Kovid-19'la mücadelede devrim: Her birey kendi yenilebilir aşısını üretecek

ABD'de bir üniversitedeki araştırmacıları, Kovid-19'la savaşta önemli etkileri olabilecek yenilebilir aşılar üretmeye başladı. Dünyada ilk olan proje başarılı olursa bitkiler tek bir kişiyi aşılamaya yetecek kadar mRNA üretecek.

Kovid-19'la mücadelede devrim: Her birey kendi yenilebilir aşısını üretecek
Kovid-19'la mücadelede devrim: Her birey kendi yenilebilir aşısını üretecek
GİRİŞ 22.09.2021 14:45 GÜNCELLEME 22.09.2021 14:49

ABD'nin önde gelen eğitim kurumlarından California Riverside Üniversitesi'nde (UCR) hayata geçirilen yeni bir proje sayesinde insanlar, Kovid-19 aşılarını kendileri üretebilecek.

Projeye kapsamında, UCR'de görevli uzmanlar marul ve benzeri bitkilerden Kovid--19 ile mücadelede önemli etkileri olabilecek yenilebilir aşılar üretmeye başlayacak. UCR Botanik ve Bitki Bilimi Bölümü'nden Prof. Juan Pablo Giraldo yaptığı açıklamada, proje başarılı olursa tek bir bitkinin tek bir kişiyi aşılamaya yetecek kadar mRNA üretebileceğini belirtti.

DENEMELER SEBZELER ÜZERİNDE BAŞLADI

Bilim insanları, Pfizer-BioNTech ve Moderna Kovid-19 aşılarını geliştirmek için kullanılan teknolojinin aynısını sebzeler üzerinde denemeye başladı. Giraldo, "Bu deneyi ıspanak ve marulla test ediyoruz. Bu sayede, insanların kendi bahçelerinde aşı yetiştirebilmesine yönelik uzun vadeli hedeflerimiz var" dedi.

UCR'de projeyi yöneten isimlerden Prof. Nicole Steinmetz, mRNA'nın bitkilerin içinde nasıl gelişeceği konusunda yaptığı açıklamada, "Bitkilerde bulunan kloroplastlar fotosentez yaparak besin ve oksijen üretir. Bizim fikrimiz, bitkilerde gen aktarımı için doğal olarak oluşan nanopartiküllerin kloroplastlara gitmesini sağlamak" dedi.

AŞI KARŞITLARININ TEREDDÜTLERİNİ AZALTACAK

Yeni geliştirilen yöntemin aşı karşıtlarının tereddütlerini de azaltması bekleniyor. Özellikle iğneden çekinen ve aşının yan etkilerinden korkanlar için geliştirilen yöntemin oldukça etkili olması bekleniyor. Haziran 2021'de Oxford Üniversitesi tarafından yayınlanan bir çalışma, insanların iğne korkusu yaşamamaları halinde aşı tereddütünün yüzde 10'un üzerinde azalabileceğini göstermişti.

Ulusal Bilim Vakfı da yenilebilir aşı projesine 500 bin dolarlık destek sağladıklarını duyurdu.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Husiler son dakika İsrail duyurusu! Tüm dünyaya resmen ilan ettiler
Türkiye'den son dakika Kıbrıs duyurusu! Tüm dünyaya net mesaj