Yunanistan Başbakanı Miçotakis’ten Türkiye açıklaması: Erdoğan’la hemfikiriz!

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, olası bir göç dalgasına karşı Türkiye'nin önemli bir ortak olduğunu belirterek yeni bir mülteci akınına karşı Erdoğan'la yaptığı görüşmeden bahsetti.

Yunanistan Başbakanı Miçotakis’ten Türkiye açıklaması: Erdoğan’la hemfikiriz!
Yunanistan Başbakanı Miçotakis’ten Türkiye açıklaması: Erdoğan’la hemfikiriz!
GİRİŞ 18.09.2021 16:08 GÜNCELLEME 18.09.2021 16:09
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, olası göç dalgasına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Miçotakis, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Avrupa’ya yönelik yeni bir göç akımına mücadelede önemli bir ortak olduğunu ve desteğe ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Miçotakis, Avrupa’yı göçmen sorununa yönelik ‘ortak bir politika’ oluşturmamakla eleştirdi. "Suriye’deki ve başka yerlerdeki çatışmalardan kaçan bir milyondan fazla mülteci, 2015’te ve 2016’nın başlarında Yunanistan ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya geçti" diyen Miçotakis, "Yunanistan’ın o zamanki solcu Syriza yönetimi buna sadece ‘el sallamakla’ yetindi.” dedi.

2015’İN TEKRARI YAŞANMAYACAK

Kontrolsüz göçe karşı belirgin şekilde sert bir duruş sergileyen bir yönetim anlayışına sahip olduklarını belirten Miçotakis, 2015’in tekrarını yaşamayacaklarını ‘Bu durum artık olasılık dışı ve bunu önlemek için elimizden gelen her şeyi yapacağız’ sözleriyle dile getirdi.

Taliban’ın Afganistan’da yönetimi ele geçirmesinin ardından yaşanan insani kriz, yeni bir mülteci krizi ihtimalini körükledi. Miçotakis, AB’nin kitlesel bir akınla nasıl başa çıkılacağına dair tutarlı bir tutarlı bir politikasının olmadığını söyledi. Yunanistan Başbakanı, “Sığınma konusunda ortak kurallara ihtiyacımız var. İltica alışverişi yapılması, göçmenlerin bir ülkeden diğerine taşınması mantıklı değil. Adil bir düzen yaratılmalı. Avrupa’nın daha fazlasını yapması gerekiyor” dedi.

Miçotakis, Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Afganistan konusunu ele aldıklarını belirtti. Miçotakis, “Erdoğan’la çok açık konuştuk. Potansiyel mülteci ve sığınmacıların mümkün olduğu kadar ülkelerine yakın bir yerde tutmanın önemli olduğu konusunda hemfikir olduğumuzu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: REUTERS
ETİKETLER
Kiryakos Mitsotakis
YAZDIR
YORUMLAR 16
 • Selim 1 ay önce Şikayet Et
  O zaman gel Yunanistan seninle güzel güzel anlaşalım aç sınırlarını ve tüm göçmenler Avrupa’ya gitsinler. Yunanistan’da kalmak İstemiyorlar bundan hiç şüpheniz olmasın. Bundan güzel iş birliği olmaz
  Cevapla
 • Asım 1 ay önce Şikayet Et
  Defol git, buralarda dolaşma.
  Cevapla
 • Tcli 1 ay önce Şikayet Et
  Miçosu yemedi galiba
  Cevapla
 • Serkan Yılmaz 1 ay önce Şikayet Et
  Yunanistan silahdan arındırılmış Adaları acilen temizlemeli; Türkiye zamanı geldiğinde gereken cevabı muhakkak verecektir
  Cevapla
 • ayna 1 ay önce Şikayet Et
  Adalar ve Selank'i de teslim et miço yoksa ruhunu teslim edenrsin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kılıçdaroğlu, 10 büyükelçiyi savundu, yardımcısı "dostça hatırlatıyorlar" dedi
Mükemmel fotoğraf için neler gerekiyor? İşte cevabı...