Türkiye, ABD'li lobi şirketiyle olan F-35 anlaşmasını uzattı

ABD'li hukuk firması Arnold & Porter Kaye Scholer ile Türkiye arasında imzalanan "F-35 savaş uçağı programına katılımla ilgili lobicilik sözleşmesi" 1 yıl daha uzatıldı. Anlaşmada kapsamında hukuk firmasına 1,5 milyon dolar daha ödenecek.

GİRİŞ 24.09.2021 08:42 GÜNCELLEME 24.09.2021 10:52
Bu Habere 45 Yorum Yapılmış

Yeni açıklanan ABD Adalet Bakanlığı kayıtlarına göre şirket, Türkiye ile 1.5 milyon dolarlık yeni bir sözleşme yaptı. Buna göre şirket Türkiye'ye 2022 Ağustos'una kadar "stratejik ve hukuki danışmanlık hizmetleri" sağlayacak.

Washington merkezli hukuk firması Arnold & Porter Kaye Scholer'in, yabancı ülke ve şirketlere hizmet verebilmesi için Yabancı Ajanslar Kayıt Yasası (FARA) kapsamındaki sözleşmesini kamuya sunduğu kaydedilirken, şirketten ya da Türkiye tarafından konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadığı bildirildi.

İngiliz haber ajansı Reuters, Türkiye'nin yeni anlaşma sonrası hukuk firmasına 1,5 milyon dolar ödeyeceğini belirtti.

ÖNCEKİ ANLAŞMA 6 AYLIKTI

Arnold & Porter Kaye Scholer daha önce Türkiye Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı'nın (SSB) iştiraki olan SSTEK Savunma Sanayi Teknolojileri şirketi ile Şubat 2021'de yaklaşık 6 ay sürecek bir lobicilik anlaşması imzalamıştı.

750 bin dolar tutarındaki anlaşmaya göre şirket Türkiye'ye vereceği hizmetle ilgili olarak şu açıklamayı yapmıştı:

"Şirketimiz, (Türkiye'ye) Müşterek Taarruz Uçağı Programı'na katılımının devamı için stratejik danışmanlık ve rehberlik sağlayacaktır. Ayrıca ilgili ihracat kontrolleri, yaptırımları ve ilgili yasal konular hakkında danışmanlık sağlayabilir."

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir geçtiğimiz mayıs ayında yaptığı açıklamasında ABD'nin Türkiye'yi F-35 programından çıkarmasının hukuki bir zemini olmadığını söyleyerek, "F-35 programından hiçbir ülke tek taraflı çıkartılamaz demiştik. Uçaklarımızla ilgili oluşan haklarımızın zayi olmaması için hukuk temelli bir yaklaşımla müttefiklik ruhuna da aykırı olmayacak şekilde bir çözüm bulunmasıyla ilgili diyalog süreci başlayacak" ifadelerini kullanmıştı.

ABD, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi satın alması nedeniyle Ankara'ya yaptırım uygulama kararı almış ve Nisan 2021'de resmi bildirimde bulunarak Türkiye'yi F-35 projesinden çıkartmıştı.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK GAZETESİ
YORUMLAR 45
 • Vatann sever 2 yıl önce Şikayet Et
  Önce icraat sonra para denmeliydi Abd tükürdüğünü yalamaz Boşa para kaptırmayalım
  Cevapla
 • Cemil 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu ne melem çelişki böyle...yazık ödenen paralara
  Cevapla
 • Süleyman 2 yıl önce Şikayet Et
  Yolunmayı seviyoruz sanırım
  Cevapla
 • Yalan yok 2 yıl önce Şikayet Et
  Hani F.35 iyi değildi - Demek ki vermiyorlar diye Para vereceğiz ... 10.15 yıl Sonra verirler ...
  Cevapla
 • Ahmet 2 yıl önce Şikayet Et
  Amaç 1.4 milyar doları ABD’den geri almak. Adamlar uçakları vermiyorlar ama bizim ödediğimiz paraları da geri vermeyip üstüne çöküyorlar. O 1.4 milyar dolar geri alınsa iyi olmaz mı ? Hele şu dönemde ?
  Cevapla
 • Cafer 2 yıl önce Şikayet Et
  6.Ad F-35 için öden paramızı,önceden ortaklık için ödenen paralarımızı versinler ABD ordusunun dahi alımdan vaaz geçtiği sorunları hiç bitmeyen F-35 leri bir alan bir almayan pişman.Tek çare kendi MMU uçağımızı gece gündüz çalışıp biran önce üretmektir başka çıkış yolumuz yok.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İsrail'in saldırısı sonrası İran'dan peş peşe açıklamalar
 O maçtan sevindiren haber! Türkiye'ye ülke puanı müjdesi