Uğur Şahin'den 'Ülkeler üçüncü doz için kendi kararlarını kendi vermeli' açıklaması

Aşılarının Delta varyantı üzerindeki etkisi ve üçüncü doz aşı ile ilgili açıklamalarda bulunan Uğur Şahin, 3. doz aşının kullanılıp kullanılmaması konusunda halka tavsiye vermeyeceğini, hükümetlerin kendi kararlarını vereceklerini belirtti.

Uğur Şahin'den 'Ülkeler üçüncü doz için kendi kararlarını kendi vermeli' açıklaması
Uğur Şahin'den 'Ülkeler üçüncü doz için kendi kararlarını kendi vermeli' açıklaması
GİRİŞ 26.07.2021 10:27 GÜNCELLEME 26.07.2021 11:21
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

BioNTech CEO'su Uğur Şahin, son dönemde yayılan Delta varyantıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Wall Street Journal'a yaptığı açıklamada Şahin, "Aşının yarattığı Kovid-19 bağışıklığı düşüyor fakat şu an üçüncü bir doz aşıya nadiren ihtiyaç var" dedi.

Şahin, her ülke hükümetinin bu konuda kendi kararını vermesi gerektiğini dile getirirken, "Ülkeler, kırılgan ve riskli gruptaki insanlara ekstra doz aşı verip vermeme konusunda kararı kendileri almalı" dedi.

Şahin, bu araştırma sonuçlarını doğrularken, buna karşılık aşının 7 ay sonra bile koruma sağladığının altını çizdi. Şahin, henüz bir üçüncü doz aşıya ihtiyaç olmadığını da vurguladı. Şahin, "Antikor seviyeleri azalıyor. Aşının yeni varyantlara karşı sağladığı koruma daha düşük" dedi.

Şahin, "Antikor seviyelerinin düşmesi demek insanların hastalanması anlamına gelebilir. Fakat henüz hücrelerin bağışıklığının düştüğüne dair bir kanıt yok. Çünkü hastalık bulaşanlar, bu rahatsızlığı ağır atlatmıyor" dedi.

Bu kararı alan ilk ülke! İsrail'den BioNTech aşısı ile ilgili 3. doz kararıBu kararı alan ilk ülke! İsrail'den BioNTech aşısı ile ilgili 3. doz kararı

İSRAİL'DEKİ ÇALIŞMA

İsrail'de geçen hafta yapılan bir araştırmada BioNTech/Pfizer'ın geliştirdiği koronavirüs aşısının Delta varyantına karşı etkisinin orijinal koronavirüse karşı daha düşük olduğu ortaya çıkmıştı.

Aşılamayı çok sıkı yapan İsrail'in Sağlık Bakanlığı, iki doz aşının Delta varyantına karşı enfeksiyon riskine karşı yüzde 39 oranında koruma sağladığını açıklarken, semptom gösteren vaka riskini de yüzde 40 oranında azalttığını açıklamıştı. İsrail'deki verilere göre aşı, hastalığı ağır geçirme oranını ise yüzde 91 oranında engelliyor.

İsrail bu araştırmanın ardından bazı gruplara üçüncü doz aşı vermeye başladı.

Uğur Şahin'den üçüncü doz açıklamasıUğur Şahin'den üçüncü doz açıklaması

"BEN ÜÇÜNCÜ DOZ İÇİN TAVSİYE VEREMEM"

Koronavirüs aşısını BioNTech ile geliştiren Pfizer, üçüncü doz aşı yapılması gerektiğini daha önce duyurmuştu. Fakat Dr. Şahin, "Ben ülkelere ve toplumlara üçüncü aşı olmalarına dair bir tavsiye veremem. Ben İsrail'deki gibi gerçek yaşam verilerini inceleyerek onlara göre yorum yapabilirim. Bu tartışma bizden bağımsız olmalı. Biz veri sunuyoruz ve hükümetler de neye ihtiyaç duyduklarını söylemeli" dedi.

Şahin şu an aşıların sadece hükümetlere satıldığını hatırlatarak, "İdeal olanı, aşının daha geniş kitlelere satılması ve bireysel kullanıcılar için kullanım izninin çıkmasıdır. Aşı şu an Batı’daki ülkelerde acil kullanım onayı almış durumda. Hükümetler üçüncü doz için kendileri karar vermeli. Fakat eğer aşı serbest pazara çıkarsa o zaman herkes kendi kararını kendi verecek" ifadesini kullandı.

YORUMLAR 3
 • Ahmet 2 yıl önce Şikayet Et
  Allah razı olsun sizden.
  Cevapla
 • Düşün 2 yıl önce Şikayet Et
  Adamın ürettiği aşı için bir beyanatında da sorumluluk aldığı bir söylemini duydunuz mu? Neymiş 3. doza ülkeler kendi karar versin. Eee sonra peki hocam bişey olursa?... (Ben demedim siz karar verdiniz...) Bizim aşı sevenlere de sorsan aşı değil mis mis üüüç , dööört , beeş, getiir hacı ne olabilir ki hayır yani ne olabilir ki!!!
  Cevapla
 • Et tekasur yeter. 2 yıl önce Şikayet Et
  10. Doza kadar yolu var.Koruyacak yada yanına alacak olan gene bu virüsün sahibidir.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Marmara'da yeni fay sürprizi: 169 yıldır suskun!
Bakan Fidan'dan 'G20' zirvesinde sert çıkış!