Merkel'den Biden'ın yanında Afganistan itirafı

Yakın zamanda başbakanlığı bırakacak olan Merkel, Beyaz Saray'da görüştüğü Joe Biden ile çok konuşulacak bir basın toplantısı düzenledi. Merkel, Afganistan'da yenilgiyi kabul etmeyen ABD'li yetkililere "başaramadık" mesajını verdi.

GİRİŞ 16.07.2021 08:47 GÜNCELLEME 16.07.2021 12:44
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

ABD'nin başkenti Washington'da Joe Biden ile bir araya gelen Almanya Başbakanı Angela Merkel, görüşme sonrasında ortak basın toplantısında değerlendirmelerde bulundu.

Almanya ile ABD'nin birçok sorun konusunda iş birliği yaptığına vurgu yapan Merkel, iki ülkenin Afganistan'daki ortak çabalarına da değindi.

Merkel, "Uzun yıllar boyunca, Afganistan'da birlikte çalıştık, belli bir dereceye kadar terörizm tehlikesini kontrol altına alabildiniz ancak ne yazık ki, görünmesini istediğimiz gibi bir ulus inşa edemedik. Yine de iyi bir ortaklıktı" diye konuştu.

BIDEN: HAİTİ'YE ASKER GÖNDERMEK GÜNDEMİMİZDE YOK

Basın toplantısında komünizme ve sosyalizme ilişkin bir soruya yanıt veren Biden, "Komünizm başarısız bir sistemdir, evrensel olarak başarısız bir sistemdir ve sosyalizmi çok yararlı bir ikame olarak görmüyorum" dedi.

Biden, Haiti Devlet Başkanı Jovenel Moise'in suikasta kurban gitmesinden sonra bu ülkeye asker gönderme planı olup olmadığına ilişkin bir soruya, "Amerikan deniz piyadelerini sadece güvenliği temin için elçiliğimize gönderiyorduk ancak Amerikan Kuvvetlerini Haiti'ye gönderme gibi bir durum söz konusu değil, bu gündemimizde yok" ifadesini kullandı.

KÜBA'YA İNTERNET SAĞLAMA GÜNDEMDE

Küba'ya yardım yapılmasına ilişkin bir soru üzerine Küba'yı "başarısız bir devlet" olarak tanımlayan Biden, bu ülke halkına birkaç şekilde yardım etmeyi düşündüklerini söyledi.

Biden, bu yardımlar için gerekli koşulların oluşturulması ve hükümetin bu yardımları suiistimal etmemesi konusunda garanti verilmesi gerektiğini belirtti.

ABD Başkanı Biden, "Küba'da bir Kovid-19 sorunu var. Aslında, uluslararası bir organizasyonun bu aşıları uygulayacağından ve bunlara ortalama vatandaşların erişebileceği şekilde yapacağından emin olsam oraya önemli miktarda aşı vermeye hazırım. Sizin sormadığınız ama bizim düşündüğümüz şeylerden biri de internete erişimi kesmiş olmaları. Bu erişimi yeniden sağlamak için teknolojik yeteneğe sahip olup olmadığımıza bakıyoruz" ifadelerini kullandı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 21
 • Sakaryali 2 yıl önce Şikayet Et
  Islami yikamadiniz demi?
  Cevapla
 • asd41 2 yıl önce Şikayet Et
  abd nin almanyaya haarp ile verdiği zarar büyük. merkelde abdye yapabileceginin en kötüsünü yapmak istemiş. ama sadece istemiş. yapabildiği bu kadarcik birşey.
  Cevapla
 • mantikli 2 yıl önce Şikayet Et
  Komünizmi kuranlar da emperyalistler ki.
  Cevapla
 • Hans 2 yıl önce Şikayet Et
  Neyi başardınız ki yahudi ikilisi Almanları bile sattınız merkep sanki seni tanimiyolar sende kendini fasulyeden sayıyon ya yuh sana aptal..
  Cevapla
 • Tombik Cem 2 yıl önce Şikayet Et
  islamiyeti orda yok etmeyi basaramadilar onu diyor
  Cevapla
 • Engin 2 yıl önce Şikayet Et
  Görünmesini istediğimiz gibi bir ulus. Dünyanın başına bela bunlar ve Müslüman larda saf.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Filistinli mevkidaşı Abbas'ı ağırlayacak
Husiler, İsrail ve ABD gemilerini vurdu