Erdoğan'ın sözleri Yunanistan'ı öfkelendirdi! Bir açıklama da Miçotakis'ten

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Tatar'ın görüşmesi Yunan basınında manşet oldu. Maraş'ın yüzde 3.5'inin askeri bölge statüsünden çıkarılacağının açıklanması Yunanistan'ı öfkelendirirken, Başbakan Miçoakis de Erdoğan'ın sözlerine cevap verdi.

GİRİŞ 20.07.2021 22:25 GÜNCELLEME 21.07.2021 07:09
Bu Habere 63 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın KKTC ziyaretinin yankıları dünya genelinde sürüyor. Yunan gazeteleri Erdoğan'ın açıklamalarına oldukça kızmış görünüyor.

Doğu Akdeniz'de Türkiye ile girmeye çalıştığı rekabet sonucunda sinirleri iyice gerilen ülke basınının, bu sefer de Ada'da yaşanan tarihi anları sindirmekte zorlanması dikkat çekti.

Yunan Pentapostagma haberinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kapalı Maraş'ın yüzde 3.5'inin askeri bölge statüsünden çıkarılacağına ilişkin açıklamasına yer verdi:

"Tatar ve Erdoğan, yayın yaptığı bölgenin askerden arındırılmış olarak nitelendirileceğini ve mülklerin Kıbrıs'ta kurdukları Komisyon aracılığıyla sahiplerine karakteristik olarak iade edileceğini belirttiler."

Son Dakika... Başkan Erdoğan Kıbrıs'tan duyurdu! Maraş'ta yeni dönemBaşkan Erdoğan Kıbrıs'tan duyurdu! Maraş'ta yeni dönem

YUNAN MEDYASINDAN KÜSTAH TANIMLAMA 

KKTC yönetimindeki Kapalı Maraş kentinin açılmasına yönelik haklı adımı "provokatif eylem" olarak tanımlayan gazete, Tatar'ın "Kapalı Maraş'ın yüzde 3.5'ine denk gelen bölümünün askeri bölge statüsünden çıkarılacağı" ifadelerine yer verdi.

Gazete ayrıca Erdoğan'ın "Türk tarafının çözüm çabalarına rağmen, Güney Kıbrıs tarafının aldığı pozisyon nedeniyle tüm projenin başarısız olduğu" ifadelerini haberine taşıdı.

KATHİMERİNİ: ERDOĞAN "KIBRISLI TÜRKLERİN DÜŞMANLARINI" HEDEF ALDI 

Yunan gazetesi Kathimerini'nin haberine göre, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı bu açıklamaları ve Kapalı Maraş'ın açılması adımını kınayan bir açıklama yayımladı.

Haberde şu kısımlara vurgu yapıldı:

"Erdoğan konuşmasında, Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis de dahil olmak üzere 'Kıbrıslı Türklerin düşmanlarını' hedef aldı ve 'Bu kişiler Kıbrıs ile ilgili konuşmalar yapacak. Onları dinleyeceğiz ama ne dedikleri umurumuzda değil' dedi.

"ERDOĞAN, AB'Yİ SERT BİR DİLLE ELEŞTİRDİ"

Türk Cumhurbaşkanı, Kıbrıs'ta 'iki devletli çözüm' çağrısını yinelerken, bu fikri reddeden Avrupa Birliği'ni sert bir dille eleştirdi. Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen bu ayın başlarında Lefkoşa'da, Kıbrıs'ın 2004 yılında katıldığı 27 üyeli bloğun böyle bir düzenlemeyi 'asla ve asla' kabul etmeyeceğini söyledi.

Recep Tayyip Erdoğan, Salı günü yaptığı konuşmada 'Onların nasihatini almayacağız... Yapmamız gereken neyse onu yapacağız' ifadelerini kullandı."

