ABD basınından Biden'a Türkiye çıkışı!

Afganistan'da yaşananlara ilişkin tartışmalar devam ederken, ABD merkezli dünyaca ünlü Washington Post gazetesi, bölgedeki karmaşanın faturasını Biden yönetimine kesti. Türkiye'nin ise doğru hamleler ile durumu lehine çevirdiğini yazdı.

ABD basınından Biden'a Türkiye çıkışı!
ABD basınından Biden'a Türkiye çıkışı!
GİRİŞ 17.09.2021 16:38 GÜNCELLEME 17.09.2021 16:39
Bu Habere 34 Yorum Yapılmış

ABD'nin Afganistan'dan çekilmesi  ve Taliban'ın yönetimi ele alışına yönelik karmaşa devam ediyor. Yönetim devir tesliminin ardından bölgedeki kaos ikliminin faturası Biden yönetimine kesilirken, ABD medyası Biden'a adeta ateş püskürdü.

Washington Post gazetesi, bölgedeki karmaşanın faturasını Biden yönetimine keserken, Türkiye'nin doğru hamleler ile bölgedeki durumu kendi lehine çevirdiğini yazdı.

BIDEN'A ÖFKE: HEZİMET ERDOĞAN'IN KAZANMASIYLA SONUÇLANABİLİR

ABD basınında Başkan Joe Biden'a öfke sürerken, Türkiye'nin bu süreçte attığı stratejik adımların meyvelerini toplamaya başladığını vurguladı. "Biden'ın Afganistan'daki hezimeti, Erdoğan'ın kazanmasıyla sonuçlanabilir" başlıklı haberde şu ifadeler kullanıldı:

"Afganistan'ın Taliban'ın eline yıldırım hızıyla düşmesi, Biden yönetiminin Trump sonrası bir dünyada ABD'nin itibarını kurtarma çabaları için bir utanç kaynağı oldu.

Ancak şu anda Taliban'a aracılık etmeyi teklif eden birkaç ABD müttefiki - yani Pakistan, Katar ve Türkiye - için bu durum bir nimet olabilir.

ABD birliklerinin geri çekilmesinden sonra, ABD'nin Taliban ile ilişki kurabilecek, Kabil havaalanını açık tutabilecek ve Taliban rejimi altında bir devletin çöküşünü önlemeye yardımcı olabilecek bölgesel ortaklara ihtiyacı var. En azından Batı kamuoyunun bu fiyaskoyu unutması için zaman kazanmak isteyecektir.

Pakistan'ın güvenlik servisleri uzun süredir Taliban'ı destekliyor. Taliban liderliğiyle görüşmelere ev sahipliği yapan ve Kabil havaalanının işletilmesine yardım teklif eden Katar için de bu durum, dünya sahnesinde görünürlüğünü artırmak için bir şans."

"TÜRKİYE, TAHLİYELER SIRASINDA ÇOK ETKİLİYDİ"

Türkiye'nin bölgedeki karmaşaya rağmen süreci çok iyi yönettiğine değinilen yazıda, özellikle tahliyeler sırasında bölgedeki Türk gücünün etkisine ve Ankara'nın yönetim mekanizmasındaki koordinasyonunun sağlamlığına işaret edildi:

"Ancak Taliban konusunda en çok merak edilen ülke, uzun laik tarihi ve NATO statüsüyle Türkiye. Afganistan'ın kendisi, Avrupa ve Ortadoğu'nun kıyısında yer alan Türkiye için çok az stratejik değere sahip.

Ancak Mayıs ayı başlarında Türkiye hükümeti, ABD'nin çekilmesinden sonra Kabil havaalanını korumak için Türk birlikleri göndermeyi teklif etti. Taliban'ın ülkeyi hızlı bir şekilde ele geçirmesi nedeniyle bu anlaşma artık geçerli değil.

Öte yandan Türkler, tahliyelerde son derece etkili oldu, dahası Katar'ın yanı sıra Kabil havaalanını işletmek için teknik yardım da sağlıyorlar.

Diğer NATO ülkelerinden farklı olarak Türkiye, burada büyükelçiliğini açık tuttu ve bu da ülkeyle önemli bir bağlantı sağlıyor. Türkiye, yeni Taliban hükümetinin duyuru törenine Rusya ve Çin ile birlikte davet edilen altı ülkeden biri oldu."

