Anastasiadis'in Kıbrıs Türklerine yaptığı skandal çağrıya Tatar'dan cevap

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, "Kıbrıs Türkleri Kıbrıs Cumhuriyeti'ndeki görevlerine geri dönmeli" yönünde çağrı yapan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Nikos Anastasiadis'e tepki gösterdi.

Anastasiadis'in Kıbrıs Türklerine yaptığı skandal çağrıya Tatar'dan cevap
Anastasiadis'in Kıbrıs Türklerine yaptığı skandal çağrıya Tatar'dan cevap
GİRİŞ 29.08.2021 12:28 GÜNCELLEME 29.08.2021 12:28
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Tatar, yaptığı yazılı açıklamada, GKRY lideri Anastasiadis'in Kıbrıs Türklerine yönelik "geri dönün" çağrısını değerlendirdi.

Egemen eşit iki ayrı devletin varlığına dayalı çözüm önerilerini ilk kez Cenevre'de (27-29 Nisan'da) müzakere masasına koymalarının büyük yankı yarattığını belirten Tatar, Rumların bu çözüm önerisini etkisiz hale getirebilmek amacıyla her yolu ve yöntemi kullanmaya devam ettiğini kaydetti.

Tatar, "Bu doğrultuda da Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis yaptığı son açıklamada 'Kıbrıs Türkleri Kıbrıs Cumhuriyeti'ndeki eski görevlerine dönmeli, anayasa yeniden tesis edilmeli' çağrısında bulunmuştur. Sayın Anastasiadis, tarafların eşit müktesep haklarına ve gerçeklere dayalı sonuç alıcı müzakerelerin başlatılması çabalarına odaklanacağına her birkaç ayda bir ortaya bir 'balon' atarak gündemi değiştirme ve imaj kazanma oyunu oynamaktadır. Bir yandan iki devletli çözüm, konfederasyon, gevşek federasyon derken şimdi de sözde 'Kıbrıs Cumhuriyeti'ne dönüş safsatası ile Sayın Anastasiadis bütün güvenilirliğini yitirmiştir. Bu husus, Kıbrıs Rum tarafındaki siyasi çevrelerce de açıklıkla dillendirilmektedir" ifadelerini kullandı.

Tutarsız ve hayata geçirilmesi mümkün olmayan son açıklamasıyla Rum liderinin, uzlaşı konusunda ne denli samimiyetsiz olduğunu da bir kez daha ortaya koyduğunu vurgulayan Tatar, geçmişte yaşananları hatırlatmakta büyük yarar olduğu kaydetti.

Enosis hedefli 21 Aralık 1963'teki Rum saldırıları sonrasında Kıbrıs Cumhuriyeti'nin ortak yasama organı olan Temsilciler Meclisi'nde Türk milletvekillerinin ölüm tehditleriyle Meclis'ten dışlandığını anımsatan Tatar, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin de bir Rum devletine dönüştürüldüğüne vurgu yaptı.

Tatar, Kıbrıs Cumhuriyeti anayasasında Türklere tanınan hakların ayaklar altına alındığını ve anayasaya aykırı olarak Milli Muhafız Ordusu ve Belediyeler Seçim Yasası gibi pek çok yasanın da çıkarıldığını anımsattı.

"KIBRIS'TA İÇİ BOŞ SÖZLER VE ŞİRİN GÖRÜNMEYE YÖNELİK BEYANATLAR DÖNEMİ KAPANMIŞTIR"

Kıbrıs Cumhuriyeti'nde dönemin Temsilciler Meclisi Başkanı Glafkos Klerides'in, anayasaya aykırı olarak alınan kararları kabul etmeyen Türk milletvekillerini "Meclis'e almama" yönünde tehdit ettiğini hatırlatan Tatar, "Bu arada Rum liderliği ile propaganda birimleri de 'Türklerin Kıbrıs Cumhuriyeti'ne karşı isyan ettikleri ve Türk milletvekillerinin Meclis'i terk ettikleri' yalanını dünyaya servis etmektedir" ifadelerini kullandı.

Tatar, Rum yönetimine şu sözlerle seslendi:

"Kıbrıs'ta içi boş sözler ve şirin görünmeye yönelik beyanatlar dönemi kapanmıştır. Zaman, uzlaşı, iş birliği ve istikrar için eylem zamanıdır. Bunun yolu ise geriye dönüş değil, gerçekçi ve sürdürülebilir bir uzlaşı için değişen Ada'mız, bölgemiz ve dünyamız koşullarının gerektirdiği ileriye yönelik adımları cesaretle atmaktır. Dileğimiz, Anastasiadis'in bu tür anlamsız, her türlü gerçekçilikten uzak ve uygulaması imkansız söylemlerle zaman harcayacağına, kendisinin de daha önce telaffuz ettiği esasen mevcut iki devlete ve kurumsal iş birliğine dayalı çözüm formülünü nasıl hayata geçirebileceğimiz üzerinde kafa yormasıdır."

KAYNAK: AA
YORUMLAR 6
 • Yalan yok 1 yıl önce Şikayet Et
  Peki Ne Zaman Kurulacak Tam Bağımsızlığı Kazanmış Tanınmış Türk Kıbrıs Devleti .??? İnanmakta Zorluk çekiyorum resmen .!!!
  Cevapla
 • Hanifi Çifçi 1 yıl önce Şikayet Et
  Ha Demek Daha Öncekinler Rumlar Nederse Onu Yapıyor Anlamına Geliyor Bu Çağrı
  Cevapla
 • SARIÇİÇEK 1 yıl önce Şikayet Et
  Rumlar arkalarına AB takıp coşmasın bu sefer kendilerini ya denizde yada mezarda bulurlar haberleri olsun?
  Cevapla
 • selcuk bey 1 yıl önce Şikayet Et
  Sayın Tatar , diyeceksin ki anstasa ' Anlat anlat heyecenlı oluyor '
  Cevapla
 • emrew 1 yıl önce Şikayet Et
  Onların anladığı tek dil kan.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
CHP'de kafalar karışık! Rifkin'in sicili kabarık çıktı: 2 ülkeyi batırdı
TİSK'ten EYT ve asgari ücret açıklaması: 3 önerinin 2'si kabul edildi