İngiliz yazar: Tek hedefleri Erdoğan'ı yıkmak, Türkiye'yi parçalamak

İngiliz gazeteci-yazar Alexander Mercouris, ABD merkezli ve içerisinde CIA eski şeflerinden başkan danışmanlarına kadar önemli görevler yapmış siyasetçilerin kurduğu "Türkiye Demokrasi Projesi" ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

GİRİŞ 12.07.2021 09:34 GÜNCELLEME 12.07.2021 10:04
Bu Habere 128 Yorum Yapılmış

12 yıl boyunca Londra'daki Kraliyet Adalet Mahkemelerinde avukat olarak çalışan Alexander Mercouris, insan hakları ve anayasa hukuku alanlarında uzman bir yazar. Yazar aynı zamanda Rusya ve Ukrayna üzerine de çalışmalar yapıyor.

John Bolton'dan Türkiye'ye demokrasi getirme imasıJohn Bolton'dan Türkiye'ye demokrasi getirme iması

Kendi Youtube kanalında açıklamalarda bulunan Mercouris, konuşmasına bu projenin Neoconlar tarafından geliştirildiğini ve John Bolton'un bu projede bir deha olarak görüldüğünü söyleyerek başladı. Mercouris, bunun kesinlikle bir demokrasi projesi olmadığını ifade etti. Mercouris, Bolton ekibinin ülkeleri yeniden inşa etmek istediğini ve bunu kabul etmeyen ülkelerin de yıkıma uğratıldığını belirtti. Neoconların bu yıkımı sağlayabilmek için birçok gruba destek olduğunu belirten Mercouris, Türkiye'de gerçekleşen sokak protestolarına da sponsorluk yapıldığını vurguladı.

ABD'nin Türkiye'ye karşı yeni kaos planı! PKK ve FETÖ'den sonra...ABD'nin Türkiye'ye karşı yeni kaos planı! PKK ve FETÖ'den sonra...

"DAHA ÖNCE RAHATSIZ OLMUYORLARDI"

Mercouris, NATO üyesi Türkiye ve ABD'nin ilişkilerinin düşmanca olduğunu, Asya, Orta Doğu, Doğu Akdeniz politikaları ile Rusya'dan silah alışverişi konularının Türkiye'yi Neoconların hedefi yaptığını ifade etti. Bu sebeple Neoconların, "Klasikleşmiş ifadelerle Türk devletini baskıcı ve demokrasi karşıyı göstermeye çalıştığını" söyleyen Mercouris, "Türkiye 1920'den bu yana zaman zaman demokrasiden uzaklaştı ve bir NATO üyesi olmasına rağmen bu durum Neoconları rahatsız etmedi. Ancak şimdi Erdoğan'ı yıkmak ve Türkiye'yi parçalamak istiyorlar" dedi.

"ERDOĞAN'I ELEŞTİRENLER ABD'Yİ GÖRMÜYORLAR"

Mercouris'e göre Neoconlar; Ukrayna üzerinden hareket etmeye çalıştı ama Rusya buna çok hızlı bir yanıt verdi. O yüzden Bolton ekibi de zaman kaybetmeden Türkiye'ye yöneldi ve Türkiye Demokrasi Projesi'ni başlattı. Türkiye'nin güçlü bir ülke olduğunu ifade eden Mercouris, Türkiye'de bir kriz çıktığı takdirde bu krizin Orta Asya, Batı Asya, Doğu Akdeniz, Avrupa ve hatta ABD'ye ulaşacağını, ancak söz konusu ekibin bunu önemsemediğini, tek isteklerinin burada bir kaos yaratarak Erdoğan'ı yıkmak olduğunu belirtti.

"DESTEKLEYEN DE ELEŞTİREN DE MANZARAYI ANLAMALI"

Darbe girişimi esnasında ABD'nin ve haliyle Neoconların ne yaptığının Türkiye tarafından tam olarak okunmadığını ifade eden Mercouris, "Türkiye İkinci Dünya Savaşının sonundan bu yana en büyük tehlike ile karşı karşıya. Etrafınıza bakın ve yaptıkları (ABD) tahribatı görün. Irak'ta, Libya'da, Afganistan'da olanları ülkenizde görmek ister misiniz? Erdoğan'ın destekçileri ve Erdoğan'ı eleştirenlerin bunu anlaması lazım" dedi.

