Fransa savunma anlaşmasında bir ülke ile daha ters düştü

Fransa ile Avustralya arasındaki savunma anlaşması iptalinin ardından benzer bir krizi İsviçre ile yaşadı. Bern yönetimi Fransa'dan alacağı uçaklardan vazgeçti. Bunun üzerinde Macron, İsviçreli mevkidaşı ile yapılacak görüşmeyi askıya aldı.

Fransa savunma anlaşmasında bir ülke ile daha ters düştü
Fransa savunma anlaşmasında bir ülke ile daha ters düştü
GİRİŞ 19.09.2021 14:39 GÜNCELLEME 19.09.2021 14:39
Bu Habere 92 Yorum Yapılmış

Fransa ile Avustralya arasındaki 90 milyar dolarlık savunma anlaşmasının iptalinin ardından araya giren Washington ile Paris arasında sular durlumuyor. Yeni bir sorun bu sefer de İsviçre ile yaşandı. Bern yönetimine savaş uçağı satmaya hazırlanan Fransa, İsviçre'nin bu karardan vazgeçip ABD'li F-35'lere yönelince yeni bir kriz patlak verdi.

GÖRÜŞME İPTAL EDİLDİ

Kararın İsviçre tarafından açıklanmasının ardından Paris yönetimi İsviçre ile yapılacak görüşme programlarını iptal etti. İsviçreli mevkidaşı Guy Parlemin'i Kasım ayında ağırlamaya hazırlanan Macron, görüşmeyi tek taraflı olarak iptal etti. Bunun yanı sıra Bern yönetimi ile önümüzdeki yaza kadar herhangi bir görüşmenin de planlanmadığı duyurdu. 

RAFALE YERİNE F-35

Fransa ile İsviçre arasında bir kaç ay önce başlayan ve Rafale savaş uçaklarının alınmasını da kapsayan bir dizi savunma anlaşmasının görüşmeleri yürütülüyordu. Alım planlaması kapsamında bir diğer seçenek olan F-35'i kendilerine daha cazip gördüklerini belirten Bern yönetimi, 6 milyar frank karşılığında F-35 satın alacaklarını açıklamıştı. 

Açıklama Macron yönetiminin canını sıkarken, görüşmenin iptali için Avustralya'nın ardından yeni bir krizin de bu bölgede oluştuğu belirtildi.

AVUSTRAYLA İLE 90 MİLYAR DOLARLIK KRİZ

ABD Başkanı Joe Biden, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Avustralya Başbakanı Scott Morrison ile katıldığı sanal basın toplantısında ABD, İngiltere ve Avustralya liderleri, AUKUS adı altında yeni bir güvenlik iş birliği kurulduğunu ve bu kapsamda ABD ile İngiltere'nin Avustralya ile nükleer enerjili denizaltı teknolojisini paylaşacağını duyurmuştu.

90 milyar dolarlık anlaşmayı iptal ettiler! Fransa: Sırtımızdan vurulduk90 milyar dolarlık anlaşmayı iptal ettiler!

AUKUS anlaşmasının devreye girmesi ile Avustralya'nın 2015 yılından beri Fransa ile yürüttüğü, maliyeti başta 43 milyar dolar olup daha sonra 90 milyar dolara ulaşan ve ülkede tartışmalara neden olan Taarruz Denizaltı Programı da rafa kalkmış oldu.

ABD, İngiltere ve Avustralya'dan Çin'e karşı işbirliğiABD, İngiltere ve Avustralya'dan Çin'e karşı işbirliği

Bu duruma tepki veren Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ile Savunma Bakanı Florence Parly, Avustralya hükümetinin Fransa ile denizaltı programını durdurmasının ve ABD ile nükleer denizaltı inşa etme konusunda anlaşma kararının iş birliği ruhuna aykırı olduğunu açıklamıştı.

KAYNAK: HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 92
 • yusya 3 hafta önce Şikayet Et
  bir iktidar degisikliginde chp ye itelerler merak etmeyin..
  Cevapla
 • esteban41 3 hafta önce Şikayet Et
  bu fransızlar ellerinde patlayan denizaltıları bize satmak için kapımızda kkpek olcaklar. rezz alın. yayınla bunu sayın admin.
  Cevapla
 • bekir 3 hafta önce Şikayet Et
  Fransa hurda rafale leri yunan a kakaladı. Avustralyanın almaktan vazgeçtiği 90 milyar dolarlık denizaltılarda yunan a satsınlar. Nasıl olsa veresiye defterine yazdırıyor yunan. Hiç ödenmeyecek olan defter
  Cevapla
 • İrfan fransadan 3 hafta önce Şikayet Et
  Yunanistan a satsinlar
  Cevapla
 • Dadaş derler 3 hafta önce Şikayet Et
  Birbirizi ele bir yiyesinizki bir deri bir kemik kalasiniz he inş
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Angola, Togo ve Nijerya'ya gidecek
Binlerce kişiye vergi müjdesi! Vatandaşa büyük kolaylık sağlayacak