Avrupa'da koalisyon krizi: Yedi ülke hükümet arıyor!

Avrupa'da adeta yönetim krizi yaşanıyor. Kıta genelinde pek çok ülkede genel seçimler gerçekleştirilirken, 7 ülkede koalisyon görüşmeleri, güvenoyu alamama ya da başbakanın istifa etmesi nedeniyle yeni hükümetler bir türlü kurulamadı.

GİRİŞ 11.10.2021 17:36 GÜNCELLEME 12.10.2021 09:03
Bu Habere 76 Yorum Yapılmış

Almanya'da yapılan genel seçimlerin ardından Berlin'i kimin yöneteceği merak konusu oldu. Seçimlerden beklediğini elde edemeyen Hristiyan Demokratlar, yeni hükümeti kurmak şansını kaçırırken, partiler arasında zorlu koalisyon pazarlığı başladı.

16 yıllık Angela Merkel (CDU) iktidarının ardından ülkede yeni hükümetin nasıl şekilleneceği merak ediliyor.

Avrupa'da koalisyon krizi: Yedi ülke hükümet arıyor!

ALMANYA'DA HÜKÜMET KURULAMIYOR

Genel seçimden oyların yüzde 25,7'sini alarak birinci çıkan Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile Yeşiller ve Hür Demokratlar (FDP) arasındaki koalisyon görüşmelerine geçildi. Seçimlerden 2,5 hafta sonra başlayan görüşmelerin başarılı olması durumunda SPD liderliğinde bir hükümet kurulacak.

SPD Noel dönemine kadar hükümetin kurulması için çaba sarf edeceklerini görüşme süresinin 2017'deki kadar uzun sürmesini istemediklerini açıkladı.

Özellikle Yeşiller ile FDP arasındaki vergi, çevre ve iklim konusunda derin görüş ayrılıkları mevcut. 1953'ten bu yana ilk kez 3 partili bir koalisyon hükümetinin gündemde olması ve görüş ayrılıkları nedeniyle görüşmelerin yılbaşından sonraya sarkabileceği yorumları yapılıyor.

2017'deki koalisyon görüşmeleri 172 gün, 2013'teki görüşmeler ise 86 gün sürmüştü.

Almanya'da yeni bir hükümet kurulana kadar Angela Merkel hükümeti görevine devam edecek.

AVUSTURYA'DA ERKEN SEÇİM BEKLENTİSİ

Avusturya'da "rüşvet ve güveni kötüye kullanma" suçlamalarıyla hakkında soruşturma başlatılan Başbakan Sebastian Kurz, görevinden istifa etti.

Kurz, lideri olduğu Avusturya Halk Partisi (ÖVP) başkanlığını bırakmazken, Ocak 2020'de kurulan ÖVP-Yeşiller Partisi koalisyonunu sürdürebilmek için, başbakanlık koltuğunu kendi partisinden Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg'e devretti.

Kurz'un bir süre direndikten sonra attığı bu geri adım neticesinde ülkede hükümet krizi nispeten rahatlasa da muhalefet tarafında, Kurz'un "gölge başbakan" olacağı, "Kurz sistemi" verilen düzenin devam edeceği görüşü hakim.

Mevcut hükümetin uzun ömürlü olmayacağı ve erken genel seçimlere gidilebileceği yorumları yapılıyor.

ÇEKYA'DA GÖREVİ KİMİN ALACAĞI BELİRSİZ

Çekya'da 8-9 Ekim'de düzenlenen genel seçimlerin sonucu, beklenenin aksini ortaya koydu.

İktidardaki Gayrimemnun Vatandaşlar Hareketi (ANO), yüzde 27,17 ile en fazla oy alan parti olsa da seçimlerin galibi üç partinin birlikte kurduğu muhalefet iktidarı (Spolu) oldu.

Cumhurbaşkanı Milos Zeman'ın daha önce açıkladığı üzere, hükümeti, tek başına en çok oyu olan partiye vermesi bekleniyor.

Ancak ANO, parlamentoya giren aşırı sağcı Özgürlük ve Doğrudan Demokrasi Partisi (SPD) ile anlaşması durumunda bile hükümeti kurmaya gerekli olan çoğunluğu sağlayamıyor.

200 sandalyeli meclisin 108 sandalyesini birlikte kazanan muhalefet ittifakı, hiçbir şekilde ANO ile görüşmeyeceğini açıkladı.

Bu nedenle, Cumhurbaşkanı Zeman'ın, hükümeti kurma görevini, seçimin galibi muhalefet ittifakına değil de ANO lideri Başbakan Andrej Babiş'e vermesi durumunda ülkede uzun süre siyasi belirsizlik olacağı öngörülüyor.

Hükümet kurulmasında belirleyici rol oynayan 77 yaşındaki Zeman'ın, son dönemde sağlık sorunları nedeniyle hastaneye kaldırılması ülkede ayrıca endişelere yol açıyor.

HOLLANDA 210 GÜNDÜR HÜKÜMETİ KURAMADI

Hollanda'da 15-17 Mart'ta yapılan genel seçimlerin üzerinden 210 gün geçmesine rağmen halen hükümet kurulamadı.

Toplam 17 partinin 150 sandalyeli Meclis'e girdiği Hollanda'da en az 4 partili bir koalisyon kurulması bekleniyordu.

