ABD ordusu ve istihbaratı Kabil'deki saldırı konusunda birbirini suçladı

Komutan McKenzie, Kabil'de 10 sivilin hayatını kaybettiği saldırıyı, alınan acil istihbarat üzerine gerçekleştirdiklerini iddia ederken, CIA ise saldırıdan hemen önce alanda sivillerin bulunduğu konusunda orduyu uyardıklarını ileri sürdü.

ABD ordusu ve istihbaratı Kabil'deki saldırı konusunda birbirini suçladı
ABD ordusu ve istihbaratı Kabil'deki saldırı konusunda birbirini suçladı
GİRİŞ 19.09.2021 01:40 GÜNCELLEME 19.09.2021 01:42
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Kenneth McKenzie'nin, 17 Eylül Cuma günü kameraların karşısına geçip 29 Ağustos'ta Kabil'de düzenledikleri saldırıda bir yardım kuruluşu çalışanının aracını hedef aldıklarını, 7'si çocuk olmak üzere 10 masum sivilin öldürüldüğünü açıklarken istihbaratı üstü kapalı eleştirmesi ordu ile istihbaratın arasını açtı.

CIA, 'ORDUNUN SİVİLLER KONUSUNDA UYARILDIĞINI' İLERİ SÜRDÜ

CNN'e konuşan CIA'ya yakın kaynaklar, beyaz Toyota marka bir araca Hellfire füzesi fırlatılmadan hemen önce ABD ordusunun siviller konusunda uyarıldığını ileri sürdü.

CIA'nın sivillerin saldırı alanında ve araçta çocukların bulunduğunu acil koduyla orduya gönderdiğini belirten kaynaklar, ordunun istihbarata geri dönüş yapıp yapmadığını bilmediklerini kaydetti. İstihbarat kaynaklarından CNN'e bu bilginin sızması dikkatleri McKenzie'nin açıklamalarına çekti.

McKenzie, saldırıdan 48 saat önce hassas bir istihbarat aldıklarını ve bahsi geçen evde DEAŞ planlayıcılarının bulunduğu, aynı alana çıkan patlayıcılarla ve havaalanına roketlerle saldırı düzenlenebileceği bilgisi verildiğini ifade etmişti.

Özellikle de saldırıdan 36 saat önce 60 farklı yerden saldırı istihbaratı aldıklarını belirten McKenzie, bu istihbarat bilgilerinde en fazla tekrar eden parçanın ise DEAŞ-H terör örgütünün beyaz bir Toyota Corolla araç kullanacağı olduğunu dile getirmişti.

McKenzie'nin bu açıklamalarından sonra CIA kaynaklarından orduyu uyardıklarına dair bilgi sızmasının, ordu ile istihbarat arasında bu saldırı konusunda bir gerilim olduğunu gösterdiği ifade ediliyor.

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • erkan 1 ay önce Şikayet Et
  siz sadece çocukları ve mazlumarı vurursunuz bunun hesabı burda degilse mahşerde vereceksiniz ölen kardeşlerimize ALLAH cc rahmet diliyorum
  Cevapla
 • neyse o 1 ay önce Şikayet Et
  Al birini vur ötekine sahtekar adi kafirler
  Cevapla
 • Fehmi 1 ay önce Şikayet Et
  Suçu birbirinize atmaniza gerekyok ikinizde ayni suçu işlediniz
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Kadınlar sordu, Başkan Erdoğan yanıtladı! Önemli mesajlar
Türkiye, uçağı füzeye çevirdi! Yeni Şimşek'in menzili gizli tutuldu