Sömürgeci Fransa'nın kışkırtmasına cevap: Kardeş Türkiye ile ilişkilerimizi bozamazlar

Cezayir Dışişleri Bakanı Lamamra Türkiye'yi "kardeş" gördüklerini ifade ederek "Daha fazla ortaklık ve Cezayir'de daha fazla Türk yatırımı olmasını kesinlikle dört gözle bekliyoruz." dedi.

Sömürgeci Fransa'nın kışkırtmasına cevap: Kardeş Türkiye ile ilişkilerimizi bozamazlar
Sömürgeci Fransa'nın kışkırtmasına cevap: Kardeş Türkiye ile ilişkilerimizi bozamazlar
GİRİŞ 07.10.2021 14:12 GÜNCELLEME 07.10.2021 15:32
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Fransa lideri Macron'un Cezayir'in Osmanlı İmparatorluğu geçmişi ile ilgili açıklamaları iki ülke arasında gerilime sebep olmuştu. 

Macron'un yaptığı açıklamalar hatırlatılan ve Türkiye ile Cezayir arasındaki iyi ilişkilerin Fransa'yı rahatsız edip etmediği sorulan Cezayir Dışişleri Bakanı Ramtan Lamamra, "Açıkçası Fransa ve Cezayir arasında oluşan bir krizin ne sebeple olursa olsun Türkiye gibi kardeş başka ülkelerle ilişkilerimizi etkileyeceğini düşünmüyorum. Fransa ile uzun, zorlu ve kompleks bir tarihimiz var ve şu ana kadar bunu her zaman idare etmeyi başardık. Fransa ile veya herhangi başka bir ülkeye karşı itibarımızı, haklarımızı ve egemenliğimizi her zaman koruduk." dedi.

Macron Cezayir ile gerginliğin geçmesini diliyorMacron Cezayir ile gerginliğin geçmesini diliyor

Fransa ile Cezayir arasındaki gerginlik Macron'un sözleriyle yeniden tırmandıFransa ile Cezayir arasındaki gerginlik Macron'un sözleriyle yeniden tırmandı

Cezayir, hava sahasını Fransa’ya ait askeri uçaklara kapattıCezayir, hava sahasını Fransa’ya ait askeri uçaklara kapattı

Bakan Lamamra, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un ülkesi hakkındaki açıklamalarını, Libya'da yaklaşan seçimleri ve Cezayir-Türkiye ilişkilerini, İtalya-Afrika 3. Bakanlar Toplantısı için geldiği İtalya'nın başkenti Roma'da, AA muhabirine değerlendirdi.

Macron'un son günlerde Cezayir hakkında yaptığı açıklamalar hatırlatılan ve Türkiye ile Cezayir arasındaki iyi ilişkilerin Fransa'yı rahatsız edip etmediği sorulan Lamamra, "Açıkçası Fransa ve Cezayir arasında oluşan bir krizin ne sebeple olursa olsun Türkiye gibi kardeş başka ülkelerle ilişkilerimizi etkileyeceğini düşünmüyorum. Fransa ile uzun, zorlu ve kompleks bir tarihimiz var ve şu ana kadar bunu her zaman idare etmeyi başardık. Fransa ile veya herhangi başka bir ülkeye karşı itibarımızı, haklarımızı ve egemenliğimizi her zaman koruduk." dedi.

Lamamra, "Fransa dahil olmak üzere, tüm partnerler hatta bilhassa Fransa’nın anlaması gereken şey; Fransız sömürge dönemi öncesinde ülkemizin varoluşunun sorgulanması bir yana, Cezayir’in bir iş birliği için itibarından taviz vermeyeceği ve içişlerine herhangi bir şekilde karışılmasına izin vermeyeceğidir." ifadelerini kullandı.

Bu konuda söyleyecekleri her şeyi açık ve güçlü şekilde söylediklerini vurgulayan Lamamra, "Fransız otoritelerinin, çok büyük bir hata olarak değerlendirdiğimiz bu açıklamaları karşısında Cezayir halkının kolektif olarak emsalsiz bir şekilde bağımsızlığımızı ve egemenliğimizi savunacağı bilincinde olarak, güçlü ve kesin bir şekilde cevap verdik." diye konuştu.

Cezayirli Bakan, bu tür çıkışların ülkesi için kabul edilemez olduğunu ve güçlü şekilde reddettiklerini dile getirerek şunları söyledi:

"Bizim herhangi bir anlaşmazlığımızı ya da herhangi bir krizi uluslararası ortaklarımızla medya yoluyla yönetme niyetimiz yok. Bunun diplomasiye biraz alan bırakmak için de gerekli ve önemli olduğuna inanıyorum. Kurallar son derece net. Bizim bağımsızlığımıza, egemenliğimize, meşru haklarımıza tam anlamıyla saygı gösterildiği zaman biz bu parametreler eşliğinde çalışmaya hazırız. Ama olmazsa bununla mücadele etmeye de hazırız."

