ABD Genelkurmay Başkanı Milley'den Biden'e suçlama: Teklifi reddetti

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, ABD Başkanı Joe Biden'ın iddiasının aksine kendisi ve diğer komutanların yönetime Afganistan'da 2 bin 500 asker bırakılmasını tavsiye ettiklerini ancak bunun kabul edilmediğini söyledi.

ABD Genelkurmay Başkanı Milley'den Biden'e suçlama: Teklifi reddetti
ABD Genelkurmay Başkanı Milley'den Biden'e suçlama: Teklifi reddetti
GİRİŞ 28.09.2021 20:38 GÜNCELLEME 28.09.2021 22:24
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Milley, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ve ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie ile Senato Silahlı Kuvvetler Komitesinde Afganistan'dan çekilme sürecine ilişkin ifade verdi.

Afganistan'dan çekilme sürecine ilişkin detaylar veren Milley, dönemin Savunma Bakanı Mark Esper'in 9 Kasım 2020'de Afganistan'daki asker sayısını 2 bin 500 seviyesine indirene kadar tedrici bir şekilde çekilmesi üzerine bir genelge yayınladığını söyledi.

Milley, iki gün sonra, 11 Kasım 2020'de, ABD ordusunu en geç 15 Ocak 2021'de Afganistan'dan tüm güçlerini geri çekmeye yönlendiren, (Başkandan) tasnifli bir emir aldım." dedi.

ABD Başkanı Joe Biden 20 Ocak'ta göreve geldiğinde Afganistan'da 3 bin 500 ABD askeri, 5 bin 400 NATO askeri ve 6 bin 300 sözleşmeli personel bulunduğunu ifade eden Milley, ülkedeki durumun stratejik çıkmaza girdiğini ve Biden'ın nisan ayında tamamen çekilme kararı aldığını dile getirdi.

Bir senatörün, "General Milley, Joe Biden, 31 Ağustos'tan sonra askeri varlığımızı sürdürmememizin kuvvet komutanlarının oybirliğiyle verdiği tavsiye üzerine kararlaştırdığını söyledi. Bu oybirliğiyle alınan tavsiye sizden ne zaman istendi ve başkana sunuldu" sorusuna Milley, bu istişarenin 25 Ağustos'ta yani Kabil'in Taliban'ın eline geçmesinden 10 gün sonra yapıldığını söyledi.

Milley, Biden'ın hiçbir komutanın Afganistan'da asker bırakılması gerektiğine dair bir tavsiyede bulunmadığı iddiası hatırlatılarak başkanın bu konuda Amerikan halkına yalan söylediğine ilişkin soruları ise değerlendirmekten kaçındı.

ABD'li general, liderlere hiçbir konuda kesin tarih vermemesi tavsiyesinde bulunduğunu ancak son iki ABD başkanının da Afganistan'dan çekilme konusunda kesin tarih vererek yanlış yaptığını dile getirdi.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 4
 • Akıncı 3 hafta önce Şikayet Et
  Bizde sağcısı solcusu mesele vatan ise.turkiyenin çıkarı ise bir araya gelemiyorsa yazıklar olsun. Demekki sıkıntı var.
  Cevapla
 • dostt birr 3 hafta önce Şikayet Et
  abd ve NATO Rusya sıcak denizlere girecek diye Afganistana girdi. ama Rusya korkusu gitti yerine Çin korkusu geldi ve Afganistan dan çıktılar. gerisi boş laf. ama hala oradalar.
  Cevapla
 • Memoral 3 hafta önce Şikayet Et
  Iyi bir düzen kurmuşlar genelkurmay başkanı bile senatoya hesap veriyor. Burada ki amaç ülkenin menfaatini korumaktır. Çünkü şahıslar gidici ülke kalıcıdır. Sağcıda olsa solcuca olsa eğer ülkenin menfaatine bir zarar varsa ip çekilmelidir. O yüzden erdoğanın bu fırsatı yakalamışken kendi makamida dahil hesap verebilecekleri bir heyet kurmalıdır.
  Cevapla
 • Vatansever 3 hafta önce Şikayet Et
  Baş katil abd ne başı belli ne kuyruğu, kendi başını yiyecek İNŞAALLAH !..
  Cevapla
DİĞER HABERLER
6 bin dolarlık otomobil resmen görücüye çıktı! Özellikleriyle dikkat çekti
Yargıtay'dan dikkat çeken karar: Vasıflı işçi, asgari ücretle çalıştırılamaz