Amerikalı generalden Türk bayrağı önünde Afganistan açıklaması

Afganistan'da Taliban güçlerine karşı savaşan orduya hava desteği vermeye devam edeceklerini açıklayan Amerikalı general Kenneth McKenzie'nin, basın toplantısında arkasında Türk bayrağı olması dikkat çekti.

GİRİŞ 26.07.2021 07:09 GÜNCELLEME 27.07.2021 05:44
Bu Habere 51 Yorum Yapılmış

ABD Merkez Kuvvetler Genel Komutanı (CENTCOM) Orgeneral  Kenneth McKenzie,  Afganistan'da Taliban güçlerine karşı savaşan orduya hava desteği vermeye devam edeceklerini açıkladı.

Taliban'dan Türkiye'ye 8 maddelik tepkiTaliban'dan Türkiye'ye 8 maddelik tepki

McKenzie, Kabil'de gazetecilere yaptığı açıklamada, "ABD, son günlerde Afgan güçlerine destek vermek amacıyla daha yoğun hava saldırıları düzenlemeye başladı ve Taliban'ın saldırılarını devam ettirmesi halinde bu yoğun desteği sürdürmeye hazırız" dedi.

McKenzie, basın toplantısı öncesi Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ile görüştü.

McKenzie, ABD'nin 20 yıllık işgalin ardından askerlerini çekmeye başladığı bir dönemde Afgan hükümetinin de zor günler geçirdiğini kabul etti ancak Taliban'ın ülkenin genelinde bir zafer kazanmaktan çok uzak olduğunu belirtti.

Erdoğan'dan Taliban'a dikkat çeken çağrı! 'Türkiye'den kendilerine sesleniyoruz'Erdoğan'dan Taliban'a dikkat çeken çağrı! 'Türkiye'den kendilerine sesleniyoruz'

McKenzie, "Taliban, yürüttükleri kampanyada kaçınılmaz bir sona doğru gidildiği izlenimi yaratmaya çalışıyor. Ancak bu doğru değil. Taliban'ın zaferi kaçınılmaz değil" diye konuştu.

McKenzie, düzenlediği basın toplantısında arkasına Türk bayrağını da alarak konuştu.

ABD, Afganistan'da bulunan askerlerinin çekilmesini 11 Eylül'e kadar tamamlamayı amaçlıyor.

Taliban da çekilme sürecinin başlamasıyla birlikte son aylarda ülke genelinde saldırılarını artırmış durumda.

Son dönemde ülkenin ikinci büyük kenti olan Kandahar'a yönelik saldırılarını yoğunlaştıran Taliban'ın ABD'nin asker çekmeyi tamamlamasının ardından başkent Kabil'e yönelmesinden endişe ediliyor.

Taliban'dan dikkat çeken Türkiye açıklaması! Müslüman ülkelere çağrıTaliban'dan dikkat çeken Türkiye açıklaması! Müslüman ülkelere çağrı

Taliban, son aylardaki saldırılarıyla çok sayıda yerleşim yerini ve ülkenin sınır geçişlerinin bir bölümünü kontrolüne geçirdi.

Taliban, Afganistan'ın Tacikistan, Özbekistan, Türkmenistan ve İran ile olan sınırının büyük bölümleri de dahil olmak üzere yüzde 90'ını kontrol altına aldığını iddia ediyor. Ancak Afgan hükümeti, Taliban'ın bu iddiasını reddediyor.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 51
 • vatandaş 2 yıl önce Şikayet Et
  daha çok pkk bayrağı önünde görünüyorlar. çıkarları var bizim bayrağın önünde durmuşlar. yine bir bakıcılık görevi kaptırmaya çalışıyorlar.
  Cevapla
 • Arif 2 yıl önce Şikayet Et
  Ben de aynısını dıyecektim. Siz safımızl seçtiniz. Abd artık dost değil.
  Cevapla
 • Metin 2 yıl önce Şikayet Et
  Niye pyd capulcularini gonderseydinya abd onlar muttefiginiz degilmi yada talibanmi
  Cevapla
 • mehmet emin 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu ITler birsekilde bizi Afgan halkiyla karsi karsiya getirmeye calisiyor,uyanik olmak lazim...
  Cevapla
 • Musa 2 yıl önce Şikayet Et
  Suriyede de arkalarına PKK bayrağı alıp konuşurlar. İşlerine geldiği gibi.
  Cevapla
 • KONYALI NURETTİN 2 yıl önce Şikayet Et
  Afganistan benim ulkemle sınır komşusu degil.neden komşu oldukları devletlere gitmiyorlarda özellikle bize geliyorlar.haydi Suriye ile komşuyuz eyvallah.ama bunlar neyin nesi cımbızla
  Cevapla
 • Levrok 2 yıl önce Şikayet Et
  Afganlar Türk degil, yalan söyleme.
  Cevapla
 • SAS 2 yıl önce Şikayet Et
  Çünkü Afganlar TÜRK asıllı.. Rahmetli Özal Afganistan Türk Cumhuriyeti kurmak için büyük mücadele vermişti, sonraki olayları biliyorsunuz zaten...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son Dakika: Motokurye Ata Emre Akman cinayetinde karar!
Vatandaşa soruldu! 'Darbe olsa yine sokağa çıkar mısınız' dikkat çeken oran...