Zelenskiy’den Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kırım teşekkürü

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, ABD’deki görüşmeleri sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Kırım’ın ‘ilhakı’ ile ilgili sözleri için teşekkür etti.

GİRİŞ 22.09.2021 12:16 GÜNCELLEME 22.09.2021 12:56
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Ukrayna Devlet Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Ukrayna Devlet Başkanı, Türkiye liderine Kırım’ın Rusya tarafından ihlak edildiğini kabul etmeye yönelik net tavrı için teşekkür etti. Zelenskiy Ukrayna-Türkiye ilişkilerinin stratejik nitelik taşıdığını, siyasi, ticari-ekonomik, askeri-teknik ve insani alanlarda işbirliğini hızlandırmannın önemini belirtti” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, görüşmede özellikle de enerji alanında işbirliği konularının görüşüldüğü kaydedildi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A KIRIM TEŞEKKÜRÜ

Zelenskiy, Erdoğan’a ‘Kırım Platformu’na sunduğu destekten dolayı da teşekkürlerini sunarak Rusya’da tutulan Kırım-Tatarlarının serbest bırakılması konusuna değindi.

Bloomberg HT'nin haberine göre, Karadeniz’de istikrarın korunması konusunu da ele alan liderler serbest ticaret bölgesi ile ilgili bir anlaşma imzalanması sürecinin tamamlanması yönünde çalışmaları hızlandırmak üzerinde mutabık kaldı.

Erdoğan, Zelenskiy’nin onuncusu düzenlenecek Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısına katılmak üzere Ukrayna’ya davetini kabul etti.

Zelenskiy, bu ay ABD’ye ikinci ziyaretini gerçekleştiriyor. Erdoğan, BM Genel Kurulu’nda Kırım’ın ihlak edildiğini ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün korunmasının önemli olduğunu söylemişti.

KAYNAK: BLOOMBERG HT
YORUMLAR 3
 • Timur 2 yıl önce Şikayet Et
  Rusya Kirimi isgal etmedi, niye oyle yapsinki, orada devlete radikal irkcilar tarafindan el konuldu, Kirim halki da o irkci hukumet ile iliski yapmak istemedi, kanuni geregi referendum yapildi yuzde doksani gecen oy ile Rusyaya donmek icin muracat etti, olayin dogru tarafi bu sekilde, kabul edin.
  Cevapla
 • Ufuk 2 yıl önce Şikayet Et
  Oturup doğru konuşalım.batıya kızarak kırımı ilhak ettiniz.böyle bir işgal olurmu arkadaş.batı ukraynanın iç işlerine karışıyor diye yaptığınıza bakın.batıyla bir meselen varsa batıyla hallet işini.ama sen bu yolu seçmedin gittin kırımı işgal ettin.bu kadar toprak büyüklüğüne sahip bir ülkeye asla yakışmayan davranış.ve sadece düşman biriktirirsiniz.kırımı iade etmelisiniz.yada kırım türk cumhuriyeti kurulmalıdır.
  Cevapla
 • Taka 2 yıl önce Şikayet Et
  Ruslar idlibe saldırır dikkatli olummali
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanlığı kararları Resmi Gazete'de! 4 emniyet müdürü atandı
İsrailli gazete haberini yaptı: Türkiye fark attı!