Kral'dan habersiz OHAL kaldırılınca ülke karıştı

Malezya'da Kovid-19 nedeniyle 13 Ocak-1 Ağustos arasında ilan edilen OHAL kararının, Malezya Kralı'na sorulmadan kaldırılması tartışmaları ateşledi. Ana muhalefet lideri Enver İbrahim ve bazı bakanlar, Başbakan Muhyiddin'e "istifa et" dedi.

Kral'dan habersiz OHAL kaldırılınca ülke karıştı
Kral'dan habersiz OHAL kaldırılınca ülke karıştı
GİRİŞ 29.07.2021 12:50 GÜNCELLEME 29.07.2021 12:50
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Malezya Kralı Sultan Abdullah Şah'ın, 26 Temmuz'daki olağanüstü meclis oturumunda Adalet Bakanı Takiyuddin Hasan'ın, hükümetin OHAL'in uzatılmayacağı yönünde tek başına karar almasından rahatsızlık duyduğu açıklandı.

Kraliyet Sarayından yapılan açıklamada, "Majesteleri, Sayın Bakan Takiyuddin'in 26 Temmuz'da yaptığı açıklamanın hatalı ve parlamento üyelerini yanlış yönlendirici olduğunu düşünmektedir" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, "Majesteleri, hükümetin OHAL kararını iptal ederken Kraliyete danışılmamasını anayasaya aykırı bulmuş ve bundan üzüntü duymuştur" görüşü paylaşıldı.

Malezya Kralı'nın açıklamalarından sonra ana muhalefet lideri Enver İbrahim, Adalet Bakanı Takiyuddin'in istifasını isterken OHAL'in kanunsuzca iptal edilmesine ilişkin Başbakan Muhyiddin'den açıklama talebinde bulundu.

Muhalefetin açıklamalarının ardından bugünkü meclis oturumu ertelendi.

Ana muhalefet lideri Enver, meclis oturumunun ertelenmesi kararının siyasi olduğunu öne sürerek Başbakan Muhyiddin'e karşı güven oyu önergesi sunacağını kaydetti.

BAŞBAKAN'A İÇERİDEN İSTİFA ÇAĞRISI

Malezya Kralı'nın açıklamaları sonrası yaşanan gelişmeler üzerine gözler Başbakan Muhyiddin'e çevrilirken basın mensupları Muhyiddin'in evinin önünde toplandı.

Malezya basınında yer alan haberlerde, kabineden bazı bakanların Muhyiddin'e istifa çağrısı yaptığı bildirildi.

Muhyiddin'in gün içinde açıklama yapması bekleniyor.

MALEZYA'DA OHAL KARARI

Malezya Kralı Sultan Abdullah Şah, Kovid-19'la daha kolay mücadele edilmesi için Başbakan'ın tavsiyesi üzerine 13 Ocak-1 Ağustos'ta OHAL ilan etmiş ve bu kapsamda parlamentonun faaliyetlerini askıya almıştı.

Karara muhalefetin tepki göstermesi üzerine siyasi parti liderleri ve eyalet krallarıyla görüşen Sultan Abdullah Şah, 16 Haziran'da yaptığı açıklamada, parlamentonun bir an önce toplanması çağrısında bulunmuştu.

Malezya Adalet Bakanı Takiyuddin Hasan, 3 Temmuz'da Kral'ın çağrısını dikkate alarak parlamentoyu ağustostan önce yeniden açacaklarını duyurmuştu.

26 Temmuz'daki olağanüstü meclis oturumunda Takiyuddin, OHAL'in iptal edildiğini ve 1 Ağustos'tan sonra uzatılmayacağını açıklamıştı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 9
 • sorgulayanmüslüman 1 yıl önce Şikayet Et
  baksanıza inanç sömürüsü altınlar içinde yaşama tesadüf değil
  Cevapla
 • SarıÇizmeli Mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  'story' gardaş hayırdır,bizim yeni sistem bi tarfalarına batıyor galiba?
  Cevapla
 • abbas kamil 1 yıl önce Şikayet Et
  ne krallığı ya diktatörlüğün adı krallık olmuş
  Cevapla
 • abbas kamil 1 yıl önce Şikayet Et
  misafir ülke belirtmedim dünyadaki bütün kralıklar için dedim mutlu olacaksan önce ingiltere sonra hollanda belçika v. s dünyada ne kadar kan emici krallık varsa başta ingiltere yıkılsın fitnenin başı
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  İngiltre içinde bişey diyecek misin.
  Cevapla
 • SarıÇizmeli Mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Kral otur oturduğun yerde işte,ortalığı karıştırma. Bu bizim eski sisteme benziyor zaar;davul başbakanın omuzunda,tokmak c.başkanının elinde. Bunlarınki de o hesap.
  Cevapla
 • story 1 yıl önce Şikayet Et
  bizim eski sistemin ne olduğundan haberin bile yok bre cahil...
  Cevapla
 • ccc 1 yıl önce Şikayet Et
  başbakan adammış
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Güney Kore'den Türkiye'ye 40 trilyon wonluk teklif! Kuzeyi işaret ettiler
Muhalefetin muhalefete propagandası