- LİBYA'DA YAKLAŞAN SEÇİMLER

Libya'da 24 Aralık'ta yapılacak seçimlere ilişkin de Lamamra, "Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun da birçok kez söylediği gibi düzgün ve şeffaf süreçlerin yaşanması için deneyimlerimiz, kaynaklarımız ve imkanlarımızla Libyalı kardeşlerimizin yanlarındayız. Dolayısıyla Libya'daki kardeşlerimizin yapacakları çok partili, şeffaf ve demokratik seçimlerin hazırlığı ve seçimlerin yapılması konusunda elimizden gelen tüm desteği vermeye hazırız." diye konuştu.

Libya'da Türkiye'nin rolüne de değinen Bakan Lamamra, "Türkiye muhakkak çok önemli bir oyuncu ve şüphesiz Türkiye'nin Libya ile çok güçlü ilişkileri var. Umuyoruz ki tüm aktörler, gelecekte Libyalıların içişlerine dışarıdan herhangi bir müdahale olmadan ortak bir gelecek oluşturarak bir araya gelmelerine ve başka ülkelerle olan ihtilaflarının üstesinden gelmelerine yardım ederler." dedi.

Lamamra, şöyle devam etti:

"10 yılı aşkın süredir devam eden bu derin krizden sonra Libya'daki tüm paydaşlara ve Libya liderlerine tarihlerinde yeni bir bölüm açma zamanı geldiğini dikkate almaları gerektiği çağrısında bulunuyoruz. Cezayir de böyle bir durumun kesinlikle destekçisi olacaktır."

- TÜRKİYE-CEZAYİR İLİŞKİLERİ

Türkiye ve Cezayir arasındaki ilişkilerin derin ortak bir tarihi paylaştığını belirten Ramtan Lamamra, "İki ülkenin elbette çok güçlü manevi bağları var. Daha önce de söylediğim gibi bir geçmişi paylaşıyorlar ve daha iyi bir gelecek özlemini de paylaşıyorlar. Birlikte çok çalışıyorlar, ekonomik kalkınmaya, ekonomik ortaklığa çok yatırım yapıyorlar ve bugün Türkiye'nin birkaç yıl içinde Cezayir'in kalkınmasına birçok alanda katkıda bulunma konusunda çok başarılı olduğuna inanıyorum. Daha fazla ortaklık ve Cezayir'de daha fazla Türk yatırımı olmasını kesinlikle dört gözle bekliyoruz. Ortaklığın çeşitlendirilmesinden yanayız. İleriye dönük bir ortaklık olmalı; hayatın tüm alanlarını da kapsamalıdır." değerlendirmesinde bulundu.

"Türkiye ile kurmamız gereken ortaklığın nitelik olarak farklı, daha iyi, daha güçlü ve hayatın tüm alanlarını kapsayan ortaklık olması gerektiğine inanıyoruz." diyen Cezayirli bakan, yakın gelecek için bu hususta umutlu olduklarını, bunun da mümkün olduğunu gösterdiklerini aktardı.

Bakan Lamamra, Türk girişimcilerin uluslararası alandaki etkinliklerine, iki ülke arasındaki coğrafi yakınlığa, kaynaklar ve potansiyeller doğrultusunda bakıldığında, Cezayir-Türk ortaklığının önemli ve gerçekten başarılı olması için tüm kolaylaştırıcı unsurların mevcut olduğunu kaydetti.

ETİKETLER
Ramtan Lamamra
YAZDIR
YORUMLAR 9
 • Faruk 3 ay önce Şikayet Et
  Kayserili kardeşim.seni biraz tarih okumaya davet ediyorum.iyj olur
  Cevapla
 • Kayserili 3 ay önce Şikayet Et
  Ticarette her türlü vergiyi ve yasağı uygularlar, kendileri Türkiyeye vizesiz girip çıkar, bizlere vize uygularlar, ama Fransızlara hiç birini yapmazlar sonra da kardeşiz derler. Yersen.
  Cevapla
 • dostacısı 3 ay önce Şikayet Et
  Adamsın güzel kardeşim adamsın öpüyorum gözlerinden
  Cevapla
 • Kul insan 3 ay önce Şikayet Et
  Fransa çöküyor elhamdülillah
  Cevapla
 • DÜŞÜNEN BİRİ 3 ay önce Şikayet Et
  Tarih bizi çağırıyor. ALLAHU EKBER ALLAHU EKBER
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, Türkiye ziyaretinde en etkilendiği olayı Erdoğan'a anlattı
Hüsranı sindiremediler! Doğu Akdeniz'de yeni Türk zaferi