Erdoğan'ın açıklaması sonrası ABD'den Türkiye'ye küstah tehdit

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Türkiye'nin Rusya'dan ikinci parti S-400 almayı planladığını söylemesi üzerine ABD Dışişleri Bakanlığı "Türkiye'yi Rusya'dan daha fazla askeri malzeme almama konusunda uyarıyoruz. Bu yaptırımları tetikler" dedi.

GİRİŞ 27.09.2021 07:21 GÜNCELLEME 27.09.2021 09:42
Bu Habere 84 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Revep Tayyip Erdoğan, pazar günü CBS kanalının "Face the Nation" adlı programında sunucu Margaret Brennan'ın sorularını yanıtlamıştı.

Brennan'ın, "Hala bir set daha S-400 almaya niyetlisiniz gibi görünüyor?" sorusunu cevaplayan Erdoğan, "Bundan sonraki dönemde de kimse bizim, savunma sistemleri noktasında hangi ülkeden, ne kadar, ne alacağımıza müdahale edemez. Bunun kararını verecek olan biziz" demişti.

Brennan'ın "Evet der gibisiniz" sözleri üzerine Erdoğan da "Ne demek. Tabii ki evet" dedi.

ABD'Lİ SÖZCÜ: YAPTIRIMLARI TETİKLER

Reuters haber ajansının haberine göre, ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan bir sözcü Erdoğan'ın sözlerinin sorulması üzerine "Türkiye'yi her düzeyde ve her fırsatta, S-400 sistemini elinde bulundurmaması ve Rusya'dan ek askeri malzeme almaktan kaçınması konusunda uyarıyoruz" cevabını verdi.

Sözcü, "Rusya'dan her türlü yeni silah alımının, Aralık 2020'de uygulananlardan ayrı ve ek CAATSA 231 yaptırımlarını da tetikleme riski taşıdığını Türkiye'ye açıkça söylemeye devam ediyoruz" diye konuştu.

Sözcü ayrıca, ABD'nin Türkiye'yi bir müttefik ve dost olarak gördüğünü ve uzlaşmazlıklara rağmen Türkiye ile ortaklığı güçlendirmenin yollarını aradıklarını söyledi.

ERDOĞAN: BIDEN'A DA SÖYLEDİM

CBS kanalında sunucu Brennan, Erdoğan'a neden S-400 alımına devam edildiğini de sormuştu.

Erdoğan'ın da yanıtı şöyle olmuştu:

"Ben Başkan Biden'a gerekenlerin hepsini söyledim. Şu anda da aracılığınızla şunu söyleyeyim, bakın biz F-35 uçaklarını aldık. 1 milyar 400 milyon dolar ödeme yaptık. Fakat bizim bu 1 milyar 400 milyon dolar ödeme yaptığımız uçaklarımızı Amerika bize teslim etmedi. Peki şu anda benim bu 5 tane uçağım neden verilmiyor? Bu parayı ben ödedim."

ERDOĞAN: ONA KARIŞAMAZSINIZ

Brennan'ın, paranın S-400 satışı nedeniyle ödenmediğini söylemesi üzerine Erdoğan, "Ona karışamaz. Siz bana Patriot vermeyeceksiniz ve savunma noktasında benim başka bir ülkeden alacağım herhangi bir savunma sistemine müdahale edemezsiniz" yanıtını verdi.

ABD'NİN TÜRKİYE'YE UYGULADIĞI CAATSA YAPTIRIMLARI

ABD Hazine Bakanlığı geçen yıl Aralık ayında, Türkiye'ye Rusya'dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemi yüzünden CAATSA (ABD'nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası) kapsamında yaptırımlar uygulamış ve Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ve Başkanlık yetkilileri Mustafa Alper Deniz, Serhat Gençoğlu ve Faruk Yiğit'i yaptırım listesine eklemişti.

CAATSA yaptırımları Nisan 2021 başında devreye girmişti. SSB yaptırımlarla ABD'den ihracat lisansı alamayacak, ABD'ni ve bağlantılı olduğu uluslararası finans kuruluşlarının kredilerinden faydalanamayacak. Yaptırım listesindeki kişilerin varsa ABD'deki mal varlıkları dondurulacak ve bu kişilere vize kısıtlaması getirilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çarşamba günü Rusya'da Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşecek. İki liderin gündeminde Suriye'nin güneybatısındaki gelişmeler de olacak.

KAYNAK: BBC TÜRKÇE
YAZDIR
YORUMLAR 84
 • Mustafa 2 ay önce Şikayet Et
  Tehditlere gerek yok burada birsuru adamımız var görevini yapıyor
  Cevapla
 • Yörükoğlu 2 ay önce Şikayet Et
  Biden istediğini yap
  Cevapla
 • Hakan 27 2 ay önce Şikayet Et
  Abd sen kendi işine bak bizim işimizede burnunu sokma. Siz bize düşmansınız bizde size düşman olduk. İstediğimiz yerden alırız siz ne karışıyorsunuz. Size bağlı değiliz. Karşınızda bağımsız Türkiye cumhuriyeti var.
  Cevapla
 • 1971 2 ay önce Şikayet Et
  Reis senden başka kimse Amerika'ya rest çekemez . Eski Türkiye yok artık.....
  Cevapla
 • thunder 2 ay önce Şikayet Et
  reis geregini yapti ve soyledi ,,geri zekaliya anlatir gibi anlatti ..amerika bir yaptirim yapar yada soylerse birseyler anlarsin adamin menfaati geregi ama inanin icimizdeki hainler kullanisli aptallar dan ses cikacak once cevap sozum ona muhaliflerden gelecek
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Hiç silahı yok ama çok güçlü! Türkiye için bir ilk daha! İstihbarat gemisi TCG UFUK envantere girdi
Diyarbakır'da lavların üzerini kapattığı topraklar yeniden tarıma kazandırılıyor