Afganistan'ın yeni başbakanı ilk kez kameralar karşına çıktı

Taliban'ın açıkladığı hükümet ile ilk görüşen ülke Katar olurken, Afganistan'ın yeni başbakanı Molla Muhammed Hasan Akhund, Katar heyetini Başkanlık Sarayı'nda ağırlayarak, göreve geldikten sonra ilk kez kameralar karşına geçmiş oldu.

GİRİŞ 13.09.2021 09:13 GÜNCELLEME 13.09.2021 09:35
Bu Habere 62 Yorum Yapılmış

15 Ağustos'ta başkent Kabil'i alarak Afganistan'da kontrolü ele alan Taliban, beklenen geçici hükümeti açıkladı.

Geçici hükümete, Taliban'ın kurucusu Molla Muhammed Ömer'le yıllarca yan yana çalışan Molla Muhammed Hasan Akhund Başbakanlık edecek.

BAŞBAKAN OLDUKTAN SONRA İLK KARE

Uzun zamandır kameralar karşısına çıkmayan Akhund, başbakanlık koltuğuna oturması sonrası ilk resmi ziyaretçilerini kabul etti ve medyaya poz verdi.

AKHUND İLK AÇIKLAMASINDA NE DEMİŞTİ?

Afganistan'ın yeni Başbakanı Molla Muhammed Hasan Akhund, yaptığı ilk açıklamada, eski hükümet yetkililerini, büyükelçilerini ve yardım kuruluşlarını ülkeye dönmeye çağırarak, "Güvenliklerini garanti ediyoruz" demişti.

Afganistan'ın yeni başbakanından ilk açıklamaAfganistan'ın yeni başbakanından ilk açıklama

KATAR HEYETİ BAŞKANLIK SARAYI'NDA

Molla Akhund ve yakın çalışma arkadaşları, Katar Dışişleri Bakanı Muhammed Bin Abdurrahman Al Sani ve beraberindeki heyeti Başkanlık Sarayı'nda ağırladı.

Ortak görüşmede ikili ilişkilerin güçlendirilmesi başta olmak üzere birçok konu ele alındı.

Böylelikle Doha yönetimi, Taliban'ın kurduğu hükümet ile görüşen ilk ülke oldu.

KATAR'IN TALİBAN'A OLAN ETKİSİ

Katar, Taliban üzerinde en çok nüfuz sahibi olan ülkelerden biri olarak görülüyor. Doha yönetimi, Taliban'ın Kabil'i ele geçirdiği 15 Ağustos'u izleyen günlerdeki tahliye operasyonlarında kilit bir rol oynamıştı. Çok sayıda Batılı ülke vatandaşı Doha üzerinden tahliye edilirken, Taliban da geçtiğimiz hafta Katar Havayolları'nın tahliye uçuşu yapmasına izin vermişti.

TÜRKİYE VE RUSYA ZİYARETİ SONRASI KABİL'E İNDİ

Katarlı bakan cuma günü Türkiye'yi ziyaret etmiş; Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu kardeşim diye nitelediği Al Sani'yle Afganistan'daki gelişmeleri ve ikili ilişkileri görüştüklerini açıklamıştı. Al Sani dün de Moskova'da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bir araya gelmişti.

Hapishaneden bakanlığa: Taliban'ın atadığı kabinede dikkat çeken isimlerHapishaneden bakanlığa: Taliban'ın atadığı kabinede dikkat çeken isimler

KAYNAK: HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 62
 • Alii 2 ay önce Şikayet Et
  Amerikan canilerinden ve uşaklarından binkat iyidirler , onlar afganlı kadınların ırzına geçip öldürüyorlardı hiçolmasa evlere kapatıp canlarına ırzlarına gözdikmiyorlar ,İnşallah düzelecek bazı sıkıntılar.
  Cevapla
 • Alattin güllükaya 2 ay önce Şikayet Et
  İslamı yaşamak ruha haz verir. Ne olursan ol dönüş Allaha onun için insanların mutlugu sav efendimizin yolundan geçer. Onun için Afgan kardeşlerimizin Allah yar ve yardımcısı olsun.
  Cevapla
 • hakkı 2 ay önce Şikayet Et
  imanlı gercek müslümanlar maske bile kullanmıyorlar ve hasta olmuyorlar.
  Cevapla
 • misafir 2 ay önce Şikayet Et
  hadi ya hasta olmuyor acıkmıyor üşümüyor hatta vc bile gitmiyor . Biraz aklınız başınızda olsun imanın kimde olduğu yalnız Allah bilir
  Cevapla
 • AKHİLAL 2 ay önce Şikayet Et
  Allah yar ve yardımcıları olsun.Dünyanın öbür ucundan gelip Afgan halkını bombalayıp işkence edenler, masum; kendi halkını katillerden koruyan bu insanlar terörist olamaz... Sütçü İmamlar-Nene Hatunlar ...terörist değildi. Allah onlara da rahmet eylesin.
  Cevapla
 • Erdogan 2 ay önce Şikayet Et
  daha yaslısını bulamadınız mı
  Cevapla
 • Ahmet FİDAN 2 ay önce Şikayet Et
  Seni tatlı su müslümanı,Adamlar 40 yıldır dağlarda savaştılar, yetişmiş adam mi bıraktı kâfirler.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika... Türkiye'den Avrupa Konseyi’nin Kavala kararına tepki
Son dakika... TCMB Başkanı Kavcıoğlu'ndan çok kritik faiz indirimi açıklaması