İngiltere Savunma Bakanı, "Türkiye'de mülteci merkezi" haberlerini yalanladı

İngiliz Savunma Bakanı Ben Wallace, İngiltere'nin Türkiye'de bir mülteci merkezi kuracağına ilişkin haberlerin medyanın spekülasyonu olduğunu belirtti.

İngiltere Savunma Bakanı, "Türkiye'de mülteci merkezi" haberlerini yalanladı
İngiltere Savunma Bakanı, "Türkiye'de mülteci merkezi" haberlerini yalanladı
GİRİŞ 24.08.2021 14:07 GÜNCELLEME 24.08.2021 14:45
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Wallace, Times gazetesinde yer alan "Türkiye'nin tepkisi nedeniyle İngiltere'nin Taliban'dan kaçan Afganlar için bölgesel merkezler kurma planlarından vazgeçtiği, mültecileri komşu ülkelerden getireceği" şeklindeki haberine Twitter üzerinden cevap verdi.

"TAMAMEN SPEKÜLASYON"

İngiltere'nin plandan vazgeçmediğini kaydeden Wallace, "Haberin hiçbir temeli yok, tamamen spekülasyon. Bölge genelinde bir dizi işleme merkezi kuracağımızı söyledik. Bunu, bölgesel merkezin Türkiye'de olacağı şekline siz getirdiniz." diye yazdı.

Mail On Sunday gazetesi, Savunma Bakanı Wallace'ın bir yazısına ver vermişti. Yazıda İngiltere'nin üçüncü ülkelerde sığınmacı kabul merkezleri oluşturacağı söylense de isim verilmemişti. Buna karşın gazete ayrı bir haberde Türkiye'nin adını bu ülkeler arasında göstermiş, benzer bir haber Guardian gazetesi tarafından da yayımlanmıştı.

Yalan fırtınası! BBC Türkçe özür diledi, Akşener ve Kılıçdaroğlu hala sessizYalan fırtınası! BBC özür diledi, muhalefet hala sessiz

BBC'NİN ÖZÜR DİLEMEK ZORUNDA KALDIĞI YALAN HABER

BBC Türkçe ise Wallace'ın yazısında Türkiye'den bahsetmemesine rağmen, "İngiltere Savunma Bakanı Wallace: Türkiye ve Pakistan gibi ülkelerde mülteci merkezleri planlıyoruz" başlığıyla bir haber yayımlamıştı. Daha sonra habere ilişkin sosyal medya paylaşımını silen BBC Türkçe, "atıf hatası yaptıklarını" belirterek özürdilemişti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 11
 • Ertuğrul 1 yıl önce Şikayet Et
  Ben artık bu muhalefet yaptığını sanan capulculara çamurcular diyorum. Yalan çamurunda boğulacaklar.
  Cevapla
 • önce Vatan 1 yıl önce Şikayet Et
  MİLLETİYLE güçlü TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ VAR Herkes vatan aşkını menfaatinin önünde tutsun bize yeter.
  Cevapla
 • A. Gönültaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Kurulsa ne olur kurulmasa ne olur. azbuz değil sadece 4 milyon Suriyeli var. on binlerce mülteci merkezi kursan yetmez.
  Cevapla
 • Halit 1 yıl önce Şikayet Et
  Adamlar öyle başarılı muhalefet yapıyorlar ki İngiltereyi bile karıştırdılar kısaca yalanları adaya ulaştı bunlarmı ülkemi yönetecek vah ülkem vah kimlerin eline kalacağız İnşallah kalmayız.
  Cevapla
 • B gz 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu iki yalancı ne zaman özür dileyecek yuh olsun boyunuzdan posunuzdan utanın insanların yüzüne nasıl bakıyorsunuz bir değil iki değil yalanlarınız ile beraber yok olun inşallah
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İsveç Başbakanı Kristersson, Türkiye karşıtı eski milletvekiline cevabı yapıştırdı!
Kılıçdaroğlu kürsüyü tokatladı! Kurtulmuş: Buyrun er meydanına adaylığınızı ilan edin