Maraş'ta yerleşime açılan mahalleye dönüş için 36 Rum başvuru yaptı

Sivil yerleşime açılan Aya Nikola Mahallesi'ndeki Elmu Caddesi görüntülendi. 350 Rum ailenin dönüşü gündemde. Öte yandan, Rum medyası ve milliyetçi partiler, KKTC yönetimi altında kente dönmek isteyen Rumları hainlikle suçluyor.

Maraş'ta yerleşime açılan mahalleye dönüş için 36 Rum başvuru yaptı
Maraş'ta yerleşime açılan mahalleye dönüş için 36 Rum başvuru yaptı
GİRİŞ 22.07.2021 07:18 GÜNCELLEME 22.07.2021 07:46
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Türkiye ve KKTC 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 47’nci yıldönümünde tarihi bir adım atarak, 46 yıldır kapalı tutulan ve geçen eylül ayında halkın ziyaretine açılan turistik Maraş kentinde mülk sahibi Rumların Türk yönetimi altında eve dönüş yolunu açan bir karar aldı. 5 kilometrekarelik alanı kaplayan Maraş kentinde 175 dönümlük pilot bölge seçildi ve askeri statüsü kaldırıldı, ilk etapta 350 Rum aileye mahkeme yoluyla evlerine dönüş imkânı sağlandı.

SALI GÜNÜ AÇIKLANDI

Hayalet kent unvanıyla tanınan Maraş kentinin yeniden hayat bulması için atılan ilk adım eylül ayında sivil ziyaret açılmasıydı. Maraşlı Rum göçmenlerin merakla beklediği ikinci tarihi adım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki gün gerçekleştirdiği tarihi ziyaret sırasında açıklandı. Tatar, “Maraş’ın yüzde 3.5’ine denk gelen bir alanın askeri statüsünü kaldırma kararı aldık” derken, tam destek veren Erdoğan, “Maraş yeniden hayat bulacak” ifadelerini kullandı.

Son dakika haberi: KKTC ziyareti sonrası Erdoğan'dan dünyaya hodri meydanSon dakika haberi: KKTC ziyareti sonrası Erdoğan'dan dünyaya hodri meydan

İsrail'den Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne destekİsrail'den Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne destek

İsrail, ABD, Fransa ve İngiltere Erdoğan'ın sözlerini hazmedemedi: Türkiye'yi kınıyoruzİsrail, ABD, Fransa ve İngiltere Erdoğan'ın sözlerini hazmedemedi: Türkiye'yi kınıyoruz

İÇ KESİMLER SİVİLLEŞTİ

Gazimağusa kentine bitişik sahil kıyısına uzanan Maraş kenti 5 km2’lik bir alan içinde yer alıyor. Askeri statüsü kaldırılan bölge ise kentin 5 yıldızlı otellerin dizildiği sahil kıyısının arka tarafında, Gazimağusa Belediyesi’ne bitişik Maraş sınırından başlıyor ve kent içinde ünlü, esnafın yoğun olduğu Demokrasi Caddesi’ne dayanıyor; Erdoğan ve Tatar’ın açılışını yaptığı Bilal Ağa mescidi ile millet bahçesinde sona eriyor. Askeri statüden çıkarılan bölge bakanlar kurulu kararındaki tam ifadesiyle 174 bin 643 m2’lik bir alan, yaklaşık 175 dönüm. 1974 öncesi Rumların verdiği isimlere göre tam adresi, Aya Nikolas bölgesi, Elmu caddesi ve bu caddeye uzanan sokaklar.

36 RUM BAŞVURUSU VAR

Maraşlı Rumların dernek başkanı Simos Yohannu, söz konusu bölgedeki mülklerin 350 Rum aileye ait olduğunu ve hak sahibi bu Rumlar’dan 36’sının KKTC’de kurulu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) de tanıdığı Taşınmaz Mal Komisyonu’na başvurusu bulunduğunu söyledi. Maraş’la ilgili 344 başvuru, kentin askeri bölge olması nedeniyle sonuçlandırılmıyordu. Bu davaların hızlı sonuçlanması ve pilot bölgeye Rumların dönmesi öngörülüyor. Maraşlı Rumlara KKTC’nin Karpaz köylerinde yaşayan diğer Rumlara verildiği gibi ‘beyaz kimlik’ verilmesi bekleniyor.

RUMLAR BİRBİRİNE DÜŞTÜ

Rum medyası ve milliyetçi partiler, KKTC yönetimi altında kente dönmek isteyen Maraş göçmeni Rumları, ‘hainlikle’ suçluyor. Nikos Anastasiadis liderliğindeki Rum yönetimi göçmenlerin Türk yönetimini kabul etmesi halinde Maraş’ın tamamen kaybedileceğini savunuyor.

KAYNAK: HÜRRİYET
ETİKETLER
kapalı maraş
YAZDIR
YORUMLAR 13
 • Bayraktar TB-2 1 gün önce Şikayet Et
  Osmanlı'dan gelen kan hakkıyla Kıbrısın, Adalar Denizi'nin ve Batı Trakya'nın tamamı Türkiye'ye aittir. İngiliz-İtalyan oyunlarıyla savaşmadan topraklarımıza çöküp Müslüman halka soykırım yapan işgalci Yunan ve Rum çeteleri topraklarımızdan ilk fırsatta kovulmalıdııııır.
  Cevapla
 • Kürşad Tigin 1 gün önce Şikayet Et
  Biz Elhamdülillah katliamci soykırımcı değiliz bize dost olarak gelene kapımız açık yeterki hainlik ihanet etmesin bize biat edene aman dileyene Allah'ın izniyle huzur güven barış bizim türk töremizin , Rabbimizin ve Peygamber Efendimizin (sav) kuran ve sünnet yolu bunu emreder. Türk devlet aklı dosta güven düşmana korku verir! Mazlumların gariplerin yardımına koşar Türk cihan hakimiyeti ülküsü adalet huzur güven vermektir! İnsanlar özgürdür isteyen bize katılır istemeyen katılmaz!
  Cevapla
 • Hakan 1 gün önce Şikayet Et
  Yahudilere kucak açtılar da ne oldu ? Biz onları katliamdan kurtaralım, herifler de Sultan 2. Abdülhamid Han’ı devirip, İsrail’i kurarak bize teşekkür etsinler. Anlayın artık şunu Rum, Yahudi, Ermeni ve bunların batılı destekçileri bizim dostumuz değil işte
  Cevapla
 • enes demir 1 gün önce Şikayet Et
  actiniz iyi guzel de neden rumlar geliyor sokun milliyetci Türkleri bizden bir yapi olsun orada rumlar casusluk yaacak fitnr sokacak
  Cevapla
 • vatan 1 gün önce Şikayet Et
  Gelin be rumcuklar babanızın şefkatli gollarınaaa..:)))
  Cevapla
 • Burjuva Editörü 1 gün önce Şikayet Et
  kovun köpekleri Türkten başkasını sokmayın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Örümcek Adam markette dehşet saçtı!
Kripto fondaş! - 24 Temmuz günün gazete manşetleri