Son Dakika... Başkan Erdoğan KKTC'de: Merakla beklenen müjdeyi açıkladıBaşkan Erdoğan KKTC'de: Merakla beklenen müjdeyi açıkladı

TO VIMA: ERDOĞAN İKİ DEVLETE DİKKAT ÇEKTİ

Diğer bir gazete To Vima ise haberinde, "Türk tarafı Kıbrıs meselesinden çekilmeyeceğini ve Kıbrıs'taki ayrı devletten vazgeçmeyeceğinin mesajını verdi. Kıbrıs'ta her zaman Türkiye Cumhurbaşkanı'na göre iki halk, iki egemen devlet vardır. Erdoğan'a göre bu gerçeğin tanınması bir zorunluluktur" ifadelerini kullandı.

MİÇOTAKİS'TEN AÇIKLAMA

Erdoğan'ın "Kıbrıs'ta iki devletli çözümden başka bir çözüm kalmamıştır. Kıbrıs Türk halkının kanıyla, canıyla, şehitlerinin fedakarlığıyla kurduğu devletten vazgeçmesini istiyorlar. 10 yıllardır değişmeyen, kısa sürede de değişmesi beklenmeyen bu nobran tavrın artık hiçbir hükmü kalmamıştır. Bizden kimse artık bundan sonra geriye dönüş beklemesin. Geçersizliği kanıtlanmış modeller üzerine harcayacak bir 50 yılımız daha yoktur" sözleri sonrası bir açıklama yapan Miçotakis, Türkiye'nin Kıbrıs üzerinde kurduğu baskıyı kaldırması gerektiğini söyleyerek, "Anlamsız tehdit politikasını bırakmanın zamanı geldi. Bu tehditler aynı zamanda uluslararası hukuka ve bölgedeki istikrara yöneliktir. Bu nedenle bunlara müsamaha göstermeyeceğiz. Akdeniz'deki bu yarayı (Kıbrıs sorunu) sadece BM ve AB kararlarının uygulanması iyileştirebilir. İki toplumlu bir federasyon bu sorunu çözer" dedi.

KAYNAK: HABER7, MİLLİYET
YORUMLAR 63
 • Güçlü Türkiye 9 ay önce Şikayet Et
  Macronun yanında Türkiye Kıbrıstan defolup gitsin diyordun. Ne oldu Miço efendi
  Cevapla
 • Erdo 9 ay önce Şikayet Et
  Bu saatten sonra federasyonu konuşmak aptallık olur. İşlerine gelmediği için saçma sapan açıklamalar yapmaya başladılar. Ancak Türkiye eski Türkiye değil, bunu anlamıyorlar, yada anlamak istemiyorlar. Biz işimize bakarız, onlar ne yaparsa yapsınlar. Asla geri adım yok, sonu neye varırsa varsın.
  Cevapla
 • Biri 10 ay önce Şikayet Et
  Hani kıbrıs fatihi ecevit ti nerde solcular neden yunan a ab ye laf edemiyorlar
  Cevapla
 • herkes duydu 10 ay önce Şikayet Et
  rumlar fedarasyon ile 1963 teki katliamin devamini bu defa hic kusursuz planli bir sekilde bitirmek ve kibrisin tamamini almak derdindeler aynen suriyede yaptiklarini burada yapmak istiyorlar etnik temizlik...
  Cevapla
 • Hakkı 10 ay önce Şikayet Et
  Her konu hakkında çok bilgili muhalefetini nerede? Niçin biri çıkıp AB yanıdır ve Yunanistan başkalarına güvenip boş konuşmasın demiyor ya da Kıbrıs Türk devleti ülkemizin vilayeti olsun demiyor ya da başka çözüm ya da abd ye İsraile efelenmeyin biz buradayız halkımızın ve haklılığımızın arkasındayız demiyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Fenerbahçe, Devler Ligi biletini kaptı!
Son dakika! İlk kez açıkladı: Barbar Putin, Erdoğan'ın teklifini reddetti