Papa: Cinsel istismar vakaları utanç verici

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, Fransa'daki kiliselerde 1950'den bu yana 216 bin çocuğun cinsel istismar mağduru olmasından dolayı utanç duyduğunu belirtti.

Papa: Cinsel istismar vakaları utanç verici
Papa: Cinsel istismar vakaları utanç verici
GİRİŞ 06.10.2021 13:40 GÜNCELLEME 06.10.2021 15:25
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Papa, Vatikan'da çarşamba günleri farklı yerlerden gelen inananları ağırladığı genel kabul oturumunda, Fransa'da dün açıklanan kiliselerdeki çocuklara yönelik cinsel istismar raporuna değindi.

Raporda önemli sayıda mağdurdan bahsedildiğini dile getiren ruhani lider, "Yaşadıkları travmadan dolayı üzüntümü ve acımı belirtmek istiyorum. Kilisenin, onları uzun süre kendi endişesinin merkezine koyamaması bizim, benim utancım. Bu bir utanç anıdır." dedi.

"ZOR SINAV"

Papa, bu olayların tekrar etmemesi gerektiğini ifade ederek tüm piskoposların bu hususta gerekli önlemleri almasını istedi.

Papa Franciscus, "zor sınav" olarak nitelediği bu durum karşısında Fransız rahiplere yakınlığını dile getirirken, Fransız Katoliklerini de kilisenin herkes için güvenli bir ev olarak kalmasını sağlamaya çağırdı.

Katoliklerin ruhani lideri dün de yaptığı yazılı açıklamada, ortaya çıkan bu konudan büyük üzüntü duyduğunu belirtmişti.

Fransa'daki kiliselerde 1950'den bu yana 216 bin çocuğun cinsel istismar mağduru olduğu tespit edilmişti.

Kiliselerde Cinsel İstismar Bağımsız Komisyonu (CIASE) Başkanı Jean-Marc Sauve, Katolik Kilisesi'nin cinsel istismar olaylarına karşı gerekli önlemleri almadığını belirtmişti.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • temel 1 ay önce Şikayet Et
    istersen o sayi bir milyon olsun bu sadece siste giren sayi yada bazilari kayit altinda degil ustelik bunlara gøz yuman vakitan denen sapiklarin oldugu yer sistem bu suclarin cezasi bile yok idi galiba yakin zaman ønce suc olsun diye izin verdiler orda kendilerine ayri devlet kurmus kim kime denk gelirse yapiyor bir de rahibeler var belki onlar da ayni durum da bakire rahibe filan yalan daha neler cikar yazin bir yere
    Cevapla
  • Hanifi Çifçi 1 ay önce Şikayet Et
    Sizin Zaten Tarihiniz öyle Papa
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Birçok sektörden sonra ikinci elde de ortaya çıktı! 114 bin 500 TL cezası var
Bakan Akar: F-35 yerine Blok-70 Viper istedik! S-400'ler kuruldu mu? Açıklandı...