Uğur Şahin'den üçüncü doz açıklaması

Üçüncü doz aşı tartışmalarına dahil olan BioNTech'in kurucusu Uğur Şahin, 3. dozun salgını kontrol almada önemli bir rolü olacağını belirtirken, Pfizer yetkilisi Kathrin Jansen ise, "Amacımız salgını durdurmak, para kazanmak değil" dedi.

Uğur Şahin'den üçüncü doz açıklaması
Uğur Şahin'den üçüncü doz açıklaması
GİRİŞ 14.07.2021 11:18 GÜNCELLEME 14.07.2021 12:33
Bu Habere 53 Yorum Yapılmış

Amerikan Pfizer ile birlikte koronavirüs aşısı geliştiren BioNTech'in kurucusu Uğur Şahin, ABD'nin önde gelen medya kuruluşlarından Boston Globe Media bünyesindeki Stat News'ün düzenlediği etkinliğe katıldı.

"ÜÇÜNCÜ DOZ MRNA AŞILARI YAPILMALI"

Stat Breakthrough Science Summit (Stat Çığır Açan Bilim Zirvesi) isimli etkinliğe katılan Şahin, "Dünya üçüncü doz destekleyici mRNA aşıları olmadan Kovid-19 salgınını kontrol altına alamayacak. Günün sonunda hedefimiz ve en önemli olan şey salgını kontrol altına almak. Ve bunu üçüncü doz destekleyici aşı olmadan gerçekleştiremeyiz. Bu benim çok sıkı savunduğum görüşüm" dedi.

Uğur Şahin

"ANTİKOR SEVİYESİ 6 AYDAN SONRA DÜŞÜYOR"

Verilerle ilgili açıklama yapmayan Şahin, "Aşı olduktan 4 ile 6 ay sonra antikor seviyelerinin düştüğüne dair kanıtlar var. Şunu belirtmek gerekir ki, aşı olanların Kovid-19 enfeksiyonunu ağır geçirdiğini söyleyemeyiz. Fakat belli bir süre sonra aşının, ağır hastalığa karşı yarattığı korumada biraz azalma, çok ufak bir azalma olmasını bekliyoruz" ifadesini kullandı.

"3. DOZ AŞI BAĞIŞIKLIĞI ÇOK ARTIRIYOR"

Şahin sözlerini, "Dolayısıyla üçüncü bir destek aşısı bağışıklığı yenilemeye, tam bağışıklık sağlamaya yardımcı olacaktır. Böylelikle kış mevsiminde aşı olanlar arasında hastalığın yayılmasını engelleyebiliriz" diye sonlandırdı.

Kathrin Jansen

"AMACIMIZ DAHA ÇOK PARA KAZANMAK DEĞİL"

Pfizer'ın aşı araştırma ve geliştirme bölümü başkanı Kathrin Jansen ise, "Şu an elimizde veriler var ve ona göre Kovid-19 destekleyici aşıları geliştirip test ediyoruz. Burada amaç para kazanmak değil" dedi.

Jansen, yaptıkları araştırma sonuçlarını ve verileri kamuoyu ile paylaşacaklarını da vurguladı.

Bu kararı alan ilk ülke! İsrail'den BioNTech aşısı ile ilgili 3. doz kararıBu kararı alan ilk ülke! İsrail'den BioNTech aşısı ile ilgili 3. doz kararı

İSRAİL'DEN 3. DOZ KARARI

İsrail, artan Delta varyantı vakalarının ardından bağışıklığı zayıf olan ve 2 doz Pfizer/BioNTech aşısı olan kişilere aynı aşıdan 3. dozun uygulanacağını açıklamıştı. Halkın geri kalanı için 3. doz olasılığının ise tartışıldığı belirtilmişti. Bu kararla, dünyada BioNTech aşısını 3 doz vuracak ilk ülke İsrail oldu.

