ABD'li amiralin kabus senaryosu gerçek mi olacak? Çin'den Tayvan'a savaş uyarısı

Tayvan Savunma Bakanı Chiu Kuo-cheng, Çin ile gerilimin 40 yıldır olmadığı kadar yükseldiğini söylerken, Çin devlet medyası da savaş uyarısı yaptı. İki ülke arasında artan gerilim, ABD'li emekli amiralin kabus senaryosunu akıllara getirdi.

ABD'li amiralin kabus senaryosu gerçek mi olacak? Çin'den Tayvan'a savaş uyarısı
ABD'li amiralin kabus senaryosu gerçek mi olacak? Çin'den Tayvan'a savaş uyarısı
GİRİŞ 07.10.2021 05:54 GÜNCELLEME 07.10.2021 05:54
Bu Habere 35 Yorum Yapılmış

Tayvan ile Çin arasındaki gerilim, Çin hava kuvvetlerine ait uçakların Tayvan hava güvenlik bölgesini defalarca ihlal etmesinin ardından tırmandı.

Tayvan, cuma gününden itibaren geçen 4 günde Çin hava kuvvetlerine ait yaklaşık 150 uçağın hava güvenlik bölgesine girdiğini açıklayarak bunu taciz olarak nitelendirdi.

Çin'den Tayvan hava sahasına 52 uçakla ihlal!Çin'den Tayvan hava sahasına 52 uçakla ihlal!

Çin'den Tayvan hava sahasını 38 savaş uçağıyla tacizÇin'den Tayvan hava sahasını 38 savaş uçağıyla taciz

Çin, 9 savaş uçağıyla Tayvan'ın hava sahasını ihlal ettiÇin, 9 savaş uçağıyla Tayvan'ın hava sahasını ihlal etti

Tayvan parlamentosunda bir vekilin Çin ile yaşanan gerilim hakkındaki sorusu üzerine Tayvan Savunma Bakanı Chiu Kuo-cheng, ordu mensubu olduğu 40 yıldan uzun sürelik dönem içerisinde ilişkilerin ilk kez bu kadar gerildiğini belirtti.

Chiu, stratejik öneme sahip Tayvan boğazında "yanlışlıkla ateş açılması" ihtimalinin var olduğuna da dikkat çekti.

Çin Tayvan'ı gerekirse zor kullanarak topraklarına geri katacağını ifade ederken, Tayvan bağımsız bir ülke olduğunu ve özgürlük ve demokrasiyi savunacağını dile getirmiş, gerilimden Çin'i sorumlu tutmuştu.

TAYVAN'A SAVAŞ UYARISI

Çin merkezli Global Times'ta yer alan makalede ABD ile Tayvan arasındaki ilişki "cüretkar" olarak tanımlandı ve bu durumun ABD ile Çin'in karşı karşıya getireceği vurgulandı.

Çin halkının, Tayvan'ı destekleyen ABD ile topyekûn savaşı desteklemeye hazır olduğunu belirten makalede "Tayvan ateşle oynuyor" ifadesi yer aldı.

Çin devlet medyasından Tayvan'a 'savaş uyarısı' yorumuÇin devlet medyasından Tayvan'a "savaş uyarısı" yorumu

"2034 DÜNYA SAVAŞI GÜNEY ÇİN DENİZİNDE ÇIKACAK" ÖNGÖRÜSÜ

ABD'li emekli amiral James Stavridis ve gazeteci Elliot Ackerman, "2034: A Novel of the Next World War (2034 Dünya Savaşı senaryosu)" isimli kitabında, yeni bir dünya savaşının çıkma ihtimalini yazmış ve ABD savaş gemilerinin Güney Çin Denizi'ne girmesiyle "küresel yangının" başlayacağını belirtmişti.

