ABD'den İsrail'e ilave bir milyar dolarlık askeri yardıma jet onay

ABD Temsilciler Meclisinde, Demokratların itirazlarının ardından ABD federal hükûmeti geçici bütçesi tasarısından çıkarılan ve İsrail'e 1 milyar dolarlık askeri yardım fonu öngöre tasarı, Temsilciler Meclisinde onaylandı.

ABD'den İsrail'e ilave bir milyar dolarlık askeri yardıma jet onay
ABD'den İsrail'e ilave bir milyar dolarlık askeri yardıma jet onay
GİRİŞ 24.09.2021 01:05 GÜNCELLEME 24.09.2021 01:05
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Salı günü geçici bütçe görüşmelerinde tartışmalara neden olan ve bütçe tasarısından çıkarılan İsrail'in Demir Kubbe füze savunma sisteminin yenilenmesi için tahsis edilecek 1 milyar dolarlık askeri yardım fonu, Maryland Temsilcisi Demokrat Steny Hoyer tarafından ayrı bir tasarı olarak Temsilciler Meclisinin oylamasına sunuldu.

Tasarı, 9'a karşı 409 oyla kabul edilirken 2 temsilci "çekimser" oy kullandı.

8 Demokrat tasarıya "hayır" oyu verirken Cumhuriyetçiler arasında sadece bir temsilci "hayır" oyu kullandı.

Demokratlar arasında sol eğilimiyle bilinen ve başından beri İsrail'e yardım tasarısına "hayır" diyeceğini açıklayan New York Temsilcisi Demokrat Alexandria Ocasio-Cortez ise oylamaya katıldı fakat oyunu kullanmadı. Cortez "hayır" oyu veremediği için ağlarken bazı temsilciler onu sakinleştirmeye çalıştı.

ABD Temsilciler Meclisinde "mevcut" olarak tanımlanan bu oylama teamülü "çekimser" oy ile aynı anlama geliyor.

Tasarının ilerleyen günlerde Senato gündemine de gelmesi ve oradaki oylamada da kabul edilmesi bekleniyor.

TASARI İSRAİL'E ÖZELLİKLE DEMİR KUBBE MÜHİMMATI İÇİN YARDIM SAĞLIYOR

Tasarı ile ilgili basın açıklamasında, İsrail'in özellikle mayısta Hamas ile yaşadığı şiddetli çatışmalar sırasında kullanılan füze önleyici mühimmatın tedarik edilmesi için finansman sağlayacağı ifade ediliyor.

Açıklamada, "Tasarı, ABD ile İsrail arasındaki 2016 Mutabakat Muhtırası ile tutarlıdır ve ABD'yi, İsrail'in savaş dönemlerinden sonra Demir Kubbe'yi yenilemek için ek yardım sağlamayı ve saldırılara karşı kendini savunmaya devam etmesini taahhüt eder." ifadesine yer verildi.

ABD, geçen yıl İsrail'e Demir Kubbe sistemini yenilemesi için 1,6 milyar dolar yardımda bulunmuştu.

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalardan sonra İsrail, Demir Kubbe mühimmatı başta olmak üzere bazı parçalarının tedariki için ABD'den yeniden yardım talebinde bulunmuştu. Temsilciler Meclisi, ilgili komitelerden geçen yardım tasarısını federal hükûmetin geçici bütçe tasarısına eklemiş ancak salı günü bazı Demokratların itirazı üzerine tasarıdan çıkarılmıştı. Buna karşılık ise Tahsisatlar Komitesi üyeleri İsrail yardımlarını başka bir yasaya ekleyeceklerine dair söz vermişti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 3
 • İklimdeğişikliği 1 yıl önce Şikayet Et
  Ey zengin Arap ülkeleri sizin milyarlarca dolar silah alımlarınızın kârından bu yardım gerçekleştiriyorlar.
  Cevapla
 • İklimdeğişikliği 1 yıl önce Şikayet Et
  Petrol zengini olan Arap ülkeleri size Allah cc bahşettiği bu zenginliği nereye gittiği ortada güya iblisin uşakları kendi müslüman kardeşinizi tehdit unsuru gösterip hem senden ucuz petrol alıyor hemde sana pahalıya silahlar satıyor kârınıda fitnenin kahramanı siyonist israile hediye ediyor. Müslümanlar birbirinin kardeşidir lakin siz iblisin uşaklığını yaparak kardesinize kalleşlik ediyonuz.Aman Abd bize dokunmasın saltanatınız yıkılmasın diye milyarlarca doları veriyorsunuz onlarda dalga geçer gibi elde ettikleri kârın parasıyla masum filistin halkına kan kustururlar.Mazlumların sesi ve yardımcısı olan Türkiyeden Silah almazsınız değilmi ? Uyan ey Müslüman!!!
  Cevapla
 • Yakub 1 yıl önce Şikayet Et
  Amerika İsrail zaten. Yoksa İsrail çoktan haritadan silinmişti
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Şehit madencilerin ölüm aylığını Başkan Erdoğan nasıl çözdü?
İsveç Başbakanı'ndan NATO üyeliği açıklaması: Türkiye'nin elinde