DSÖ'den "sıfırıncı vaka" açıklaması

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) kökenine ilişkin çalışmalara devam etmek için yeni ekip (heyet) oluşturdu.

DSÖ'den "sıfırıncı vaka" açıklaması
DSÖ'den "sıfırıncı vaka" açıklaması
GİRİŞ 13.08.2021 14:38 GÜNCELLEME 13.08.2021 14:38
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Kovid-19’un kökenlerini araştırmak için Vuhan’daki saha çalışmalarına öncülük eden DSÖ uzmanlarından Peter Embarek'in Danimarka'da bir televizyonda dün yayımlanan belgeselde, "sıfırıncı hastanın" Vuhan Viroloji Enstitüsünden bir çalışan olabileceğini açıkladı.

Embarek, yarasalara ilişkin çalışmalar yapan ve sahada numune toplayan bir araştırmacının salgının sıfır noktası olması hipotezinin oldukça kuvvetli olduğunu vurguladı.

SIFIR NOKTASI AÇIKLAMASI

Saha çalışmalarına katılan Çinli meslektaşlarının elde edilen bulgularının sunumunu etkilediğini vurgulayan Embarek, Çinli yetkililerin laboratuvar sızıntısı hipotezini düşürmesi için soruşturmaya baskı yaptığını aktardı.

Embarek'in bu açıklamalarının ardından DSÖ yazılı açıklama yaparak, Kovid-19'un kökenine ilişkin çalışmalara devam etmek için kısaca "SAGO" adı verilen yeni bir ekip (heyet) oluşturulduğunu duyurdu.

Açıklamada, Embarek'in açıklamalarına değinilmedi.

Çin'de yapılan çalışmalara ilişkin raporun martta yayımlandığı anımsatılan açıklamada, raporda Kovid-19'un kökenine ilişkin çalışmaların gelecekte de devam etmesi gerektiğinin belirtildiğine işaret edildi.

"KOVİD-19'UN KÖKENİNİ BİLMEK HAYATİ"

DSÖ'nün tüm hükümetleri Kovid-19'un kökenlerine yönelik çalışmaları hızlandırmak ve "durumun politik niteliğini yok etmek için" iş birliği yapmaya çağırdığı açıklamada, "DSÖ, SARS-CoV-2'nin kökenine yönelik araştırmaların suçlama, parmakla gösterme veya siyasi puan verme pratiği olmadığını ve olmaması gerektiğini yineler." ifadesi kullanıldı.

Çin ve DSÖ'ye üye bazı ülkelerin DSÖ'ye virüsün "laboratuvar hipotezine" ilişkin DSÖ ile irtibata geçtiği aktarılan açıklamada, bu ülkelerin köken çalışmasının siyasallaştırıldığı veya DSÖ'ye siyasi baskı yapıldığı görüşünü belirttikleri kaydedildi.

Açıklamada, gelecekteki virüslere karşı tedbirler açısından Kovid-19 salgınının nasıl başladığını bilmenin hayati önem taşıdığı kaydedildi.

DSÖ-ÇİN RAPORU

DSÖ-Çin ortak çalışmasıyla Kovid-19'un kökenine ilişkin açıklanan raporda, Kovid-19'un yarasalardan insanlara başka bir hayvan yoluyla bulaştığı öne sürülmüştü.

Raporda, Kovid-19'un laboratuvardan çıkma ihtimali ise "en düşük ihtimal" olarak gösterilmişti.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus ise Kovid-19'un laboratuvardan çıkma ihtimalinin "en düşük" hipotez olduğunun iddia edildiği DSÖ raporuna ilişkin, "Bu değerlendirmenin yeterince kapsamlı olduğuna inanmıyorum. Daha sağlam sonuçlara ulaşmak için daha fazla veri ve çalışmaya ihtiyaç duyulacak." açıklamasını yapmıştı.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
koronavirüs
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • Abdullah64 2 ay önce Şikayet Et
  durumun politik niteliğini yok etmek için derken " ABD'ye sen para ver, senin istediğin gibi konuşalim demek istiyor
  Cevapla
 • Yörük 2 ay önce Şikayet Et
  Kökeni Çin ve bu virüsün gerçek adı Çin virüsü.1.5 milyarlık Çin’de vaka sayısı ülkemizin 100 de 1 kadar bile yok...ama nüfusu bizim 20 katımız kadar.Demek ki bağışıklıkları aşıdan bile önce mevcuttu..
  Cevapla
 • Hakkı An 2 ay önce Şikayet Et
  AB mRNA aşılarını araştırıyor; insanlar üzerine olası yan etkilerini?
  Cevapla
 • Hakkı şengül. 2 ay önce Şikayet Et
  Günaydın,Dünya.1 yıldır bunu ben diyorum zaten.sürekli kötü yönde mutasyon olmaz çünkü.virüs zayıflayacağına sürekli güçlenerek yayılıyor.evrime ters.laboratuvar virüsü net.labdan kaçmış.
  Cevapla
 • Fatih 2 ay önce Şikayet Et
  Avrupada görüldü ilk kez
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
 Çocuğu olan herkesi ilgilendiriyor: Erken emekli olmak isteyenlere müjdeli haber geldi
Terör örgütüne art arda darbe! 16 terörist öldürüldü