Özlem Türeci ve Uğur Şahin'in yaptığı mRNA kokteyli, kanser hücrelerini bastırdı

Özlem Türeci ve Uğur Şahin'in sahibi olduğu BioNTech'in geliştirdiği mRNA kokteyli, hücrelerin kanserle savaşan 4 molekül üretmesini sağladı. Fareler üzerinde yapılan denemelerde de kalın bağırsak ve cilt kanseri tümörlerini bastırdı.

GİRİŞ 11.09.2021 13:16 GÜNCELLEME 11.09.2021 14:52
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Türk bilim insanları Özlem Türeci ve Uğur Şahin'in sahibi olduğu Almanya'daki BioNTech firması, Kovid-19 aşısının ardından cilt ve kalın bağırsak kanseri tedavisinde de önemli bir gelişmeye imza attı.

Söz konusu gelişme "Journal Science Translational Medicine" bilim dergisinin son sayısında yayımlandı.

Buna göre, hücreler arasında genetik talimatları taşıyan molekül "Mesajcı RNA (mRNA)" kokteylinin fareler üzerinde denenmesi sonucu kalın bağırsak ve cilt kanserinin tedavisinde önemli gelişmeler kaydedildi.

Araştırmayı yapan BioNTech bilim insanları, özel bir mRNA kokteyli geliştirerek, bununla hücrelerin kanserle savaşan dört molekül üretmesini sağladı. Bunun sonucu farelerde, kalın bağırsak ve cilt kanseri tümörlerinin bastırıldığı görüldü.

Türk bilim insanları, Kovid-19 aşısından önce de mRNA aracılığıyla kansere çare bulmak için uzun zamandır çalışıyordu.

Araştırmanın yayımlandığı bilim dergisinde, mRNA Kovid-19 aşılarının salgının önlemesinde önemli gelişmeler sağladığı belirtilerek, Türk bilim insanlarının buradan yola çıkarak, bu teknoloji aracılığıyla diğer hastalıkların da tedavisi için çalıştığı bildirildi.

mRNA KANSERE ÇARE OLUR MU?

Büyüme, enerji üretimi ve hastalıklara karşı savunma gibi hücresel işlevler için vücut, proteinlere ihtiyaç duyuyor, mRNA hücreleri, işte bu proteinlerin sentezlenebilmesi için gerekli şifreyi taşıyor.

mRNA aşı teknolojisinde laboratuvarda üretilen bir mRNA dizisi vücuda enjekte ediliyor. Bunların ilettiği şifreyi alan hücreler, aslında "kendinden olmayan" protein parçaları oluşturmaya başlıyor.

BioNTech aşısında bu şekilde vücudun, Kovid-19'a ait sivri uçlu proteinleri üretmesi sağlandı. Bağışıklık sistemi bu sivri uçlu proteine bakıyor ve "Bu bana ait değil" diyor. Böylece antikor adı verilen başka bir protein üretiyor. Bu antikorlar vücudu Kovid-19'a karşı koruyor.

KAYNAK: EURONEWS
YAZDIR
YORUMLAR 7
 • Aslolan 2 ay önce Şikayet Et
  Artık kanserden kazanmayı bıraktılar. Covit kitlerinden kazandıkları paralar daha iştihah açıcı. Ama sizin buluşunuz insanlık için muhteşem
  Cevapla
 • Cakir 2 ay önce Şikayet Et
  Bunlar Artik dünyadaki bütün Aşıları bulurlar
  Cevapla
 • kkkk 2 ay önce Şikayet Et
  bizim talibanlar bu insanı sevmez ama kanser olurlarsa su gibi para harcayıp bu adamı bulurlar
  Cevapla
 • Ahmet Konuk 2 ay önce Şikayet Et
  Allah başarılarının devamını nasip etsin
  Cevapla
 • Ümit 2 ay önce Şikayet Et
  Eğer doğruysa dikkat edin canınıza. Malum ilaç şirketleri kanserden iyi para kazanıyor
  Cevapla
 • murat 2 ay önce Şikayet Et
  onlara dokunamazlar...hiç bir ilaç şirketi...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Biden ile Putin arasındaki kritik görüşme başladı
Son dakika: Milli Eğitim Bakanlığı'ndan kritik karar! O rakam düşürüldü