Fransa'nın öfkesi dinmiyor: Ciddi şüphelerimiz var!

Elysee Sarayı'ndan bir kaynak, Washington'ın yeni güvenlik ittifakı kurma girişiminden Fransa'ya hiç söz etmediğini, Paris yönetiminin sözleşmeyle ilgili ciddi şüpheleri olduğunu söyledi.

Fransa'nın öfkesi dinmiyor: Ciddi şüphelerimiz var!
Fransa'nın öfkesi dinmiyor: Ciddi şüphelerimiz var!
GİRİŞ 20.09.2021 17:58 GÜNCELLEME 21.09.2021 08:09
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Elysee Başkanlık Sarayı'ndan bir kaynak, Reuters'a AUKUS anlaşması hakkında açıklamalarda bulundu.

Fransa'nın haziran ayında Avustralya ile yaptığı 40 milyar euro değerinde denizaltı sözleşmesi hakkında ciddi şüpheler duymaya başladığını açıklayan kaynak, Emmanuel Macron'un Paris'te Avustralya Başbakanı Scott Morrison ile yaptığı görüşmede sözleşmenin iptal edildiğine dair herhangi bir ipucu bulunmadığını da söyledi.

Kaynak ayrıca ABD'nin anlaşmayla ilgili hiçbir soruya cevap vermediğini de açıkladı.

DÜNYAYI KARIŞTIRAN AUKUS ANLŞAMASI

Avustralya, ABD ve İngiltere tarafından 16 Eylül'de imzalan AUKUS anlaşmasının ardından, Avustralya'nın Fransız Naval Group'la vardığı 12 geleneksel dizel elektrikli denizaltı inşasını öngören 90 milyar Avustralya doları (66 milyar ABD doları) tutarındaki sözleşmenin iptal edildiği açıklanmıştı.

Anlaşmanın iptalini "ihanet" olarak değerlendiren Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ise "sırtımızdan vurulduk" ifadelerini kullanmıştı.

Bakan Drian, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un talimatıyla Fransa'nın Canberra ve Washington Büyükelçilerini danışmak amacıyla acilen geri çağırma kararı aldıklarını açıklamıştı.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
ingiltere
YAZDIR
YORUMLAR 12
 • Yakub 2 ay önce Şikayet Et
  Ortada belkide milyarlar yok. Olmayan paralar ile artistlik yapmanın bir anlamı yok.
  Cevapla
 • esteban41 2 ay önce Şikayet Et
  haa şu olay hatırladım. iran savaş çığlıkları atmıştı ama ama it iti ızırmazdı.
  Cevapla
 • İsmail 2 ay önce Şikayet Et
  USA. Alır, satar. Bu günlerde satıştasın Micron. Nato nun beyin ölümü gerçekleşti demiştin. Tam tersini yapıyorlar şimdi. MİCRON un Fransa sının beyini tehlikede. Travma halinde komada. Çıkış yok. Devam edecek. USA, Avrupa da Almanya, İngiltere, İsveç vb. Ülkeler ile yola devam edecek. Fransa orada yalnız kalacak. Cezalı. MİCRON çok uçtu.
  Cevapla
 • İsmail 2 ay önce Şikayet Et
  USA takmıyor Micron u. Fransa da kendi kendine gelin güvey olur. Öncede EU da ön almak istedi Micron lu Fransa. Yunanistan a abilik tasladı.(silah satacaktı, onu zokaya aldı) Türkiye ye yaptırım yapalım diye Almanya zokaya girmedi. Ufaktan ufaklık haline gir dendi. Yetmedi, EU Natosu dedi olmadı. Afrika, Libya, Lübnan dedi, ukelalık diz boyu. Ama Micron ve ülkesinin boyu iyice kısalmış. MİCRON ve ekibi saksağan gibi şakıyor, şakacak. Dünya değişti bunlar ayak uyduramadı.
  Cevapla
 • Hakkı Dost 2 ay önce Şikayet Et
  hepsi şirketler devleti...sömürgeci ve cani...karınları da gözleri de doymuyor...Rabbim şerlerinden korusun...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
CHP'de yeni kriz: Tanju Özcan'dan Kaftancıoğlu'na sert tepki
Belirtileri sıra dışı ,(28 Kasım 2021 Günün Önemli Gelişmeleri)