İngiltere'den Afganistan açıklaması: Bir daha dönmeyeceğiz

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, Afganistan'ın kontrolünün Taliban'da olduğunu kabul ettiğini belirterek, NATO ve İngiliz güçlerinin bu ülkeye geri dönmeyeceğini bildirdi.

İngiltere'den Afganistan açıklaması: Bir daha dönmeyeceğiz
İngiltere'den Afganistan açıklaması: Bir daha dönmeyeceğiz
GİRİŞ 16.08.2021 13:05 GÜNCELLEME 16.08.2021 14:34
Bu Habere 26 Yorum Yapılmış

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, Afganistan'daki mevcut durum ve İngiltere vatandaşları ile İngilizler için çalışan Afganları başkent Kabil'den tahliye sürecine ilişkin ülke basınında farklı medya kuruluşlarına konuştu.

"GERİ DÖNMEYECEĞİZ"

Taliban'ın savaşı kazandığını kabul edip etmediği sorusuna Wallace, "Bir galibiyet bilmiyorum, sanırım, ülkenin Taliban'ın kontrolünde olduğunu kabul ediyorum. Nerede olduğumuzu anlamak için siyaset bilimci olmanıza gerek yok." ifadesini kullandı.

Wallace, NATO ve İngiliz güçlerinin Kabil'in kontrolünü ele geçirmek için yeniden bir araya gelip gelmeyeceği sorusuna, "Hayır, geri döneceğimiz hesapta yok. ABD kalmaya niyetli olmadığını açıkça ortaya koydu ve bu bizi zor seçimlerle baş başa bırakıyor. Bu süreç boyunca bu konuda oldukça dürüst oldum." yanıtını verdi.

Taliban'ı, Afgan hükümeti olarak tanıyıp tanımama konusunda karar vermek için henüz doğru zaman olmadığını dile getiren Wallace, "Bu kararların alınmasından önce daha yapılacak çok şey olduğunu düşünüyorum." dedi.

Wallace, Taliban'ın değişip değişmediği sorulduğunda ise "Bir değişiklik görünmüyor." değerlendirmesinde bulundu.

HAVALİMANININ İÇİNE GEÇTİK

Wallace, başkent Kabil'deki İngiliz Büyükelçiliğinin boşaltıldığını doğrulayarak, "Artık büyükelçilik değil, o yerden ayrıldık ve havaalanının içine geçtik." diye konuştu.

İngiliz pasaportuna sahip 300 kişinin dün Afganistan'dan ayrıldığını belirten Wallace, hükümetin 24 ila 36 saat veya biraz daha uzun bir süre içinde 1500 kişiyi daha ülkeden çıkarmayı hedeflediğini kaydetti.

Wallace, "Planladığımız şekilde tutmayı başarırsak, günde 1000'den fazla kişinin İngiltere'ye çıkış yapma kapasitesine sahip oluruz. Şu anda bu, uçaklardaki kapasiteyle ilgili değil, işlem hızıyla ilgili. Bu yüzden bunu düzeltmeye çalışıyorum." dedi.

Bakan Wallace, hükümetin 31 Ağustos'a kadar bu kişileri Afganistan'dan çıkarmak için elinden gelenin en iyisini yapacağını söyledi.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Afganistan'da olduğu düşünülen 4 binden fazla İngiliz vatandaşına ülkeyi terk etmeleri tavsiyesinde bulunmuştu.

TAHLİYE EDİLİYOR

Bakanlık, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, İngiltere Silahlı Kuvvetlerinin, İngiliz vatandaşları ile Afgan Yer Değiştirme ve Yardım Programı kapsamında, yer değiştirmeye uygun olan Afganların tahliyesini desteklediği belirtildi.

İngiliz Silahlı Kuvvetleri, Afganistan'da kötüleşen güvenlik durumu nedeniyle İngiliz vatandaşlarının ve hak sahibi kişilerin tahliyesine yardımcı olmak için dün Afganistan'a uçak gönderdi.

UÇUŞLAR GERÇEKLEŞTİRİLİYOR

Başkent Kabil'e varan uçakla, İngiliz personelin ve onlarla çalışan Afganların tahliyesine yönelik ilk uçuş yapıldı ve bu kişiler dün gece İngiltere'ye getirildi.

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, yaptığı açıklamada, Kabil havaalanının askeri tarafının "güvenli" olduğunu ve İngiltere'nin hem İngiliz vatandaşlarını hem de İngilizler için çalışan Afganları tahliye etmek için mümkün olan her şeyi yaptığını söyledi.

İngiliz pasaportuna sahip 300 kişinin dün Afganistan'dan ayrıldığını aktaran Wallace, hükümetin 24 ila 36 saat veya biraz daha uzun bir süre içinde 1500 kişiyi daha ülkeden çıkarmayı hedeflediğini kaydetti.

 
KAYNAK: AA
ETİKETLER
ingiltere
YAZDIR
YORUMLAR 26
 • Uğur ur 2 ay önce Şikayet Et
  "Dönüp bakanlar oldu, özür dileriz, bir daha dönmeyeceğiz, dönmemiş sayarsanız seviniriz"..!
  Cevapla
 • 432 2 ay önce Şikayet Et
  dönmenizi isteyen kim alçak dünya beyazları firavunları küresel işgalci terörist devletleri ve terörist halkı domuzları
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Istediyiniz gibi işliyor telefonla yönet neişiniz var kaosun içinde sırada hangi ülkevar YÜCE RABBÜLALEMİN müslümanlara yardım eylesin müslüman cayaşamak nasipetsin amin
  Cevapla
 • Martli 2 ay önce Şikayet Et
  mümkünse dünyadan defolup gidin ki dunya huzur bulsun
  Cevapla
 • Güçlü Türkiye 2 ay önce Şikayet Et
  Bizim askeri gücümüz de acilen orayı terk etmelidir . Askerlerimize en ufak bir zarar gelmesini istemiyoruz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
TB-2'nin yeni alıcısı Kırgızistan oldu
Son dakika: 21 Ekim koronavirüs tablosu açıklandı!