Avrupa Birliği, Türkiye'nin aşı sertifikasını tanıma kararı aldı

Avrupa Birliği (AB), aralarında Türkiye'nin de yer aldığı 3 ülkenin Kovid-19 aşı sertifikalarının tanınmasına karar verdi. Türkiye'nin yanı sıra Ukrayna ve Kuzey Makedonya da aşı sertifikasının tanındığı ülkeler arasına eklendi.

GİRİŞ 19.08.2021 14:43 GÜNCELLEME 19.08.2021 19:36
Bu Habere 44 Yorum Yapılmış

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Türkiye, Kuzey Makedonya ve Ukrayna'nın uyguladığı Kovid-19 aşı sertifikalarına "denklik" verilmesi kararı alındığını açıkladı.

Açıklamada, kararın 20 Ağustos itibarıyla geçerli olacağına işaret edilerek, 3 ülkenin AB aşı sertifikası sistemine bağlanacağı, verdikleri aşı sertifikalarının "AB Dijital COVID Sertifikası" ile aynı koşulları taşıyacağı ve AB ülkelerinde de kabul edileceği bildirildi.

AŞI KARTI İLE SEYAHAT

Söz konusu 3 ülkenin AB'nin verdiği aşı sertifikasını tanıyacağı belirtilen açıklamada, uygulama ile karşılıklı biçimde güvenli seyahat gerçekleştirilmesinin kolaylaşacağı kaydedildi. İkinci doz aşısı tamamlamış kişiler "COVID-19 Aşı Kartını" e-Nabız üzerinden veya Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasından temin edebiliyor.

Söz konusu aşı sertifikası, ad, soyad, TC kimlik no, doğum tarihi, uygulanan aşıların türleri, üreticileri ve aşılanma tarihleri gibi çeşitli bilgileri içeriyor. AB'nin salgında seyahatleri kolaylaştırmak için hazırladığı aşı sertifikası uygulaması, 1 Temmuz'da yürürlüğe girmişti.

AVRUPA BİRLİĞİ'NİN AŞI SERTİFİKASI UYGULAMASI

Sertifikayla AB'de onaylı Kovid-19 aşılardan BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson and Johnson olmuş ve son dozun üzerinden 2 hafta geçmiş kişilere seyahatlerde ek test veya ilave kısıtlamalar uygulanmıyor. Seyahatlerde sıklıkla kontrol edilen aşı sertifikası, tüm AB ülkeleriyle birlikte İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre'de geçerli oluyor.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 44
 • Paragözler 2 yıl önce Şikayet Et
  Kendi ürettikleri aşıları kabul ediyorlar sadece. DSÖ nin onay verdiği diğer asilari da kabul etmeleri gerekir. Böyle keyfi uygulama yapıyorlar. Çok adice, mesele sağlık değil, rant, apaçık.
  Cevapla
 • Mgl 2 yıl önce Şikayet Et
  Çok iyi etmişler,ab kendi milletine baksın,korona tavan yaptı yine.
  Cevapla
 • Kaan 2 yıl önce Şikayet Et
  Zaman gelecek insanları aşı sırasına göre muamele yapacaklar. Hatta devlet kurumları aşının ismine göre personel alacak hale gelecek. Dünyanın çivisini çıkardılar.
  Cevapla
 • Hak sever 2 yıl önce Şikayet Et
  Bı pasaport la aşı kartı alamadık. Saçma sapan uygulamalar yüzünden
  Cevapla
 • Ios 14 2 yıl önce Şikayet Et
  Iphone kullanicilari icin eger telefonunuz ios 14 surumunden yukariysa indirebirsiniz. Bu devletin isleri neden boyle berbat? Iphone 6 kullanan biri bu uygulamayi indiremez. Ne kadar sacma! Bilgisayarda is varken okey oynayan memur yapmis sanirim! Yazik!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş projelerini açıkladı
Küresel meseleler için yerel yaklaşımlar panelinde Başkan Altay'dan önemli mesajlar