Tek işimiz Covid-19 değil dediler ve kolları sıvadılar: Şahin ve Türeci’den büyük adım!

Pfizer ile geliştirdikleri koronavirüs aşısı ile tüm dünyanın tanıdığı bir marka haline gelen BioNTech, dikkat çekici bir karar aldı. Şirketin kurucularından Uğur Şahin, "Tek işimiz Covid-19 değil" diyerek harekete geçti.

GİRİŞ 25.07.2021 14:04 GÜNCELLEME 25.07.2021 15:05
Bu Habere 49 Yorum Yapılmış

Türk bilim insanları Özlem Türeci ve Uğur Şahin’in Almanya’da kurduğu BioNTech uluslararası kamuoyunun dikkatini çeken bir adım attı.

Şirket ünlü biyoteknoloji şirketi Gilead Sciences bünyesindeki Kite Pharma’nın ABD’deki AR&GE merkezi ve üretim tesislerini satın aldı. Bu anlaşmada ne kadar para harcanacağına dair bir açıklama yapılmazken, satışın bu ayın sonunda resmen tamamlanması bekleniyor.

BioNTech tarafından yapılan açıklamada, “Kite fabrikasında ABD’deki üçüncü doz aşının klinik deneyleri yapılacaktır” denildi. Koronavirüs aşısını mRNA teknolojisiyle geliştiren BioNTech, farklı hastalıklara ve virüslere karşı da çalışmalarını sürdüreceğini duyurdu. Şirket CEO’su Uğur Şahin bir açıklama yaptı.

Covid-19 aşısı ile şirketin adını duyurmasına rağmen Şahin, “BioNTech’in işlerinin temeli kanserle mücadele olacaktır. Kite’ı satın almamız bu klinik çabaları ABD’de yapmamıza ve hücre terapisi alanında ön sıralarda yer almamıza büyük katkı sağlayacaktır” dedi. Şahin ayrıca, “Kite’ın tesisleri ve sistemleri aracılığıyla çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Geçen yıl bünyemize kattığımız Neon Therapeutics ile güçlendiğimiz çalışmalarımıza katkı sağlayacaktır” dedi.

BioNTech tarafından yapılan açıklamada Gaithersburg’taki tesislerde çalışan Kite mensuplarına BioNTech’te iş teklif edileceği ve kimsenin işten çıkarılmayacağı belirtildi.

KAYNAK: SÖZCÜ
YORUMLAR 49
 • Contra 2 yıl önce Şikayet Et
  Sma nin ilacını bul da kurtar binlerce çocuğu gözünü para bürümüş insanlardan .
  Cevapla
 • Ahmed Cengiz 2 yıl önce Şikayet Et
  Güzel tezgah dönüyorlar ama bir gün ayaklarına dolaştıracak Rabbim.Bunların Türk'lükle ,müslümanlıkla alakaları yok.%17 lik maşalar.Yahudi asıllı alman vatandaşı dünyanın sayılı zenginlerinden Andreas Strüngmann 'ın maşaları.Arkalarında Bill Gates de var.Rockefeller de 200 milyon dolar Covid aşısı(!) için bunları fonladı.Yani gizli ortak.
  Cevapla
 • Goksel 2 yıl önce Şikayet Et
  Dünyanın sayılı zenginleri arasına girdiler, normal. Ama Uğur Bey’in bir dediği diğerini tutmuyor.
  Cevapla
 • yaman 2 yıl önce Şikayet Et
  Şahsen ben olsaydım yurduma dönerdim milli olmak kolay değil
  Cevapla
 • omerta 2 yıl önce Şikayet Et
  bunların hiç birine guvenmiyorum
  Cevapla
 • 2019 2 yıl önce Şikayet Et
  09.07.2019 tarihli haber Türk bilim insanının şirketi 325 milyon dolar finansman aldı. Prof. Dr. Uğur Şahin'in kurucu ortak olduğu ilaç geliştirme firması Biontech, Avrupa'da bir biyoteknoloji firması için en büyük finansman kampanyası gerçekleştirerek yatırımcılardan 325 milyon dolar topladı. Biontech Üst Yöneticisi (CEO) ve Kurucu Ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin "Dönüştürücü teknolojileri bir araya getirme hedefimizle, daha etkili ve uygun maliyetli kişileştirilmiş ilaçlar geliştirme fırsatı için biyolojinin hızlanmasını biyoinformatik, robotik ve yapay zeka ile birleştirmesinde gören yüksek teknoloji yatırımcılarının desteğini almak heyecan verici." ifadesini kullandı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Akşener reddetti: Pusuda bekleyen CHP'li troller saldırıya geçti
Yeni fenomen tehlikesi sessizce büyüyor! Sosyal Medyanın ‘uzmanları’ yargı dağıtır oldu