44 ülkenin katıldığı zirvede Türkiye'den net duruş: Kırım Ukrayna’dır

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kiev’de düzenlenen Kırım Platformu Zirvesi’nde “Bu zirve çabalarımızı koordine etmek, barışçıl ve kalıcı bir çözüme ulaşmak amacıyla önemli bir başlangıcı oluşturacaktır. Kırım Ukrayna’dır” dedi.

44 ülkenin katıldığı zirvede Türkiye'den net duruş: Kırım Ukrayna’dır
44 ülkenin katıldığı zirvede Türkiye'den net duruş: Kırım Ukrayna’dır
GİRİŞ 23.08.2021 17:02 GÜNCELLEME 23.08.2021 17:10
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Avrupa Birliği ve NATO’ya bağlı ülkeler olmak üzere toplam 44 ülkenin Devlet Başkanlığı ve Dışişleri Bakanlığı düzeyinde katıldığı Kırım Platformu Zirvesi, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de gerçekleştiriliyor. Zirvede Türkiye’yi temsil eden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gerçekleştirdiği konuşmasında, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’e gerçekleştirilen zirve nedeniyle teşekkür etti. Kırım’ın ilhakına değinen Çavuşoğlu, “Kırım’ın yasadışı ve meşru olmayan ilhakından bu yana 7 yıldan fazla bir süre geçti. Bizim Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne desteğimiz son derece güçlüdür. Uluslararası toplum bu, uluslararası hukuk ihlaline karşı tek bir ses olmalıdır. Bizler Kırım Platformunun, taahhütlümüzü ve dayanışmamızı göstermek için etkin bir platform olduğuna ve olacağına inanıyoruz. Kırım problemi sadece toprakla ilgili bir problem değil, aynı zamanda insanlarla, halkla ilgili bir sorundur. Her iki ülkede de büyük bir tatar topluluklarının yaşadığını biliyoruz” ifadelerini kullandı.

Bakan Çavuşoğlu: Kırım Ukrayna’dır

“DİPLOMASI YOLUYLA BARIŞÇIL ÇÖZÜM, ÖNÜMÜZDEKİ TEK YOL”

Türkiye’de aynı zamanda milyonlarca Tatar kökenli vatandaşın olduğunu sözlerine ekleyen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Ünlü Tatar düşünür İsmail Gaspıralı ‘düşmek kolaydır ancak tekrar ayağa kalkmak zordur’ der. Ancak, Tatarlar tarihlerindeki bütün zorluklardan sonra ayağa kalkmayı başarmış bir millettir. Bu çerçevede parlamento ile birlikte Devlet Başkanı Zelenskiy’e, Kırım Tatarlarının Ukrayna’nın yerli haklarından biri olarak tanınması konusunda gösterdikleri çaba için teşekkür ediyoruz. Ümit ediyoruz ki Kırım platformu, Kırım Tatar Milli Meclisi ile yakın bir işbirliği içinde olacaktır. Bu platform aynı zamanda Kırım’da ilgili küresel bir farkındalık geliştirmek için bir yol olmalıdır” dedi.
Çavuşoğlu, “Mevcut durumda bu problemin kolay bir çözümü yok ve maalesef BM mekanizmaları dahil olmak üzere uluslarasın sistem bunu çözmek için iyi tasarlanmış durumda değil. Yine de diplomasi yoluyla barışçıl çözüm, önümüzdeki tek yol. Bu tabii ki etkin bir koordinasyonu gerektiriyor ve bu zirve çabalarımızı koordine etmek, barışçıl ve kalıcı bir çözüme ulaşmak amacıyla önemli bir başlangıcı oluşturacaktır. Kırım Ukrayna’dır” diye konuştu.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 2
  • cahit 2 ay önce Şikayet Et
    chpkk, hdpkk ve fetöcüler rusyadan s 400 leri almayin diyebilir.
    Cevapla
  • Yakub 2 ay önce Şikayet Et
    Rusya ve İngiltere tam bir sinsi toprak vurgunu . Emperyalist anladığımız dil
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Kadınlar sordu, Başkan Erdoğan yanıtladı! Önemli mesajlar
Birgün gazetesinin yalanı yine ortaya çıktı! Bu kez fena rezil oldular