KKTC'den AB'nin Türkiye'ye yaptırım tehdidinde bulunmasına tepki

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersan Saner, Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye'ye yaptırım tehdidinde bulunmasına tepki göstererek, "Tarihi bir hata yapıyorlar" dedi.

KKTC'den AB'nin Türkiye'ye yaptırım tehdidinde bulunmasına tepki
KKTC'den AB'nin Türkiye'ye yaptırım tehdidinde bulunmasına tepki
GİRİŞ 28.07.2021 17:51 GÜNCELLEME 28.07.2021 17:51
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden (KKTC) Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye'ye yaptırım tehdidinde bulunmasına tepki geldi. 

AB'YE TEPKİ

KKTC Başbakanı Ersan Saner yaptığı açıklamada, AB’nin tehdit yoluyla KKTC ve Türkiye’yi Kıbrıs’ta doğru adımlar atmaktan vazgeçirebileceğini sanmakla tarihi bir hata yaptığını vurguladı. KKTC Başbakanı Saner, “Kıbrıs Türküne verdiği hiçbir sözü tutmayarak Rum uzlaşmazlığını tırmandıran AB’nin, KKTC hükümetinin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarını da dikkate alarak Maraş açılımına yönelik aldığı karar nedeniyle Türkiye’yi yaptırımla tehdit etmeye kalkışması utanç verici, Rum yanlısı bir tutum” dedi.

AB’nin kendi değerleri olan demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan haklarına saygı ilkelerini de bir tarafa iterek Kıbrıs Türk halkı aleyhine, Rum tarafı lehine tutumunu sürdürdüğünü kaydeden Saner, “KKTC Meclisi’nden güven oyu alan hükümetimizin aldığı karar nedeniyle Türkiye’ye tavır almaya kalkışan AB bilmelidir ki kapalı Maraş ülkemizin bir parçasıdır, açılması iradesini ortaya koyan ve bu yönde karar alan da bizleriz” dedi.

MARAŞ'IN AÇILMASI MESELESİ

Saner, Avrupa Birliği İnsan Hakları Mahkemesi kararları ortada dururken ve Rum tarafı Taşınmaz Mal Komisyonu’nun mülkiyet konularının çözümünde geçerli bir çözüm yeri olmadığını ileri sürerken Maraş’ı açmayarak, askeri bölge olmaktan çıkarmayarak Rum tarafının oyununa geldiklerini söyledi.

Maraş açılımının hukuka uygun ve insanlık yararına olduğuna vurgu yapan Saner, “AB, tehdit ederek KKTC ve Türkiye’yi Kıbrıs’ta doğru adımlar atmaktan vazgeçirebileceğini sanmakla tarihi bir hata yapıyor. AB’nin yapması gereken Türkiye’yi tehdit etmek, Kıbrıs Türk tarafının doğru adımlar atmasına engel olmaya kalkışmak değil, Rum tarafını Kıbrıs gerçeklerini görmeye ikna etmektir. Kıbrıs’ta 2 halk, 2 devlet, 2 demokrasi vardır. Bu gerçekler göz ardı edildiği sürece Rum tarafı uzlaşmazlığını sürdürecek ve Kıbrıs’taki 2 devletin bir araya gelmeleri, işbirliği yapmaları, bölgeye örnek olmaları mümkün olmayacaktır” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 3
 • İslam Birliği 9 ay önce Şikayet Et
  Osmanlı'dan gelen kan hakkıyla Kıbrısın, Adalar Denizi'nin ve Batı Trakya'nın tamamı Türkiye'ye aittir. İngiliz-İtalyan oyunlarıyla savaşmadan topraklarımıza çöküp Müslüman halka soykırım yapan işgalci Yunan ve Rum çeteleri topraklarımızdan ilk fırsatta kovulmalıdır.
  Cevapla
 • Murat 9 ay önce Şikayet Et
  Lutfen bundan sonra kuzey kibris turkcumhuriyeti yazmayin kibris turk cumhuriyeti diye yazin tum dunyayi buna ikna etmemiz lazim
  Cevapla
 • SARIÇİÇEK 9 ay önce Şikayet Et
  And olsun ABiçersindeki tüm Türk vatandaşları bankalardaki paralarını bi çekse AB şapa oturur.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
DSÖ'den korkutan maymun çiçeği uyarısı: Virüsün sapkın festivalden yayıldığı açıklandı
Maymun Çiçeği virüsü nedir, nasıl bulaşır? Belirtileri ve korunma yöntemleri açıklandı