Yeni şeyler deniyorlar! Savaş uçaklarını otoyola indirdiler

Tayvan'a ait savaş uçakları, ilk kez bir otoyolda acil iniş ve kalkış tatbikatı düzenlendi.

Yeni şeyler deniyorlar! Savaş uçaklarını otoyola indirdiler
Yeni şeyler deniyorlar! Savaş uçaklarını otoyola indirdiler
GİRİŞ 15.09.2021 13:29 GÜNCELLEME 15.09.2021 15:50
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Tayvan Merkezi Haber Ajansına (CNA) göre, uçak pistinin hasar görmesi durumunda pilotların ve uçakların dar yola inme yeteneğini test etmek için Pingtung bölgesinde bir otoyolda ilk kez askeri uçaklar acil iniş ve kalkış tatbikatı düzenledi.

Tayvan ordusundan yapılan açıklamada, pilotların Pingtung Hava Üssü'ndeki uçak pistinin düşman kuvvetleri tarafından ciddi şekilde zarar görmesi durumunda 24 metre genişliğindeki yola inme yeteneklerinin test edildiği belirtildi.

Açıklamada ilk defa trafik ışıklarının ve kavşakların bulunduğu bir otoyolda böyle bir tatbikat yapıldığı ifade edildi.

Çin'in egemenlik ihtilafı yaşadığı Tayvan'a yakın sularda ağustos ayında düzenlediği askeri tatbikatlar iki ülke arasındaki gerilimi artırmıştı.

Çin, 17 Ağustos'ta Tayvan'ın güneyinde bir askeri tatbikat düzenlemişti.

28 Ağustos'ta ABD'ye ait savaş ve sahil güvenlik gemisi Tayvan Boğazı'ndan geçmiş ve bu durum Çin tarafından tepki ile karşılanmıştı.

Tayvan 6 Eylül'de, ABD gemilerinin boğazdan geçişini provokatif bir eylem olarak tanımlayan Çin'in, 19 savaş uçağı ile Hava Savunma Tanımlama Sahası'nı (ADIZ) ihlal ettiğini bildirmişti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 4
 • hıghlander 1 yıl önce Şikayet Et
  Tayvan Türkiye'ye parasını transfer etsin,1 yıl içinde 100 adet Anti radar özellikli akıncı Siha gönderelim,özel yazılım ve teknik özellikleri ile çok acayip işler bitirirler, Çin'in burnundan gelir fitir fitir.
  Cevapla
 • Yetkililere Duyrulur 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye, Anadolu'nun içlerinde dağ hava üsleri kurmalı, dağların içine hava sahası inşa edilmeli, insansız uçaklar sensörlerin yardımıyla dağ pistlerinin içine rahatça inebilir. Çünkü Türkiye'nin etrafı düşmanlarla çevrili, olası bir savaş anında Türkiye'nin hava alanlarını füze yağmuruna tutacaklar, olası bir füze ve roket yağmuruna karşı dünya üzerindeki hiçbir hava savunma sistemi başarılı olamaz maalesef. Bu işin tek çözümü dağların içine oyularak yapılacak MİUS ve benzeri insansız hava araçları için üsler inşa etmektir. Aynı şekilde kritik sistemlerin-bileşenlerin-donanımların üretim fabrikaları ve atölyeleride dağların içine inşa edilmeli..
  Cevapla
 • Trabzonlu 1 yıl önce Şikayet Et
  Doğru yapmış. Ani saldırıda muhtemelen elinde sağlam havaalanı kalmayacak. ...
  Cevapla
 • hıghlander 1 yıl önce Şikayet Et
  Hayır,dikey kalkış özellikli TFX ya da tonajı-hızı artırılmış,menzili aynı(iç sathı müdaafa) ''Hürjet filoları'' ile buna ihtiyaç kalmaz. Grippen uçağı gibi.Dağ,tarla ,ova, bahçe,otoyol stadyum,orman içi,akla gelebilecek her yere,kamufle örtü altı kalkış noktası değişken opsiyonlu taktik imkanı ile tüm filolarını korur ve harbe hazır tutarsın.Fazladan muhafız tümeni(opsiyon alanlarının snıper ve roketlere karşı 7 km. çaplı 1. aşama koruma çemberi,ve 120'lik havana karşı 20 km. çaplı 2. aşama koruma çemberi için) oluşturman kalır geriye,zaten fazla asker göz çıkarmaz ,nasıl olsa lazım.Asıl silahın ise İyi bir İKK ve hızlı kamufle.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
İslam Memiş'ten ezber bozan açıklama: İki metal yükselişe dahil olur
Halk TV'de yine İslam'a nefret kustular: Cehalete özendiriyorlar