İsrail duyurdu: BioNTech aşısının koruyuculuğu gerilediİsrail duyurdu: BioNTech aşısının koruyuculuğu geriledi

DELTA VARYANTI AŞININ ETKİNLİĞİNİ DÜŞÜRDÜ

İsrail Sağlık Bakanlığı, daha önce yaptığı açıklamada, aşının hastalığın yayılmasını ve semptomatik vakaları önlemedeki etkinliği 6 Haziran'dan itibaren yüzde 64'e geriledi. Aşının hastaneye yatışları ve ağır vakaları önlemede ise hala yüzde 93 etkili olduğu açıklandı.

Mayıs ayında Lancet dergisinde yayımlanan çalışmaya göre; BioNTech aşısının 2 doz sonrası Kovid-19'un yayılmasını, semptomatik ve ağır vakaları önlemede yüzde 97 etkili olduğu açıklanmıştı.

DELTA İÇİN YENİ AŞI

Geçtiğimiz hafta BioNTech ile aşı üreten Pfizer, Delta ile mücadele kapsamında yeni bir aşı geliştirdiklerini duyurmuştu. Açıklamada, Delta varyantını hedef alan bir Kovid-19 güçlendirici aşısı için çalışmalara başlandığının altı çizilmişti.

DELTA VARYANTI SONRASI TÜRKİYE DE HAREKETE GEÇTİ

Delta varyantının Türkiye'de de görülmesi sonrası Sağlık Bakanlığı, 2 doz Sinovac aşısı olan kişilere 3. doz aşı randevularını açmıştı. Üçüncü doz aşılar, 50 yaş üstü ve sağlık çalışanları ile başlamıştı. BioNTech aşısının doz aralığı ise, 6-8 haftadan 4 haftaya düşürülmüştü.

Şu anda Türkiye'de, BioNTech aşısı için 3. doz kararı bulunmuyor. Ancak, ilerleyen haftalarda, salgını iyice kontrol altına almak için, risk gruplarından başlayarak 3. doz aşılama BioNTech'de de başlayabilir.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 53
 • Serra 1 yıl önce Şikayet Et
  Deltadan sonrada celta çıkar onada 4cu doz gerekir dersiniz öyle devam eder
  Cevapla
 • Yunus 1 yıl önce Şikayet Et
  2 senede 5 virüs çıkarsa 2030 kadar 25 virüs eder. 2 senede 3 aşı vurulursa 2030 akadar 15 aşı eder. Dahada korkanlara biri beynine biri kalbine 2 de çip yerleştirirler. İnsanın adınıda 2 çipli süper makine koyarlar. Yeni dünyada düzeninde güzel günler sizi bekliyor sıkin dişinizi. Bundan 20 sene öncede suriyeye ırağa filistine demokrasi getiriyorlardı. Demokrasi gelecek sizde sıkın dişinizi. Diş kalırsa.
  Cevapla
 • Ver ssi hakkini 1 yıl önce Şikayet Et
  Madem para derdin yok ver asiyin lisansini ve uretim hakkini ulkene (Turkiyeye) Turkiye uretsin iste o zaman inanalim
  Cevapla
 • Yurttaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Televizyonlarda bal ilaç satanlarda bağırıyor kesinlikle amacımız para kazanmak deyil diye. Milleti ne kadar düşünen varmış. 5 inci virüs çıktı insanların dünyada sayısı 9 milyara varmak üzere. Virüs dünya nüfusunu azaltıyomu arttırıyomu. Arttırıyorsa bu kapanmalar hes kodları maskeler aşılar sosyal mesafeler neden? Cevabı sır olan o kadar çooooooooook soru var ki.......
  Cevapla
 • Ümit 1 yıl önce Şikayet Et
  Demek, para derdin yok ! O zaman aşının bütün muhtevasını paylaş, lisansını anonim yap ! Mademki para derdin yoksa, her devlet senin aşını kendi ülkesinde kendi elemanlarıyla üretebilmesi için patent haklarından vazgeç !
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İsveç'te medyasında kaosun sesleri: PKK'lı eski vekil bu sözlere çok kızacak!
Son Dakika: Devlet Bahçeli'den aday eleştirilerine sert yanıt: Bu kadar mı korkuyorsunuz!