"TÜRKİYE'NİN ÖNEMİ"

Türkiye'nin etkin rolüne dikkat çekilen yazıda Afganistan'daki Türk etkisi ve alınan kararların isabetine şu sözlerle değinildi:

"Erdoğan, İsrail, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan gibi ülkelerle temasa geçti, Washington ve Avrupa ile de ilişkilerin güçlenmesini istiyor.

Ankara, Türkiye'nin Biden yönetimiyle yıpranan bağlarını düzeltebileceğini ve NATO'ya, 'büyük güç rekabeti çağında jeopolitik önemini hatırlatabileceğini doğru hesaplamış görünüyor."

KARARLAR MEYVESİNİ VERİYOR 

"Bu karar meyvesini de veriyor. Biden yönetimi başlarda mesafeli davranmış olsa da, tüm bunlar değişmiş gibi görünüyor. Haziran ayı ortasında Kabil havaalanına Türk barış gücü gönderme müzakerelerinin ortasında Biden, Brüksel'de Erdoğan ile bir araya geldi, bu toplantı iyi geçti.

Ancak Türk ve ABD'li politika yapıcıların gözden kaçırdığı şey, Türkiye'nin bölgesel çatışmalarda sadece bir güvenlik sağlayıcısı olmaktan çok daha fazlasını sunabileceği gerçeği.

Ülkenin gerçek zenginliği, güvenlik bürokrasisinden değil, çeşitli ve canlı toplumundan geliyor. Ankara, Taliban meselesi üstünden Biden yönetimiyle bağlarını geliştirebilir."

YAZDIR
YORUMLAR 34
 • Huseyin 1 ay önce Şikayet Et
  Amerikanın ittibar çabaları mı? Ya bir şey soracağım, Amerika nerede itibar kazanmış ki? Vietnam da mı? Kore de mi? Batı Çin de mi? Irak ta mı? Suriye de mi? söyelyin bakalım. Vietnamda rezil oldular, Korede kıçlarını biz kurtardık. Pearl harbour da tokat yediler. Irakta ne kazanmışlar Saddamı devirmek marifet mi idi. O ıraklılar şimdi afganistanda amerikalı öldürüyor, Suriye mi? Esed amerikalılarla beyzbol oynuyor.. Sahi siz holivud filmlerine bakıp zafer mı kazandıgınızı sanıyorsunuz? Almanyaya bile 15 ülke ile girebildiniz japonyayı da kalleşce vurdunuz ne itibarı yaa?
  Cevapla
 • Mehmet 1 ay önce Şikayet Et
  ABD nin kazandığı yegane savaş Japonlara karşıdır ona da kazanmak denirse. Kalleşçe atom bombası atıp masum insanları katletti alçak zalimler.
  Cevapla
 • Adem 1 ay önce Şikayet Et
  Bidonla bağları geliştirsen ne olacak hiç güven olur mu kefereye ilk firsat da bir kaşık suda boğma derdindeler
  Cevapla
 • DüşmanFondaşMedya 1 ay önce Şikayet Et
  Arkadaşlar 2023 seçimleri çok önemli. Tehlike çok büyük. Seçim zamanı gelmeden içeride kaos çıkarmak isteyenler var çünkü Doğu Akdeniz'de, Suriye'de, Kuzey Irak'ta, Libya'da, Somali'de, Katar'da, Balkanlar'da ve Kafkasya'da hakimiyet kuran bir Türkiye var, Türkiye özellikle 2016 yılından beri Siyonist-Vatikan ittifakının planlarına büyük darbeler vurdu, vurmaya devam ediyor, işte Türk devletine yapılan iç ve dış operasyonların özeti bu. Herkes Sabır Meşhurun "10 Aralık Hareketi" adlı videosunu izleyip etrafına yaysın, o videoda her şeyin özeti var. Kuru slogan atmakla olmuyor arkadaşlar icraat lazım, tek yapmamız gereken 2-3 tıklama, ortamı Bizans artıklarına bırakmayalım.
  Cevapla
 • hüseyin 1 ay önce Şikayet Et
  ahmet ne denir yahudı denir
  Cevapla
 • Doctor who 1 ay önce Şikayet Et
  Ağızlarda maske ile gerçekten utanç kaynağı olmuşlar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Golf topu büyüklüğünde dolu yağdı! Araçlar delik deşik oldu
Temel Karamollaoğlu'ndan tuhaf çıkış: Ben de Mercedes kullanıyorum