Büyükelçisini ABD'den acilen geri çağırmıştı! Fransa'dan geri adım

Son Dakika haberi; Avustralya'nın Fransa'yla olan 66 milyar dolarlık denizaltı anlaşmasını iptal etmesinin ardından Washington Büyükelçisini acilen geri çağıran Fransa'dan geri adım geldi. Fransız Büyükelçisi gelecek hafta ABD'ye dönecek.

Büyükelçisini ABD'den acilen geri çağırmıştı! Fransa'dan geri adım
Büyükelçisini ABD'den acilen geri çağırmıştı! Fransa'dan geri adım
GİRİŞ 22.09.2021 19:44 GÜNCELLEME 24.09.2021 09:25
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve ABD Başkanı Joe Biden yaptıkları telefon görüşmesi sonrası “müttefikler arasında açık istişarelerin” krizden kaçınabileceği konusunda hemfikir olduğunu açıklarken, Fransız Büyükelçisinin gelecek hafta ABD'ye döneceği bildirildi.

Avustralya'nın Fransa'yla olan 66 milyar dolarlık denizaltı anlaşmasını iptal etmesinin ardından Fransa Washington Büyükelçisini acilen geri çağırmıştı.

BIDEN'LA TELEFONDA GÖRÜŞTÜLER

Fransa ve ABD'den yapılan ortak yazılı açıklamada, Biden'ın talebi üzerine, ikilinin denizaltı projesine ilişkin yapılan açıklamanın sonuçlarını ele almak üzere telefonda görüştüğü belirtildi.

"Macron ve Biden, müttefiklerin arasında Fransa'nın ve Avrupalı ortakların stratejik çıkarlarına ilişkin meselelerde yapılan açık istişarelerin bu durumu önleyebileceği hususunda mutabık kaldılar." ifadesi kullanılan açıklamada, Biden'ın bu konudaki kararlığını dile getirdiği belirtildi.

Açıklamada, "İki devlet başkanı, güveni garanti eden şartları oluşturmak ve ortak hedeflere ulaşmak için somut önlemler önermeyi amaçlayan derin istişare sürecini başlatmaya karar verdi." ifadesine yer verildi.

Macron ve Biden'ın anlaşma noktalarına ulaşmak ve bu sürecin dinamik şekilde devamlılığını sağlamak için ekim sonunda Avrupa'da bir araya geleceği aktarılan açıklamada, Macron'un bu bağlamda Fransa'nın Washington Büyükelçisi'nin gelecek hafta ABD'deki görevine dönmesine karar verdiği kaydedildi.

Açıklamada, ABD'nin, Fransa'nın ve Avrupa Birliği'nin (AB) Hint-Pasifik bölgesindeki angajmanının stratejik önem taşıdığını teyit ettiği belirtildi.

ABD'nin transatlantik ile küresel güvenliğe olumlu katkıda bulunarak ve NATO'nun rolünü güçlendirerek "Avrupa'nın savunmasının" daha güçlü ve verimli olmasının gerekli olduğunu kabul ettiği ifade edilen açıklamada, ABD'nin terörle mücadele kapsamında Sahel bölgesinde Avrupa ülkelerinin yürüttüğü teröre karşı operasyonlara desteği güçlendirmeyi taahhüt ettiği kaydedildi.

- AVUSTRALYA, ABD VE İNGİLTERE ARASINDAKİ AUKUS ANLAŞMASI

Avustralya, ABD ve İngiltere tarafından 16 Eylül'de imzalan AUKUS anlaşmasının ardından, Avustralya'nın Fransız Naval Group'la vardığı 12 geleneksel dizel elektrikli denizaltı inşasını öngören 90 milyar Avustralya doları (66 milyar ABD doları) tutarındaki sözleşmenin iptal edildiği açıklanmıştı.

Anlaşmanın iptalini "ihanet" olarak değerlendiren Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ise "sırtımızdan vurulduk" ifadelerini kullanmıştı.

Le Drian, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un talimatıyla Fransa'nın Canberra ve Washington Büyükelçilerini danışmak amacıyla acilen geri çağırma kararı aldıklarını açıklamıştı.

KAYNAK: İHA, AA
YORUMLAR 2
  • İHTIYAR 2 yıl önce Şikayet Et
    İt iti ısırmaz
    Cevapla
  • Denizci 2 yıl önce Şikayet Et
    Firansa alisik bu duruma geri vites bunlarin kaninda var
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Borussia Dortmund, Nuri Şahin'i açıkladı!
BAE'den Türkiye planı! Al Mazroui: 'Liderlerimiz anlaştı'