahin, aşının böylelikle Delta varyantına karşı daha iyi performans göstermesine izin verebileceğini belirtti.

VARYANTLARA KARŞI 100 GÜN İÇİNDE YENİ AŞI

Şahin, "Gerçekten ihtiyaç duyulursa 100 gün içinde yeni bir aşının elde edilmesini sağlayabiliriz" diye ekledi.

Üçüncü doz için resmen başvurdularÜçüncü doz için resmen başvurdular

ÜÇÜNCÜ BİR DOZ AŞI GEREKEBİLİR

Türeci, şu an için ise Delta varyantı gibi yeni suşların ortaya çıkmasıyla, muhtemelen üçüncü bir doz aşının yapılmasının gerekli olabileceğini belirtti.

Türeci konuya ilişkin "Spike proteinindeki belirli antikor bağlama bölgeleri mutasyona uğruyor. Klinik denemelerimiz, yüksek sayıda antikorla bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve dolayısıyla enfeksiyona karşı koruma sağladığı için üçüncü dozun büyük olasılıkla yararlı olacağını göstermiştir" dedi.

Özlem Türeci ve Uğur Şahin

AŞILAR ARASINDAKİ SÜRELERE ÜLKE YETKİLİLERİ KARAR VERECEK

Türeci, ikinci ve üçüncü doz arasındaki sürenin kararının ise laboratuvarlara değil, ülkelerin yetkililerine ait olacağını ifade etti.

Son Dakika Haberi: BioNTech aşısı ile ilgili İsrail'den tarihi kararBioNTech aşısı ile ilgili İsrail'den tarihi karar


VARYANTLARA KARŞI YÜZDE 89 ETKİLİ

İngiltere'de yapılan bir araştırmanın sonuçları, Pfizer-BioNTech aşısının tam aşılamadan 2 hafta sonra Delta varyantının semptomatik formlarına karşı yaklaşık %89 etkili olduğunu gösterdi.

ÜRETİM KAPASİTESİNİ ARTIYOR

Şahin koronavirüsün bulaşıcılığının hızla arttığını ve aşı olmayanların Kovid-19'a yakalanmasının çok muhtemel olduğunu belirtti.

Bu sene 3 milyar dozun üzerinde Kovid-19 aşı üretimi yapmayı hedefleyen BioNTech aralıksız olarak üretim kapasitesini artırıyor.

Firma ayrıca Afrika kıtasında Kovid-19 aşı üretimi yapmak için değerlendirmeler yapıyor. 

KAYNAK: BLOOMBERG
YORUMLAR 100
 • YAŞAR DOLU 2 yıl önce Şikayet Et
  Daha kaç çeşit varyant çıkacak uydur uydur sat aşıları
  Cevapla
 • mustafa şentürk 2 yıl önce Şikayet Et
  kendilerine vursunlar
  Cevapla
 • ali 2 yıl önce Şikayet Et
  kıvır babam kıvır. olmayan salgının olmayacak ilacını sat babam sat. bakalım bir ay sonra hangi varyantı çıkacak. bu gidişle alfabede harf kalmayacak. bu illetin hedefinin ülkeleri ekonomik olarak bitirmek olduğu iyice belli oldu.
  Cevapla
 • Vatandaş 2 yıl önce Şikayet Et
  Şimdiden 4 varyantt çıktı minimum 2 şer dozdan 8 doz delta plus ve en son yeni çıkan daha tehlikeli varyant var bunlar tehlikeli bunlara 3 er doz diyelim kafadan 10 doz aşı buğün itibari ile yarın kaç varyant çıkar bilinmez yarına Allah Kerim.
  Cevapla
 • Muşlu 2 yıl önce Şikayet Et
  ozon tabaksını ben mi deldim, tohumu toprağı ben mi bozdum bunu yapanlar büyük şirketler, kısaca dünya zenginliğini elinde bulunduranlar onlar şimdi marsa gitmek orada yaşamak için çalışıyorlar uzaya seyahat etmek için miliyonlar veriyorlar bizim ise şehirler arası seyhat için dijital kodalar almamızı istıyorlar uyanın artık covid 19 insan üretimi, daha kotusu korkusu ise covid den daha tehlikeli.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Hamas yine ezber bozdu! İşte serbest bırakılan esirlerin açıklamaları
Sizce Akşener yeniden masaya oturur mu?