"TÜRK HALKI IRAK VE LİBYA'DAN DERS ÇIKARTACAK"

Mercouris, tüm Neoconların Türkiye'ye karşı birleştiğini ve büyük bir propagandanın başlayacağını ifade etti. Türkiye'de etnik ve mezhepsel kimlik üzerinden siyaset yapılacağını, tüm Batı medyasının Türkiye aleyhinde konuşacağını belirten Mercouris, "Eğer Neoconların başarısına yarayacaksa cihatçı terör örgütlerinin dahi iyi gösterilebileceğini" söyledi. Türkiye'nin Irak ve Suriye'ye göre çok daha büyük ölçekte bir ülke olduğunu ifade eden Mercouris, "Türkiye'de Erdoğan'a olan destek pekişecek ve insanlar diyecek ki; Irak'ta olanları gördük, Libya'da olanları gördük, Afganistan'da olanları gördük aynı şeyleri yaşamak istemiyoruz" vurgusu yaptı.

KAYNAK: AYDINLIK GAZETESİ
YORUMLAR 128
 • 1954 1 yıl önce Şikayet Et
  abd nin içimizdeki işbirlikçileri şer cephesi oan millet cephesinde toplanmışlar . kemal meral aleni olarak bu parçalanmayı gerçekleştirmek için çaba gösteriyorlar. erdoğan ve mhp nin karşısında amerikan cephesi var seçmenleri bunu anlamıyorlar .hele bir iktidar olsunlar kanlı savaşı başlatacaklar . herkes iyi bilsinki sonumuz suriyeden ıraktan beter olacak .anadolu üzerinde kurulacak olan devletler saürekli birbirleri ile kıyamete kadar savaşacaklar . chp ve ip bu yüzden kuruldular .
  Cevapla
 • 4321 1 yıl önce Şikayet Et
  rabbim dünya beyazlarını yok eylesin amin
  Cevapla
 • Doğrusu 1 yıl önce Şikayet Et
  Elin gavuru ne diyor;Türkiye İkinci Dünya Savaşının sonundan bu yana en büyük tehlike ile karşı karşıya. Etrafınıza bakın ve yaptıkları (ABD) tahribatı görün. Irak'ta, Libya'da, Afganistan'da olanları ülkenizde görmek ister misiniz? Erdoğan'ın destekçileri ve Erdoğan'ı eleştirenlerin bunu anlaması lazım. diyor. Elin oğlu görüyor da bizimkiler görmüyormu? İşlerine gelmiyor tabi .Herkesin bir planı varsa RABBİMİNDE BİR PLANI VARDIR. HAK GELECEK BATIL ZAİL OLACAK
  Cevapla
 • 2 Hi Hi hi 1 yıl önce Şikayet Et
  O yüzden Türkiye de hersey düzelnesi iciin bu Kürt bu Ermeni bu Yehudi deyip bunlari hedef almak yerine Masonlar i hedef alinirsa hersey düzelerir fakat bu cok zor bir is cünkü aninda büyük Masonlar ABD kiler basj bir bahaneyle devreye girirler o yüzden Atatürk ortadaban kaldirdikar onkarib üzerine gidince Bu sinsi hainlerin üzerine gidilecekse tek bir hamle ve aniden yapilmali Tek vurusta kazannak yoksa kaybediliir
  Cevapla
 • Dgn 1 yıl önce Şikayet Et
  Rte sahip çıkmazsak bizimde sonumuz suruye gibi olur.suriyelilere yardım edecek bir Türkiye var.bize kim yardım eli uzatacak.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Binlerce sıfır otomobil Türkiye'ye doğru yola çıktı: Başkonsolosluk hesabından paylaştılar
Yunanistan şoke oldu: TCG Anadolu planlarını bozdu!