Rusya'dan İdlib'e hava saldırısı!

Rusya, Suriye'de "İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi" sınırları içindeki Hamame, Mazra ve Zerzur köylerine 15 hava saldırısı düzenledi. Saldırılarla ilgili ölü ve yaralı bilgisi paylaşılmadı.

Rusya'dan İdlib'e hava saldırısı!
Rusya'dan İdlib'e hava saldırısı!
GİRİŞ 15.09.2021 23:13 GÜNCELLEME 15.09.2021 23:15
Bu Habere 31 Yorum Yapılmış

İdlib'e yapılan hava saldırılarıyla ilgili muhaliflere ait uçak gözlemevi, sosyal medya hesabından Lazkiye'deki Hımeymim üssünden kalkan 3 Rus savaş uçağının saldırılar düzenlediğini belirtti.

Rus savaş uçaklarının Zurzur köyüne gerçekleştirdiği hava saldırısında Türkiye'den bir sivil toplum kuruluşunun yetim çocuklar için yaptırdığı briket evlerin yakını da hedef alındı. Hava saldırıları düzenleyen uçaklardan atılan bombalardan biri evlerin 100 metre yakınına düştü. Saldırılarla ilgili ölü ve yaralı bilgisi paylaşılmadı.

İDLİB'DEKİ DURUM

Türkiye, Rusya ve İran arasında 4-5 Mayıs 2017'de gerçekleşen Astana toplantısında, İdlib ve komşu illerin (Lazkiye, Hama ve Halep vilayetleri) bazı bölgeleri, Humus ilinin kuzeyi, başkent Şam'daki Doğu Guta ile ülkenin güney bölgeleri (Dera ve Kuneytra vilayetleri) olmak üzere 4 "gerginliği azaltma bölgesi" oluşturuldu.

Rejim ve İran destekli teröristler, Rusya'nın hava desteğiyle 4 bölgeden 3'ünü ele geçirip İdlib'e yöneldi. Türkiye, Eylül 2018'de Rusya ile ateşkesi güçlendirmek için Soçi'de ek mutabakata vardı.

Rusya ve rejim güçleri, Mayıs 2019'da tüm bölgeyi ele geçirmek için operasyonlara başladı ve İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi içinde çok sayıda büyük yerleşimi ele geçirdi.

Son olarak Türkiye ve Rusya arasında 5 Mart 2020'de Moskova'da yeni bir mutabakat sağlandı. Rejim güçlerinin zaman zaman ihlal ettiği ateşkes büyük ölçüde korunuyor. 2017-2020 döneminde yaklaşık 2 milyon sivil, Rusya ve rejim güçlerinin saldırılarında Türkiye sınırına yakın bölgelere göç etmek zorunda kaldı.

.

YAZDIR
YORUMLAR 31
 • nimet 1 hafta önce Şikayet Et
  Ya RABB'i kafirin ve içimizdeki uzantılarının şerrinden SANA sığınırız. SEN bizleri koru. Amin.
  Cevapla
 • Mali 1 hafta önce Şikayet Et
  Rusya gelip sınırımızda sivil vuruyor bu ne cüret eğer Rusya'ya bu ayilara güzel Bir ders vermesek tüm Suriyelileri vurup Türkiye'ye gönderir amaç bu iki uçağını dusurmeziz lazım tek çare az nladıgı dilden
  Cevapla
 • silah ver adamlara 1 hafta önce Şikayet Et
  Erdoğanın suçu. adamlara silah vermiyor.
  Cevapla
 • erdal 1 hafta önce Şikayet Et
  Kafirden dost olmaz kime yanaşırsan o azar. bu kadar zengin İslam toprakları- ki oda Allah vergisi -kafirin sömürüsüne kalmış. Her birinin başına dikmiş bir tane bir despot istediği gibi evirip çeviriyor. Tüm Müslüman halkların artık uyanışa geçip bir hilafet altında birleşmesi ve kendi göbeğini kendisi kesmesi lazım.
  Cevapla
 • amelegücü 1 hafta önce Şikayet Et
  Bizim Koral ne yapıyor acaba?O uçakları birbirine neden çarptırmıyor?Ulan Rus...Sen kimsin ki de benim askerime gözdağı vermeye kalkıyorsun enayi dümbeleği.Buldunuz mazlum silahsızları vurun bakalım adi aşağılık insan müsveddeleri.Elbet size de bir vuran çıkacak bekleyin...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Macron'dan Yunanistan'a skandal 'Osmanlı' göndermesi!
Fransızların AKINCI TİHA'ya şaşkınlığı! Nasıl bu kadar hızlı?