Afganistan'da mahsur kalan Türk sağlık çalışanları kurtarıldı

Türk güvenlik güçleri, Afganistan'da mahsur kalan 5 Türk sağlık çalışanını tahliye için Hamid Karzai Havalimanı'na getirdi.

GİRİŞ 20.08.2021 11:02 GÜNCELLEME 20.08.2021 11:30
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Afganistan'a bir süre önce sağlık turizmi için giden 5 Türk sağlık çalışanı, mahsur kaldıkları kent merkezinden Türk güvenlik güçleri tarafından kurtarılarak tahliye için Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'na getirildi.

Afganistan’da Taliban’ın başkent Kabil'i kontrol altına almasının ardından ülkeden tahliyeler devam ederken kent merkezinde mahsur kalanların güvenli bölgeye getirilmesi için de çalışmalar yürütülüyor.

Saç ekim kliniğinde çalışmak üzere 23 gün önce Afganistan'a gelen 2'si kadın 5 Türk sağlık çalışanı, Kabil'de çalıştıkları sağlık tesisinde mahsur kaldı. Sosyal medya üzerinden yardım çağrısı yapan sağlık çalışanları Türk güvenlik güçleri tarafından mahsur kaldıkları kent merkezinden kurtarılarak tahliye edilmeleri için Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'na getirildi.

Son dakika haberi! Taliban Sözcüsü: Herkesten çok Türkiye'ye ihtiyacımız varSon dakika haberi! Taliban Sözcüsü: Herkesten çok Türkiye'ye ihtiyacımız var

Abdullah Ağar 'Bush'un hedefiydi' diyerek Türkiye için uyarıda bulunduAbdullah Ağar 'Bush'un hedefiydi' diyerek Türkiye için uyarıda bulundu

"DEVLETİMİZ BİZİ BURADA BIRAKMADI"

Sosyal medyada videolu paylaşım yaparak yardım çağrısında bulunmanın ortak fikirleri olduğunu söyleyen sağlıkçılardan Aleyna Tıkı, tahliye sürecini anlattı.

Çok korktuklarını dile getiren Tıkı, "Burada Türk askeri ve özel harekat polisleri bize destek oldu. Devletimiz bizi burada bırakmadı. Yayınladığımız videodan sonra hemen bizimle iletişime geçerek yardım elini uzattı. Bizi özel harekat polisleri kurtardı, onlara minnettarız. Her şey için teşekkür ediyoruz. Sosyal medyadan video paylaşarak yardım istemek ortak fikrimizdi, böyle bir yola başvurduk." diye konuştu.

Yaşanan kargaşadan kendilerini Türk güvenlik güçlerinin çıkarttığını söyleyen Hatice İncekara da "Türk polisine, askerine minnettarım. İşleri gerçekten çok zor. Sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum. Bizlerle çok iyi ilgilendiler. Buradaki kargaşadan bizleri çıkarttılar." dedi.

Sağlık çalışanlarının, ilk tahliye uçağı ile önce Pakistan'a daha sonrasında da Türkiye'ye dönmeyi bekliyor.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 1
  • TC turke 1 yıl önce Şikayet Et
    Hiç kimseyi bir yerde bırakmaz yaşasın Türk devleti
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Emekli ve memurlar için 5 aylık zam kesinleşti! İşte tahmini yeni zamlı maaş listesi
Son dakika petrol kararı! Dünyada yeni kriz yolda! Akaryakıt fiyatları artabilir