Geçici hükümetin idare ettiği ülkede koalisyon müzakereleri sancılı geçiyor. Çoğunluk veya azınlık koalisyonu kurma girişimleri şimdiye kadar başarısız olan partiler, yeniden dörtlü koalisyon görüşmelerine başladı.

Muhalefetteki bazı partiler koalisyon müzakerelerinin tekrar başlamasını eleştirirken, yeni seçime gidilmesini savunuyor.

Ülkede mevcut durumun değişmediğini ileri süren bir takım muhalefet partileri, seçmen iradesinin dikkate alınmadığı görüşünü dile getiriyor.

Hollanda'da 2017'de yapılan genel seçimlerin ardından, koalisyon hükümetinin kurulması 225 gün sürmüştü.

BULGARİSTAN 3'ÜNCÜ KEZ SANDIK BAŞINA GİDECEK

Bulgaristan'da 4 Nisan'da yapılan parlamento seçimi sonrası koalisyon hükümeti kurma çalışmaları başarısız olunca 11 Temmuz'da erken seçime gitme kararı alındı.

Bu tarihteki genel seçimlerden sonra oluşturulan parlamentoda, 65 kişilik en büyük gruba sahip Böyle Bir Halk Var (İTN) partisi de hükümet kurma girişiminde başarısız oldu.

Cumhurbaşkanı Rumen Radev, 16 Eylül'de parlamentoyu feshederek, seçimler öncesinde kurduğu geçici teknokratlar hükümetinde revizyon yaptı.

Üç bakanı değiştiren Radev, 14 Kasım'da erken genel seçim yapılacağını, ülkeyi seçime götürecek hükümetin başbakanlığına Stefan Yanev'in devam edeceğini duyurdu.

Bulgaristan böylece bir yıl içinde 3. kez seçime gitmiş olacak.

NORVEÇ BİR AYA YAKIN SÜREDİR HÜKÜMETİ BEKLİYOR

Norveç'te 13 Eylül'de yapılan genel seçimler sonrasında geçen 28 gün içerisinde hala hükümet kurulamadı.

Norveç'te yapılan genel seçimleri İşçi Partisi lideri Jonas Gahr Stoere önderliğindeki sol blok kazanmış, ancak hükümeti kurmak için yeterli çoğunluğa ulaşamamıştı.

Stoere, koalisyon görüşmeleri sonrasında yaptığı açıklamada, Sosyalist Sol Parti (SV) ve Merkez Partisi (SP) ile büyük bir koalisyon kurmak istediklerini, ancak bunu başaramadıklarını söyledi.

Jonas Gahr Stoere, sağ blokta bulunan Merkez Partisi (M) ile azınlık hükümeti kurmak için önemli ilerleme kaydettiklerini ve gelecek hafta hükümeti kurmayı umduklarını belirtti.

ROMANYA'DA HÜKÜMET GÜVENOYU ALAMADI

Romanya'da, 6 Aralık 2020 tarihinde yapılan seçimlerin ardından Cumhurbaşkanı Klaus İohannis, hükümeti kurma görevini daha önce genel başkanı olduğu ve seçimi ikinci tamamlayan merkez sağdaki Ulusal Liberal Parti'ye (PNL) vermişti.

PNL Genel Başkanı Florin Citu'nun kurduğu azınlık hükümeti, 5 Ekim'deki oturumda güvenoyu alamayarak düştü.

Cumhurbaşkanı İohannis, hükümet kurma görevini vermek üzere PNL'den bir isim beklediğini açıkladı. Seçimin galibi Sosyal Demokrat Parti (PSD) lideri Marcel Ciolacu da buna tepki göstererek, siyasi krizin bitmesi için erken seçime ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
Avrupa
YAZDIR
YORUMLAR 76
 • abdulbaki 1 ay önce Şikayet Et
  chp nin tekrar geri getirmek istediği işte yönetilemeyen çok başlı kısa ömürlü hükümetlerdir. ülkeyi yerinde saydıran, avrupanın dilencisi yapmaktır. cumhurbaşkanı sistemine dört elle sarılalım. eksikleri var ise muhakkak vardır çünkü insan yapısıdır, gayret eder düzeltiriz inşaallah
  Cevapla
 • Osmanlı 1 ay önce Şikayet Et
  Rabbimiz hepsinin ayaklarına dolaştırıyor. Daha iyi ğünleriniz , inşallah onça mahsun insanların Allah hesabını soraçaktır.
  Cevapla
 • Baybora 1 ay önce Şikayet Et
  Avrupa ülkelerinde kıskançlık ve haset diz boyu. Türkiye yide kendilerine çevirmek istiyorlar. Koalisyon bataklığında boğulmamızı, istikrarsız bir hükümetin yaratacağı krizleri tekrar Türkiye ye getirmek için Kıllıçtaroğlu ve avanelerini destekliyorlar.
  Cevapla
 • Ali aksoy 1 ay önce Şikayet Et
  Güzel haber,güzel grafikler bu haberi yapanlara teşekkür ederim.
  Cevapla
 • Misak-ı Milli 1 ay önce Şikayet Et
  Parlamenter sistem kaostur.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Hiç silahı yok ama çok güçlü! Türkiye için bir ilk daha! İstihbarat gemisi TCG UFUK envantere girdi
Komşu resmen harekete geçti: Türkiye'den SİHA satın alacağız