Biden: Eğer Çin saldırırsa Tayvan'ı savunacağız

CNN International'ın düzenlediği etkinliğe konuk olan ABD Başkanı Joe Biden, Çin ile Tayvan arasındaki gerilime dair açıklamalarda bulundu. Biden, olası savaş durumunda Tayvan'ı savunacaklarını belirtti.

Biden: Eğer Çin saldırırsa Tayvan'ı savunacağız
Biden: Eğer Çin saldırırsa Tayvan'ı savunacağız
GİRİŞ 22.10.2021 14:50 GÜNCELLEME 23.10.2021 06:01
Bu Habere 107 Yorum Yapılmış

ABD Başkanı Joe Biden, ülkesinin bu konuda yılladır süren politikasını terk ederek, Çin'in Tayvan'a saldırması durumunda Tayvan'ı savunacaklarını söyledi.

Biden bir soru üzerine "ABD'nin bu yönde bir taahhüdü bulunuyor" dedi.

Açıklamanın ardından bazı basın kuruluşlarına konuşan bir Beyaz Saray sözcüsü ise bu açıklamanın politikada bir değişim anlamına gelmediğini belirtti.

Tayvan da Çin'e karşı tutumlarında bir değişiklik olmayacağını söyledi.

ABD yasaları, Tayvan'ın kendisini savunmasına yardım etmesini zorunlu kılıyor.

Fakat ABD yönetimi, Çin'in Tayvan'a saldırması durumunda ne yapacakları konusunda bilinçli olarak muğlak açıklamalar yapıyordu.

Bu politikaya "stratejik muğlaklık" deniyordu.

"TARİHİN EN GÜÇLÜ ORDUSUNA SAHİP OLDUĞUMUZU BİLİYORLAR"

Biden CNN'in düzenlediği bir etkinlikte bir katılımcıdan gelen, Çin'in askeri gelişimine karşı neler yapacakları ve Tayvan'ı koruyup korumayacakları sorusu üzerine "Evet, evet. Askeri gelişimleri konusunda ise endişelenmeye gerek yok çünkü Çin de, Rusya da, dünyanın geri kalanı da, tarihin en güçlü ordusuna sahip olduğumuzu biliyor" dedi.

Bu yanıtın ardından CNN sunucusu Anderson Cooper da Çin'in saldırısı durumunda Tayvan'ı koruyup korumayacaklarını tekrar sordu.

Biden da "Evet, bu yönde bir taahhüdümüz bulunuyor" dedi.

Bunun ardından bazı basın kuruluşlarına demeç veren bir Beyaz Saray sözcüsü ise bu açıklamanın ABD politikalarında bir değişiklik anlamına gelmediğini söyledi.

Fakat bu ilk defa olmuyor. Biden, ağustos ayında da aynı açıklamayı yapmış, ardından Beyaz Saray'dan benzer bir açıklama gelmişti.

KAYNAK: BBC TÜRKÇE
YORUMLAR 107
 • nurgül yaşar 2 yıl önce Şikayet Et
  TC Devleti Uygur Türklerini katleden ÇİN in yanında kesinlikle yer almamalıdır.ABD nin yanında yer almalıdır.Uygur Türkleri gün ola Harman ola birgün Çin buyunduruğından kurtulacak.....
  Cevapla
 • nurgül yaşar 2 yıl önce Şikayet Et
  ABD nin Tayvan için savaşacağına pek ihtimal vermiyorum.Ancak ve ancak teknolojik askeri araçlar verir ve bir de tayvan askerlerinin eğitimi....Keşke ABD savaşsa Çinde yaşayan 35 milyon Uygur TÜRK' ü bağımsızlık kazansa....Çin ordusu Doğu türkistan topraklarını zorla ele geçirmişti...Unutmayalım....T.C devletinin yanı ABD tarafı olmalıdır.Nasıl ki Hindistan ve Japonya ABD ve Tayvan ile ittifaksa biz de ABD yanında yer almalıyız....
  Cevapla
 • ali 2 yıl önce Şikayet Et
  Biz abd nin yanında yer almayacağız. Yiyin birbirinize.
  Cevapla
 • Vatan 2 yıl önce Şikayet Et
  Salıverin küçük enişteyi gitsin :)
  Cevapla
 • misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  bence blöf yapıyor tayvan için çin ile savaş amerikanın intiharı olur.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İYİ Parti'den Ümit Dikbayır kararı
İsrail'de çirkin akım: Ölenler ve yakınlarıyla alay ettiler