ABD'li amiral tarih bile verdi! Kabus gibi dünya savaşı senaryosuABD'li amiral tarih bile verdi! Kabus gibi dünya savaşı senaryosu

ÇİN-TAYVAN ANLAŞMAZLIĞI

Çin'de İkinci Dünya Savaşı'nın ardından çıkan iç savaşta Mao Zedong liderliğindeki Çin Komünist Partisinin (ÇKP) 1949'da iktidarı ele geçirmesi ve Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunu ilan etmesi üzerine Çan Kayşek liderliğindeki Çin Milliyetçi Partisi (Kuomintag) üyeleri, Tayvan'a yerleşip 1912'de kurulan "Çin Cumhuriyeti" iktidarının Ada'da devam ettiğini ileri sürerek bağımsızlık ilan etmişti.

Bu girişim Çin tarafından kabul edilmese de Tayvan temsilcileri, 1971'e kadar Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda Çin'i temsil etmişti. 1950'ler ve 1960'larda çok sayıda ülkenin diplomatik ilişki tercihini Çin Cumhuriyeti'nden Çin Halk Cumhuriyeti'ne çevirmesinin ardından 1971'de BM Genel Kurulunda yapılan oylamada Pekin hükümetinin Çin'in tek meşru temsilcisi kabul edilmesiyle Tayvan'ın uluslararası örgütlerdeki konumu belirsiz hale gelmişti.

Pekin yönetimi, "Tek Çin" ilkesini benimseyerek Tayvan'ın kendi topraklarının parçası olduğunu savunuyor. Tayvan Boğazı ve çevresindeki askeri varlığının yanı sıra Tayvan'ın dünya ülkeleriyle müstakil diplomatik ilişkiler kurmasına, BM'de ve diğer uluslararası kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor.

KAYNAK: REUTERS, AA
YORUMLAR 35
 • Şemseddin Sami 2 yıl önce Şikayet Et
  Ulu Hakan Abdülhamid Han Rus Japon harbine müteakiben Ertuğrul Savaş gemisini Japonyaya göndermişti..Bizde Çin'den mazlum Tayvan.halkini korumak için savaş gemimizi Tayvana gönderelim..Evet Tayvan Çin kökenlidir lakin tayvanlilar bağımsızlıklarına düşkün bir halktır.Hong Kong gibi Makao gibi Çin boyundurluguna girmek istemez
  Cevapla
 • Acebaaa 2 yıl önce Şikayet Et
  Aceba ABD ile ÇİN birbirine girse ve çok büyük bir savaş çıksa, bunun bize Zararı olur mu ?
  Cevapla
 • ömer 2 yıl önce Şikayet Et
  cok iyiolur
  Cevapla
 • Osman 2 yıl önce Şikayet Et
  Olur
  Cevapla
 • Vatandaş 2 yıl önce Şikayet Et
  Olur ama ticari olarakda yararı daha fazla olur Amerika dediğin devlet ingiltere ve almanya savaş yaparken ikisine birden silah vs satıyordu böyle büyüttü ekonomisini.
  Cevapla
 • ramazan 2 yıl önce Şikayet Et
  olur. cebindeki telefon ya abd den ya çinden geliyor..
  Cevapla
 • Rtg 2 yıl önce Şikayet Et
  Yiyin birbirinizi insallah
  Cevapla
 • mert 2 yıl önce Şikayet Et
  aslinda Cin Rusyanin KIRIMI sezsiz sedasiz sahip oldugu gibi sahip olabilir hicbir ülkede birsey yapamaz yapma gücüne sahip olsalardi o gücü KIRIMda gösterirlerdi Rusyaya karsi !!!!
  Cevapla
 • Ali Mavili 2 yıl önce Şikayet Et
  ABD senaryo yazar. Dünyaya oynatır. Keyfine diyecek de olmaz! Yıkılasın ABD. Yandaşların da altında kalsın!
  Cevapla
 • Arda 2 yıl önce Şikayet Et
  ABD polemiģi yapma! ABD dinsiz hiçbir kutsalı ve innancı olmayan ırkçı-faşist- komunist çin rejiminden yüzbin kere iyidir Nokta! Çin dünya süper gücü hegemonu olursa bügün ABD, Almanya, ingiltereyi, Ruysa- Federasyonunu, Fransayı, Israili, Polemik yapanlar mumla arayacaksınız!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
 Trump'ın vurulduktan saniyeler sonraki konuşması ortaya çıktı
Trump'tan açıklama: Kulağımın üst kısmını delip geçti