ABD üçüncü doz aşıların ertelenmesi çağrısını reddetti

ABD, Dünya Sağlık Örgütü'nün dünya genelinde koronavirüse karşı aşıya erişimdeki eşitsizliğinin giderilebilmesi için destekleyici 3. doz aşıların ertelenmesi çağrısını reddetti.

ABD üçüncü doz aşıların ertelenmesi çağrısını reddetti
ABD üçüncü doz aşıların ertelenmesi çağrısını reddetti
GİRİŞ 04.08.2021 22:15 GÜNCELLEME 04.08.2021 22:15

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, basın toplantısında, Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ)'nün, söz konusu COVID-19 aşısı çağrısına ilişkin, bunun "yanlış bir seçim" olduğunu düşündüklerini, ABD'nin hem aşı paylaşımını hem de gerekli görülürse 3. doz aşıları yapabileceğini söyledi.

ABD'nin 110 milyon doz ile dünyada en fazla COVID-19 aşısı bağışlayan ülke olduğunu ve düşük gelirli ülkelerle 500 milyon doz aşı daha paylaşacağını belirten Psaki, "Biz küresel seviyede adım attık ve uluslararası toplumdan da harekete geçmesini istiyoruz" dedi.

Aşı adaletsizliğinin giderilebilmesi için çağrı yapılmıştı

ABD'de herkese yetecek aşı stoklarının olduğunu vurgulayan Psaki, "Her ikisini de yapabileceğimize inanıyoruz ve bu seçimi yapmamıza gerek yok" ifadesini kullandı.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, dünyadaki aşı adaletsizliğinin giderilebilmesi ve düşük gelirli ülkelere aşı sağlanabilmesi için destekleyici 3. doz aşıların ertelenmesi çağrısında bulunmuştu.

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Dünyaca ünlü üniversiteden dikkat çeken analiz! Türkiye hesapları alt üst etti...
Montajını yaptığı klimayla düştü yaşlı kadın altında kalmaktan son anda kurtuldu