90 milyar dolarlık anlaşmayı iptal ettiler! Fransa: Sırtımızdan vurulduk

Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian, Avustralya'nın Fransa savunma endüstrisi için "yüzyılın anlaşması" diye de geçen 90 milyar dolarlık 12 nükleer enerjili denizaltı alımı anlaşmasını iptal etmesi hakkında "sırtımızdan vurulduk" dedi.

GİRİŞ 16.09.2021 12:50 GÜNCELLEME 16.09.2021 14:38
Bu Habere 107 Yorum Yapılmış

France Info kanalına konuşan Jean-Yves Le Drian, Avustralya Başbakanı Scott Morrison'un Fransız Naval şirketinden 12 denizaltı alınmasını iptal edip ABD ve İngiltere ile nükleer enerjili denizaltı inşa etme konusunda anlaştıkları açıklamasına sert tepki gösterdi.

Kızgın olduğunu ve Avustralya'nın, müttefikliğe yakışmayan bir eylemde bulunduğunu belirten Le Drian, "Gerçekten sırtımızdan vurulduk. Avustralya ile bir güven ilişkisi kurmuştuk ve bu güvene ihanet edildi." ifadelerini kullandı.

Le Drian, Avustralya ile müzakerelerin 2014'te başlayıp 2016'da bir anlaşmayla sona erdiğini hatırlatarak Avustralya ve ABD'den konuyla ilgili açıklama beklediklerini söyledi.

- TRUMP GİBİ "KESTİRİLEMEZ KARAR"

ABD Başkanı Joe Biden liderliğindeki Washington yönetimini de eleştiren Le Drian, bu "tek taraflı, kaba ve kestirilemez" kararın eski ABD Başkanı Donald Trump'ın davranışlarını anımsattığını ileri sürdü.

ABD, İngiltere ve Avustralya liderleri, dün AUKUS adı altında yeni bir güvenlik iş birliği kurulduğunu ve bu kapsamda ABD ile İngiltere'nin Avustralya ile nükleer enerjili denizaltı teknolojisini paylaşacağını duyurmuştu.

90 MİLYAR DOLARLIK FRANSIZ DENİZALTI PROJESİNİN SONU

Anlaşmaya taraf üç ülkenin isimlerinin İngilizcedeki kısaltmasından oluşan "AUKUS" adlı yeni ortaklık anlaşması, aynı zamanda, Avustralya hükümetinin Fransız firmasıyla 2016 yılında imzaladığı ve 12 denizaltı yapılmasını öngören toplam 90 milyar dolarlık Fransız denizaltı projesinin sonunu da getiriyor.

ABD, İngiltere ve Avusturalya'dan Çin'e karşı işbirliğiABD, İngiltere ve Avusturalya'dan dev işbirliği

Avustralya'nın Adelaide kentinde yapılması planlanan projenin sona ermesine tepki gösteren Fransız Naval Grubu, Avustralya hükümetinin projeyi rafa kaldırmasıyla hayal kırıklığına uğradığını bildirmişti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 107
 • Dadaş 1 yıl önce Şikayet Et
  EY Fransa boşuna mı İngiltere sizden ayrıldı daha bunlar iyi günleriniz sırada mülteciler var Türkiye yarın kapıları sonuna kadar açtı mı o zaman piranalar gibi sizi bitirecekler siz destek verdiniz o güvendiğiniz ABD ye bombalasın diye daha beter olun olacaksınız da mazlumun ahı yerde kalmaz yakındır dağılacak BİRLİĞİNİZ tek kurtuluşunuz acilen TÜRKİYE yi birliğe dahil etmek
  Cevapla
 • Gürbüz 1 yıl önce Şikayet Et
  Acaba yeni alımları kimden olur/olmaz mı Avusturalya'nın? Bu da başka bir konu.
  Cevapla
 • Mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Yunanistan'a verin tenekeleri
  Cevapla
 • Ali Veli 1 yıl önce Şikayet Et
  Hemen devreye girilmeli ve bu denizaltıların yarısı ve nükleer denizaltı teknolojisi transferi için harekete geçilmelidir.
  Cevapla
 • Yavuz Sultan Selim 1 yıl önce Şikayet Et
  Sömürgecilik tarihinde 17. yüzyılda önce denizcilikle öne çıkan ispanya ingiltere fransa vd. ama öncelikle üzerine güneş doğmayan ingiliz imparatorluğu arkasından fransa ikinci dünya savaşından sonra abd'ye devretmek zorunda kaldılar, çünkü birinci ve ikinci dünya savaşları onları bitirdi, şimdi de herkese efelenen darbeci abd'nin suyu ısındı, abd ve avrupa kendilerinde yüksek işçi ücretleriyle pahalı maliyetlerle çin'in çok düşük işçilik ve ucuz ürünleriyle rekabet edemeyince fabrikaları mecburen çin'e taşıdılar, bu sefer onlarda gıda silah gibi bazı sektörler hariç sanayi üretimi yok gibidir vs. çünkü zulümle abd olanın sonu berbad olur !..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Derbide puanlar paylaşıldı!
Manisa'da tarlasından servet fışkırdı! 50 milyon dolar teklif ettiler